Czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

kredyt hipoteczny czy pozyczka

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to ten sam produkt bankowy. Dlatego też często stosuje się te pojęcia zamiennie. Tymczasem te dwie formy wsparcia finansowego dzielą istotne różnice, mogące zadecydować o tym, które z tych rozwiązań jest bardziej dla nas korzystne. Na czym zatem polega kredyt hipoteczny, a na czym pożyczka hipoteczna?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularny, ponieważ umożliwia zdobycie wymarzonego domu lub mieszkania. Właśnie takie jest jego przeznaczenie – otrzymane środki musimy przeznaczyć na zakup nieruchomości, ewentualnie na jej wykończenie lub remont. To, co przede wszystkim charakteryzuje kredyt hipoteczny, to długi okres spłaty. Raty są zazwyczaj rozłożone na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Nic w tym dziwnego, skoro ceny nieruchomości stale idą w górę, dlatego kredyt hipoteczny musi dotyczyć sporych sum.

Ponieważ w przypadku udzielania takiego kredytu bank wiele ryzykuje, konieczne jest solidne zabezpieczenie. Stanowi go hipoteka nałożona na nieruchomość. Ponieważ formalności z nią związane trwają kilka tygodni, na ten czas będziemy musieli pokryć koszty tzw. ubezpieczenia pomostowego. Obowiązuje ono do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej, czyli momentu, w którym zaczyna funkcjonować hipoteka.

Oczywiście warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest złożenie wszystkich wymaganych przez bank dokumentów. Szczegółowo zostanie sprawdzona nasza historia kredytowa, bank musi również dokonać oceny zdolności kredytowej. Sami również, jeszcze przed złożeniem wniosku, powinniśmy dokładnie się zastanowić, czy nasze finanse pozwalają na swobodną spłatę kredytu. 

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Decydując się na pożyczkę hipoteczną, mamy większą swobodę, jeśli chodzi o wydanie otrzymanych pieniędzy. Możemy oczywiście przeznaczyć kwotę na kupno mieszkania albo kompleksowy remont domu, jednak nie ma to większego znaczenia. To od nas zależy, w jaki sposób planujemy wydać pieniądze, cel nie jest ściśle określony.

Pożyczka hipoteczna również wymaga konkretnego zabezpieczenia. Podobnie jak w przypadku kredytu, jest to hipoteka nałożona na naszą nieruchomość. To zresztą od wartości domu, mieszkania czy też działki zależy wysokość samej pożyczki – może to być nawet 70% tej kwoty.

Real Estate, Mortgage Loans And Paperwork
Co wybrać – kredyt hipoteczny czy pożyczkę hipoteczną?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – różnice

Jak widać kredyt i pożyczka hipoteczna mają kilka cech wspólnych; podstawową jest rodzaj zabezpieczenia. Hipoteka jest niezbędna do uzyskania pozytywnej decyzji banku, bez względu na to, na które rozwiązanie się ostatecznie zdecydujemy. W obu przypadkach to od wartości nieruchomości zależy, ile pieniędzy otrzymamy. Dodatkowo obie opcje wiążą się z szeregiem formalności wymaganych przez bank – złożenia określonych dokumentów, w tym zaświadczeń o dochodach. Nie obejdzie się bez raportu BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Warto jednak podkreślić różnice tych dwóch produktów finansowych, dzięki czemu łatwiej będzie określić, jakie będzie bardziej dla nas korzystne. Jak już zostało wspomniane, kredyt hipoteczny jest przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości. Pożyczkę hipoteczną możemy natomiast wykorzystać w dowolny sposób, niestety trzeba pamiętać, że będzie ona znacznie wyżej oprocentowana.

Blog