Więc przestałeś już robić połowę załadunku prania i odkręcać kran, kiedy myjesz zęby. Wspaniale! Zaraz dowiesz się o innych sposobach, dzięki którym możesz uniknąć marnowania wielu litów wody dziennie.
Ponieważ zmiany klimatyczne przynoszą bardziej intensywne susze, wszyscy powinniśmy dobrze przyjrzeć się naszym nawykom związanym z używaniem wody. Uważasz się za dość oszczędnego? Nadal możesz marnować więcej, niż Ci się wydaje.
- Jeśli masz zmywarkę, odłóż gąbkę. Zmywanie ręczne może wydawać się bardziej korzystne, ale w rzeczywistości jest bardziej marnotrawne. Średnio w trakcie jednego zmywania ręcznego zużywa się około 80 litrów wody. Zmywarka zużywa od 7 do 13 litrów wody. Tryb ECO potrafi być jeszcze bardziej oszczędny. I po prostu zdrap resztki jedzenia zamiast płukać każdy talerz przed załadowaniem.
- Pozwól profesjonalistom umyć Twój samochód. Pozwolenie lokalnej myjni na brudną robotę może zaoszczędzić ok 400 litrów.
- Przeprowadź poszukiwanie wycieków.
Nawet malutki wyciek w kranie może zmarnować wiele litrów wody dziennie. Poszukuj kapiących kranów, głowic prysznicowych, węży i zraszaczy. Większość drobnych wycieków z kranu można naprawić, wymieniając zużytą podkładkę. - Zasadź rodzimy ogród.
Ogromna część zużycia wody w gospodarstwach domowych przeznaczana jest na podlewanie trawnika i ogrodu. Jednak kwiaty, trawy i krzewy naturalnie występujące na tym obszarze dostosowały się do regionalnych wskaźników opadów – nie wymagają więc dodatkowej wody. Kolejna zaleta: rodzime rośliny sprzyjają zdrowej glebie i życiu owadów, które przyciągają ptaki i zwiększają ogólną różnorodność biologiczną. - Łap wodę deszczową
Zainstalowanie zbiorników na wodę pozwala zaoszczędzić nawet 5000 litrów wody rocznie. A twoje rośliny będą ci wdzięczne za wodę deszczową, a nie uzdatnioną wodę z kranu. Możesz także zmniejszyć zużycie wody o 33%, podlewając rośliny ręcznie zamiast używania automatycznych zraszaczy. - Jakość i jedzenie sezonowe. Hodowla zwierząt na mięso i nabiał oraz zbieranie plonów, takich jak awokado, na dużą i niezrównoważoną skalę, wymaga niewiarygodnie dużej ilości wody. Ograniczając mięso i nabiał oraz jedz sezonowe warzywa, w ten sposób pomagasz oszczędzać wodę. Będziesz także pomagać chronić klimat. Przemysł mięsny i mleczarski w dużym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia.
- Weź prysznic trwający 5 minut lub krócej. Uwielbiasz brać bardzo długie prysznice? Według tych badań osoba może marnować średnio 70 litrów wody na prysznic. Zgadza się!
- Gdybyś pomnożył tę liczbę przez wszystkich członków swojej rodziny, zauważyłbyś, że ilość zmarnowanej wody jest co najmniej skandaliczna. W związku z tym jedną z najlepszych metod oszczędzania wody, którą możesz teraz zrobić w domu, jest ograniczenie długich pryszniców. To jeden z najłatwiejszych sposobów oszczędzania wody w domu. Ponadto, w zależności od wydajności głowicy prysznicowej, możesz zwykle zużywać 18 litrów wody na minutę. Aby oszczędzać wodę, najlepiej jest wziąć prysznic trwający 5 minut lub krócej, a ta prosta zmiana w codziennej rutynie może pomóc zaoszczędzić do 70 litrów wody na jeden prysznic. Dodatkowo możesz również wymienić głowicę prysznicową na niskoprzepływową.
- Kupuj mniej. Produkty konsumenckie są często pomijanym źródłem zużycia wody, odpowiadając za jedną trzecią śladu wodnego większości ludzi. Kupowanie mniej wszystkiego – od odzieży przez elektronikę po artykuły gospodarstwa domowego – może radykalnie zmniejszyć Twój ślad wodny. Kupuj produkty z papieru pochodzącego z recyklingu – Potrzeba mniej wody, aby wyprodukować produkty papierowe z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli Twoja rodzina używa czterech rolek ręczników papierowych tygodniowo, a produkt jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, możesz zaoszczędzić 2.895 litrów rocznie.
„Oszczędzaj wodę, ratuj życie” – ten cytat brzmi prawdziwie, ponieważ całe życie pochodzi z wody. Przestrzegając tych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania wody, można uniknąć codziennego marnotrawstwa wody. A to z kolei może pomóc nam stworzyć kraj dostatecznie zaopatrzony w wodę, w którym każdy będzie miał dostęp do bezpiecznej wody pitnej przez cały rok.