Czym jest tak naprawdę PIT-2? Kiedy go trzeba składać, a kiedy nie warto

d43bc3919908507e9e38413a7691e181_XL

PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie składa się go co roku. Polski Ład tego nie zmienia. Najczęściej pracownicy są proszeni o złożenie takiego oświadczenie przed rozpoczęciem pracy. Jeśli jednak tak nie było do tej pory należało pamiętać, by deklaracja została złożona przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym, nie można było jej złożyć już po pierwszej wypłacie.

Jednak w środę 5 stycznia 2022 r. Wiceminister Finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym zostanie jasno wskazane, że PIT-2 można składać w dowolnym momencie roku podatkowego. Tak więc jeśli otrzymaliśmy niższą pierwszą w tym roku pensje netto to możemy taki wniosek jeszcze złożyć w każdej chwili bez martwienia się że każda nasza pensja w tym roku będzie już niższa.

Co to jest PIT-2?

Oświadczenie upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek o 5100 zł rocznie (425 zł miesięcznie, 1/12 z 5100 zł). Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie bo do końca 2021 roku kwota wolna od podatku wynosiła 8000 zł. Od 2022 roku nastąpił  jednak znaczny jej wzrost z 8000 zł do 30 000 zł.
W efekcie złożenia tego formularza, pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną od podatku. Nie ważne czy zarabiasz 30, 50 czy 100 tys. – każdy pracownik ma prawo do jej zastosowania. 

Kto powinien złożyć PIT-2?

Nie każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę powinna złożyć PIT-2, ulga podatkowa może być zastosowana jedynie w jednym ”miejscu” bo obowiązuje jedynie jedna ulga podatkowa, dlatego też, nie powinny go składać osoby które prócz `UP:

  • są emerytami lub rencistami
  • mają własną działalność gospodarczą
  • otrzymują świadczenia z FP lub z FGŚP
  • osiągają dochód z najmu lub dzierżawy
  • wieloetatowcy ( tylko na jednym etacie)

Czy PIT-2 jest obowiązkowy?

PIT-2 jest dobrowolnym pismem. Jeśli jednak go nie złożymy, zatrudniający nie będzie mógł odliczyć ulgi a my przez cały rok będziemy otrzymywać pensje pomniejszoną o kwotę zaliczki, dopiero przy rozliczeniu rocznym z Urzędem Skarbowym kwota ta zostanie nam zwrócona.

Blog

Blog

Najbardziej zadłużone kraje świata

Statystyki zadłużenia międzynarodowego 2022 Stosunek długu do PKB to wskaźnik ekonomiczny, który porównuje dług publiczny danego kraju z jego produktem krajowym brutto (PKB) (który reprezentuje

Czytaj więcej »