11 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na wakacjach – proste wskazówki dotyczące oszczędnego podróżowania

FREE-Spending-Money-When-you-Book-with-Holiday-Hamster-2048x1024

Według sondaży , około jeden na trzech Polaków planuje wydać co najmniej 1000 zł  na osobę podczas następnych wakacji. To 4000 zł dla czteroosobowej rodziny.

Podróże międzynarodowe są oczywiście poważnym wydatkiem, ale skromne weekendowe wyjazdy i regionalne wycieczki  również szybko się sumują. Bez względu na to, dokąd się wybierasz, co planujesz robić lub jak długo planujesz zostać, wypada zrobić wszystko (w rozsądnym zakresie), aby zmniejszyć wydatki.

Jak zaoszczędzić pieniądze na dowolnych wakacjach?

Zagłębiłam się w moje własne podróże, aby stworzyć obszerną listę wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze na dowolnych wakacjach. Jest uporządkowany mniej więcej w porządku chronologicznym, zaczynając od wyboru miejsca docelowego.

 • Szukaj miejsc docelowych z korzystnymi kursami wymiany.

  Jeśli planujesz wyjazd za granicę, pierwszym krokiem jest poszukiwanie miejsc o korzystnych kursach wymiany, czyli takich, w których lokalne waluty są słabe w stosunku do polskiego zł.

 • Zapisz się do newslettera o tanich lotach

  Jeśli nie masz konkretnego miejsca docelowego, zapisz się na biuletyn dotyczący tanich lotów, który zawiera bardzo obniżone oferty lotów do różnych miejsc.

 • Ustaw alerty cenowe

  Ustaw e-maile z alertami cenowymi dla każdego przeprowadzonego wyszukiwania hoteli lub lotów online. Robię to na początku za każdym razem, gdy zaczynam planować nową podróż, korzystając z witryn agregujących.

  Aby uniknąć przeciążenia skrzynki odbiorczej za każdym razem, gdy cena lub cena za noc nieznacznie spadnie, ustaw progi alertów na  – powiedzmy 20% zamiast 5%. I pamiętaj, aby je usunąć zaraz po dokonaniu rezerwacji.

 • Szukaj i rezerwuj w trybie incognito

  Gdy przeglądasz strony internetowe w trybie incognito (lub odpowiedniku przeglądarki), Twoja przeglądarka nie zbiera plików cookie – czyli fragmentów danych, które identyfikują Cię w odwiedzanych witrynach. Bez możliwości śledzenia Twoich ruchów w Internecie, witryny podróżnicze mają trudniej odgadnąć Twoje zamiary. Oznacza to, że nie mogą odpowiednio podnieść cen, gdy jest jasne, że kierujesz uwagę na konkretny hotel, plan podróży lub datę.

 • Dołącz do programów lojalnościowych dla podróżnych (z kartą kredytową lub bez)

  Nawet jeśli nie masz odpowiedniej karty kredytowej, dołączenie do turystycznych programów lojalnościowych jest możliwe. Lista korzyści  potrafi być spora, tańsze bilety lotnicze, noclegi, wynajem samochodów, podwyższenie klasy podróży.

 • Dokonuj rezerwacji podlegających zwrotowi, jeśli Twoje plany są niepewne…

  W obiektach turystycznych obowiązują różne zasady anulowania rezerwacji, ale rezerwacje podlegające zwrotowi są zazwyczaj droższe. Z drugiej strony, nie są tak drogie, jak zjadanie całego kosztu rezerwacji, gdy Twoje plany nagle się zmieniają i nie jesteś w stanie uciec w pierwotnych terminach.

 • Wsiądź do nocnego pociągu lub autobusu

  Rozszerz budżet na zakwaterowanie, korzystając z transportu nocnego, gdy tylko jest to możliwe. Podróż z noclegiem to w zasadzie oferta „dwa w cenie jednego” a nie musisz płacić za hotel.Oczywiście kilka niespokojnych godzin snu w nocnym autobusie, pociągu lub samolocie nie zastąpi pełnej nocy spokojnego snu w prawdziwym, wygodnym łóżku. Ale jest dużo tańsze.

 • Zostań opiekunem domu

  Opieka domowa to kolejny sposób na obniżenie kosztów zakwaterowania, a nawet zarabianie pieniędzy podczas podróży. Musisz tylko przyjąć odpowiedzialność, która się z tym wiąże.

 • Nie bój się jedzenia ulicznego

  W wielu częściach rozwijającego się świata, jedzenie uliczne jest konsekwentnie najtańszą opcją dla podróżników bez kuchni. Nie pamiętam, bym kiedykolwiek miała z nim  złe doświadczenia i jest ono niezmiennie tańsze niż porównywalne restauracje z siedzeniami. W Bangkoku czy Tajlandii możemy chwycić posiłek za od 5  do 10z, sycący talerz makaronu lub curry.

 • Szukaj ofert last minute

  Planowanie podróży w ostatniej chwili jest stresujące i często droższe niż rezerwacja z dużym wyprzedzeniem – ale nie zawsze.Sprawdź strony z ofertami last minute.

  Cena maleje w miarę zbliżania się pobytu, więc ta strategia jest szczególnie przydatna w przypadku rezerwacji w dniu poprzedzającym lub nawet rano. Jeśli jesteś w trakcie wieloetapowej  wycieczki z plecakiem ta opcja wydaje się idealna.

 • Wypożycz rower

  Jazda na rowerze to zdrowe, zwykle niedrogie uzupełnienie transportu publicznego a często też najszybszy sposób poruszania się po mniejszych miejscowościach wypoczynkowych.

  Zanim dotrzesz do celu, zapoznaj się z wypożyczalniami i programami wypożyczania rowerów.

  Ostatecznie Twój wybór, aby zaakceptować lub zignorować niektóre lub wszystkie z tych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy które zależą od osobistych preferencji i stylu podróży. Nie obrażę się, jeśli dojdziesz do wniosku, że niektóre z tych pomysłów tak naprawdę nie pasują do Twojej sytuacji.

  Udanej podroży!

 

Blog