9 sztuczek, dzięki którym oszczędzisz mnóstwo wody

drop-3698073_1920

Więc przestałeś już robić połowę załadunku prania i odkręcać kran, kiedy myjesz zęby. Wspaniale! Zaraz dowiesz się o innych sposobach, dzięki którym możesz uniknąć marnowania wielu litów wody dziennie.

Ponieważ zmiany klimatyczne przynoszą bardziej intensywne susze, wszyscy powinniśmy dobrze przyjrzeć się naszym nawykom związanym z używaniem wody. Uważasz się za dość oszczędnego? Nadal możesz marnować więcej, niż Ci się wydaje.

 1. Jeśli masz zmywarkę, odłóż gąbkę. Zmywanie ręczne może wydawać się bardziej korzystne, ale w rzeczywistości jest bardziej marnotrawne. Średnio w trakcie jednego zmywania ręcznego  zużywa się około 80 litrów wody. Zmywarka zużywa od 7 do 13 litrów wody. Tryb ECO potrafi być jeszcze bardziej oszczędny. I po prostu zdrap resztki jedzenia zamiast płukać każdy talerz przed załadowaniem.
 2. Pozwól profesjonalistom umyć Twój samochód. Pozwolenie lokalnej myjni na brudną robotę może zaoszczędzić ok 400 litrów.
 3. Przeprowadź poszukiwanie wycieków.
  Nawet malutki wyciek w kranie może zmarnować wiele litrów wody dziennie. Poszukuj kapiących kranów, głowic prysznicowych, węży i zraszaczy. Większość drobnych wycieków z kranu można naprawić, wymieniając zużytą podkładkę.
 4. Zasadź rodzimy ogród.
  Ogromna część zużycia wody w gospodarstwach domowych przeznaczana jest na podlewanie trawnika i ogrodu. Jednak kwiaty, trawy i krzewy naturalnie występujące na tym obszarze dostosowały się do regionalnych wskaźników opadów – nie wymagają więc dodatkowej wody. Kolejna zaleta: rodzime rośliny sprzyjają zdrowej glebie i życiu owadów, które przyciągają ptaki i zwiększają ogólną różnorodność biologiczną.
 5. Łap wodę deszczową
  Zainstalowanie zbiorników na wodę pozwala zaoszczędzić nawet 5000 litrów wody rocznie. A twoje rośliny będą ci wdzięczne za wodę deszczową, a nie uzdatnioną wodę z kranu. Możesz także zmniejszyć zużycie wody o 33%, podlewając rośliny ręcznie zamiast używania automatycznych zraszaczy.
 6. Jakość i jedzenie sezonowe. Hodowla zwierząt na mięso i nabiał oraz zbieranie plonów, takich jak awokado, na dużą i niezrównoważoną skalę, wymaga niewiarygodnie dużej ilości wody. Ograniczając mięso i nabiał oraz jedz sezonowe warzywa, w ten sposób pomagasz oszczędzać wodę. Będziesz także pomagać chronić klimat. Przemysł mięsny i mleczarski w dużym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia.
 7. Weź prysznic trwający 5 minut lub krócej. Uwielbiasz brać bardzo długie prysznice? Według tych badań osoba może marnować średnio 70 litrów wody na prysznic. Zgadza się!
 8. Gdybyś pomnożył tę liczbę przez wszystkich członków swojej rodziny, zauważyłbyś, że ilość zmarnowanej wody jest co najmniej skandaliczna. W związku z tym jedną z najlepszych metod oszczędzania wody, którą możesz teraz zrobić w domu, jest ograniczenie długich pryszniców. To jeden z najłatwiejszych sposobów oszczędzania wody w domu. Ponadto, w zależności od wydajności głowicy prysznicowej, możesz zwykle zużywać 18 litrów wody na minutę. Aby oszczędzać wodę, najlepiej jest wziąć prysznic trwający 5 minut lub krócej, a ta prosta zmiana w codziennej rutynie może pomóc zaoszczędzić do 70 litrów wody na jeden prysznic. Dodatkowo możesz również wymienić głowicę prysznicową na niskoprzepływową.
 9. Kupuj mniej. Produkty konsumenckie są często pomijanym źródłem zużycia wody, odpowiadając za jedną trzecią śladu wodnego większości ludzi. Kupowanie mniej wszystkiego – od odzieży przez elektronikę po artykuły gospodarstwa domowego – może radykalnie zmniejszyć Twój ślad wodny. Kupuj produkty z papieru pochodzącego z recyklingu – Potrzeba mniej wody, aby wyprodukować produkty papierowe z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli Twoja rodzina używa czterech rolek ręczników papierowych tygodniowo, a produkt jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, możesz zaoszczędzić 2.895 litrów rocznie.

„Oszczędzaj wodę, ratuj życie” – ten cytat brzmi prawdziwie, ponieważ całe życie pochodzi z wody. Przestrzegając tych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania wody, można uniknąć codziennego marnotrawstwa wody. A to z kolei może pomóc nam stworzyć kraj dostatecznie zaopatrzony w wodę, w którym każdy będzie miał dostęp do bezpiecznej wody pitnej przez cały rok.

Blog