10 wskazówek, które pomogą Ci pokonać jesienną chandrę

autumn-1031688_1920

Sezon jesienny to czas, w którym noce zaczynają się robić coraz dłuższe, a temperatury zaczynają być niższe, liście zmieniają kolor, restauracje i kawiarnie wprowadzają do menu smaki dyni, odbywają się ogniska a także obchodzone jest Halloween. Astronomiczna jesień rozpoczęła się 22 września 2021 roku i kończy 21 grudnia 2021 roku, natomiast jesień meteorologiczna zawsze zaczyna się 1 września i kończy 30 listopada.

Ponieważ dni stają się coraz krótsze i jest mniej światła, słońca i ciepła, przejście z miesięcy letnich na jesień i chłodniejszą pogodę może być trudne. W tym okresie często możemy czuć się tak, jakbyśmy mieli mniej energii i bardziej podatni na poczucie przygnębienia lub braku motywacji. W tym artykule postaram się zbadać, w jaki sposób można pokonać jesienną chandrę i po raz kolejny znaleźć motywację i radość pomimo chłodniejszej pogody.

Wyjdź w ciągu dnia

Znalezienie czasu na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła może być ważnym narzędziem pomagającym dostosować się do zmiany pory roku. Upewnij się, że wychodzisz w szczycie słońca, czyli zwykle około południa lub w porze lunchu.

Ćwicz i dobrze się odżywiaj

Poświęcenie czasu na utrzymanie aktywności fizycznej w miesiącach jesiennych jest bardzo ważne i pomoże Ci poczuć się zdrowszym, bardziej energicznym i bardziej aktywnym. Nawet jeśli nie mamy ochoty ćwiczyć, może to mieć ogromny wpływ na wzrost poziomu pozytywności. Znalezienie odpowiedniej równowagi między spożywaniem węglowodanów, których bardziej pragniemy w chłodniejszych miesiącach, a dobrym poziomem świeżych owoców i warzyw zapewni dobrą równowagę w diecie. Pozwoli to również na zapewnienie nam większej ilości energii i dostarczenie naszym organizmom witamin, których pragniemy, szczególnie w miesiącach zimowych.

Bądź bardziej towarzyskim

Może to brzmieć jak ważna wskazówka na każdą porę roku, ale jest to szczególnie prawdziwe w miesiącach jesiennych, kiedy ciepło w domu może być bardziej zachęcające niż odwiedzanie przyjaciół. Spędzanie większej ilości czasu z bliskimi, przyjaciółmi i rodziną może naprawdę pomóc w radzeniu sobie z przejściem w chłodniejsze miesiące. Robienie czegoś innego niż zwykła rutyna może pomóc nam skoncentrować się na dobrych rzeczach, których mamy w naszym życiu.

Bądź altruistą

Opieka nad innymi, niezależnie od tego, czy jest to kilkugodzinny wolontariat w schronisku dla bezdomnych, czy po prostu robienie czegoś dodatkowego dla przyjaciela lub członka rodziny, może naprawdę poprawić zdrowie psychiczne dając Ci wiele satysfakcji.

Bądź dla siebie milszy

Zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy jesteśmy bardziej podatni na odosobnienie, jest jeszcze ważniejsze, abyśmy poświęcili czas na okazanie sobie życzliwości. Poświęć czas na to, co lubisz robić w wolnym czasie. Nawet jeśli jesteś w stanie znaleźć dla siebie niewiele czasu, nadal pozwoli Ci to czuć się szczęśliwszym, bardziej zadowolonym i ożywionym. Twój organizm.

Pumpkin 1768857 1920

Bądź zorientowany na cel i stawiaj sobie wyzwania

W miesiącach letnich pojawia się więcej okazji by odkrywać nowe zainteresowania. W chłodniejszych miesiącach możemy popaść w wiekszą rutynę. Jednak wyznaczając sobie nowe i ambitne cele, pozwalasz umysłowi skupić się na nowych zainteresowaniach, zamiast na tym że jest zimniej i jest mniej światła. Nawet jeśli Twoim celem jest w końcu skończyć czytanie książki, którą dostałeś na urodziny. Wyznaczanie celów i trzymanie się ich w miesiącach zimowych daje fantastyczne poczucie osiągnięcia.

Zaplanuj krótki urlop

Zaplanowany krótki urlop poza miejscem zamieszkania może naprawdę pomóc w przetrwaniu zimowych miesięcy, szczególnie w ciepłym miejscu.

Muzyka, sztuka i kreatywność

Słuchanie muzyki, którą lubimy, może podnieść nasz nastrój i przywrócić nas do siebie, a także pomóc nam ponownie zaangażować się w te części nas samych, które możemy czuć, że zagubiliśmy się po zakończeniu lata. Bycie kreatywnym lub uczestniczenie w zajęciach artystycznych lub klubach teatralnych może również sprawić, że poczujemy się bardziej żywi, zaangażowani i szczęśliwi w czasach, gdy mamy ochotę czuć się szarym lub nieszczęśliwym, jak pogoda.

Wizyta u terapeuty

Możliwość prostego porozmawiania o swoich problemach i zmartwieniach z wykwalifikowanym i doświadczonym terapeutą może pozwolić Ci poczuć ogromną ulgę, szczególnie w czasach, gdy jesteś bardziej podatny na smutek lub przygnębienie. Terapeuta będzie w stanie pomóc Ci przebrnąć przez jesienno-zimową depresję i wspólnie z Tobą opracować strategie radzenia sobie ze zmianą pory roku.

Blog