Czym jest leasing operacyjny samochodu ?

car-5246178_1920

Leasing operacyjny, czyli długoterminowy operacyjny wynajem pojazdów, to rozwiązanie mobilności, które pozwala w pełni korzystać z wybranego samochodu, płacąc stały miesięczny czynsz. To wszystko na określony czas i na określoną liczbę kilometrów. Bez martwienia się o koszty związane z jego użytkowaniem, ponieważ wszystkie są wliczone w usługę. Do użytku prywatnego, biznesowego, profesjonalnego.

Dzięki leasingowi operacyjnemu samochodu zyskujesz wszystkie zalety posiadania samochodu bez zwykłych zmartwień! Możesz jeździć wybranym przez siebie samochodem (samochodami), a wszystkie koszty są wliczone w miesięczny czynsz, nawet te nieprzewidywalne.

Miesięczny czynsz jest obliczany zgodnie z Twoimi wyborami:

  • Samochód, którym chcesz jeździć (marka, model, kolor)
  • Jego wykorzystanie (czas trwania umowy i ilość kilometrów, które planujesz przejechać)
  • Usługi, które chcesz uwzględnić
    Dzięki leasingowi operacyjnemu wiesz dokładnie, ile będziesz płacić miesięcznie i żadnych niespodzianek!

Wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta ujęte są w usłudze na jednej fakturze (serwisy profilaktyczne i naprawcze, ubezpieczenie samochodu i gwarancja finansowa, pomoc drogowa, opony, pojazd zastępczy, przegląd (obowiązkowa kontrola okresowa).

Pod koniec umowy masz swobodę decydowania, co chcesz zrobić:

  • Możesz zawrzeć nową umowę leasingu operacyjnego i jeździć zupełnie nowym modelem
  • Wydłuż czas obowiązywania umowy
  • Poproś o zakup samochodu

Nie wszystkie umowy najmu na rynku obejmują te same usługi. Zawsze miej to na uwadze, porównując różne oferty. Dowiedz się, jakie usługi są zwykle objęte leasingiem operacyjnym w wybranej przez Ciebie firmie.

Czym różni się leasing samochodu od kredytu samochodowego?

Pod wieloma względami leasing samochodu jest podobny do kredytu samochodowego. Na przykład, jako osoba leasingująca pojazd – znana również jako leasingobiorca –będziesz dokonywać miesięcznych spłat, tak jak w przypadku typowego kredytu samochodowego.

Leasing często wiąże się z niższymi miesięcznymi ratami niż kredyt samochodowy — ale te niższe raty mają również wadę. Zamiast budować kapitał własny w samochodzie, płacisz tylko za przywilej prowadzenia go przez określony czas i kilometry.

Chociaż często możesz ubiegać się o finansowanie kredytu samochodowego za pośrednictwem banku lub innego zewnętrznego pożyczkodawcy oprócz salonu samochodowego, rzadkością jest zorganizowanie leasingu samochodu za pośrednictwem banku. Zamiast tego najprawdopodobniej będziesz współpracować bezpośrednio z dealerem lub wyspecjalizowaną firmą finansującą pojazdy.

Pod koniec okresu leasingu — zwykle od dwóch do czterech lat — zwrócisz samochód do dealera i odejdziesz od niego oraz miesięcznych płatności na stałe, chyba że umowa leasingu pozwala na zakup pojazdu.

Czy mogę wydzierżawić używany samochód?

Istnieje możliwość leasingu używanego samochodu.

Leasing na czas nieokreślony a wynajem na czas nieokreślony

Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem, będziesz chciał sprawdzić, czy Twoje warunki dotyczą najmu na czas nieokreślony czy na czas nieokreślony. W przypadku umowy najmu na czas określony zazwyczaj nie płacisz więcej po zwrocie pojazdu — chyba że jest on nadmiernie zużyty lub przekroczyłeś limity przebiegu.

Umowa najmu na czas określony oznacza, że ustaliłeś już, o ile zmniejszy się wartość samochodu w trakcie trwania umowy najmu. Jeśli w momencie zwrotu samochód jest wart mniej niż umówiona kwota, nie masz żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych.

W przypadku leasingu na czas nieokreślony przyszła wartość samochodu nie jest ujęta w umowie. Po zakończeniu umowy najmu na czas nieokreślony możesz otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli pojazd jest wart więcej niż oczekiwano. Ale jeśli samochód jest wart mniej niż oczekiwano, być może będziesz musiał zebrać więcej gotówki.

Blog

Blog

Edukacja finansowa dla dzieci

W szkołach młodzież nie uczy się, jak ważne jest zarządzanie pieniędzmi. Nawet wielu dorosłych uczy się, jak ważne jest oszczędzanie i wydawanie pieniędzy metodą prób

Czytaj więcej »