Kiedy żyjesz w granicach swoich możliwości, wydajesz na swój styl życia mniej niż wynosi Twój dochód. Brzmi to prosto, ale czasami trudno jest rozpoznać, kiedy wydatki zaczynają wymykać się spod kontroli – szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe wydaje około 5 tys. zł miesięcznie.
Na szczęście, przy odrobinie szczerej refleksji możesz określić, czy żyjesz w granicach swoich możliwości. A jeśli nie, jest kilka sposobów, by ograniczyć wydatki, zwiększyć dochody i zaoszczędzić pieniądze.
Jak sprawdzić, czy żyjesz w granicach swoich możliwości?
Podstawowa koncepcja życia w granicach swoich możliwości jest dość prosta. Jeśli ilość pieniędzy, które wydajesz każdego miesiąca jest równa lub mniejsza od ilości pieniędzy, które zarabiasz, to znaczy, że z powodzeniem żyjesz w granicach swoich możliwości. Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz, to znaczy, że tak nie jest. Ale ustalenie tego wymaga czegoś więcej niż tylko znajomości rocznego dochodu. Musisz znać kwotę, którą zabierasz do domu każdego miesiąca – Twój dochód netto – i porównać ją z Twoimi miesięcznymi wydatkami, aby uzyskać pełny obraz sytuacji.
Weź pod uwagę swój wskaźnik spalania
Wskaźnik spalania jest miarą tego, jak szybko wydajesz swój dochód do rozdysponowania, czyli kwotę pieniędzy, która pozostaje Ci każdego miesiąca po opodatkowaniu. Zgodnie z popularną metodą budżetowania zwaną zasadą 50/30/20, powinieneś przeznaczać około 50% swojego dochodu po opodatkowaniu na potrzeby, 30% na zachcianki, a 20% na oszczędności. Jeśli wydajesz więcej pieniędzy na zachcianki, a za mało na potrzeby i oszczędności, być może żyjesz ponad stan, nawet jeśli tego nie czujesz.
Czy masz fundusz awaryjny?
Fundusz awaryjny to osobiste konto bankowe, które odkładasz na wypadek nagłych wypadków. Mają one na celu pokrycie dużych, niespodziewanych wydatków, takich jak koszty leczenia, naprawy domu i inne nieplanowane wydarzenia życiowe. Kiedy żyjesz w granicach swoich możliwości, nie oznacza to, że żyjesz od wypłaty do wypłaty i nie wydajesz. Raczej żyjesz w sposób, który pozwala Ci oszczędzać na przyszłość i być przygotowanym na niespodziewane wydatki.
Co zrobić, gdy obniżenie wydatków nie wystarcza?
Upewnij się, że podstawowe wydatki są zawsze pokryte.
Dla większości ludzi, mieszkanie i związane z nim wydatki powinny być na szczycie listy. Następnie, będziesz chciał pokryć wydatki na artykuły spożywcze i media. Najpierw zadbaj o podstawowe potrzeby swojej rodziny, a następnie sprawdź, jakie masz możliwości pokrycia pozostałych wydatków.
Zastanów się nad zmniejszeniem metrażu.
Przeprowadzka do mniejszej przestrzeni życiowej może mieć wiele dużych zalet. Na przykład, jeśli dzieci się wyprowadziły lub chcesz się przenieść bliżej starzejącego się członka rodziny, przeprowadzka może mieć wiele plusów. Pamiętaj tylko, że przeprowadzka wiąże się z wydatkami, takimi jak wysyłka artykułów gospodarstwa domowego lub opłacenie magazynu dla przedmiotów, które nie zmieszczą się w mniejszym domu.
Poszukaj sposobów na dorobienie na boku.
Praca na boku stała się już popularnym sposobem na uzupełnienie dochodów dla wielu Polaków. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie szukają dodatkowego zarobku, aby móc go potem przeznaczyć na oszczędności lub inne drobne wydatki. Niezależnie od tego, czy posiadasz konkretne umiejętności, które możesz wykorzystać (np. sprzedając swoje obrazy), czy chcesz zarobić dodatkowe pieniądze, świadcząc niezbędne usługi (np. będąc kierowcą Ubera), na pewno znajdziesz tam opcję, która spełni Twoje potrzeby.
Nauka życia w granicach swoich możliwości może być wyzwaniem. Jeśli jednak opracujesz solidny, przemyślany plan ograniczenia wydatków i będziesz się go trzymać, długoterminowe korzyści będą tego warte. Częścią sztuczki jest upewnienie się, że nie pozbywasz się każdego wydatku, który sprawia, że życie jest przyjemne. Powinieneś nawet pozwolić sobie na odrobinę rozkoszy od czasu do czasu. Nie powinieneś wycinać ze swojego budżetu rzeczy, które sprawiają, że twoje życie jest przyjemne, tylko po to, by osiągnąć cele oszczędnościowe. Zamiast tego podejdź kreatywnie do wydatków, które nie sprawiają ci radości.