Dlaczego nie powinniśmy bać się kredytów?

czy bać się kredytów

Wydaje nam się, że dorośli boją się zadłużenia tak samo, jak dzieci boją się ciemności! Ale ten strach może być po prostu strachem przed nieznanym. Rzućmy trochę światła na ten temat, abyś mógł zobaczyć, jak kredyt jest w rzeczywistości dobrą, zdrową częścią Twojego życia czy firmy.

Powodem, dla którego dług jest tak przerażający, jest to, co może powiedzieć inwestorowi o Twojej firmie. Może to wskazywać, że Twojej firmie brakuje funduszy lub nie jest w stanie spłacić zadłużenia, na co inwestorzy zwrócą uwagę przy podejmowaniu decyzji, jakie ryzyko podejmują, inwestując w Twoją firmę. Ale jest też druga strona tego, co dług może zrobić dla ciebie. Oto cztery powody, dla których dług jest naprawdę dobry dla Twojej firmy.

Wielu z nas dorastało w przekonaniu, że za wszelką cenę należy unikać pożyczania pieniędzy. Nauczyliśmy się tego z podręczników szkolnych, pism religijnych oraz mądrych rad naszych rodziców i starszych. W większości ta rada jest prawdziwa. Świadomość, że nie jesteś nikomu winna pieniędzy, zapewnia spokój ducha. Pogrzebanie w zobowiązaniach może również powodować niepokój, niszczyć relacje i zagrażać Twoim planom na przyszłość.

Z drugiej strony całkowite unikanie pożyczek może również przynieść odwrotny skutek. Jeśli za bardzo boisz się pożyczać pieniądze, możesz rezygnować z okazji do większych rzeczy. Czasami unikanie długów może nawet sprawić, że stracisz więcej pieniędzy – na przykład wynajęcie domu zamiast spłacenia kredytu za ten, który faktycznie posiadasz, już swój własny.

Długi same w sobie nie są złe. To okoliczności, które im towarzyszą, mogą być bolesne. Ale w rzeczywistości starannie zaplanowana pożyczka często może działać na Twoją korzyść. Przy odpowiednim nastawieniu i wystarczającej ilości informacji pożyczka może być przydatnym narzędziem do osiągnięcia swoich aspiracji już dziś.

Kiedy więc nie bać się pożyczek? Oto 3 możliwe sytuacje:

 1. Możesz zapłacić pożyczkę i żyć w miarę swoich możliwości

  Z reguły Twoje regularne źródło dochodu powinno pokrywać miesięczny koszt spłaty kredytu, oprócz budżetu przeznaczonego na wydatki i oszczędności. Jeśli zabraknie Ci na bieżące wydatki lub jeśli nie masz stałych dochodów, pożyczka może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W takim przypadku zaciągnięcie pożyczki może być również sposobem na sprawdzenie swoich nawyków związanych z wydatkami i oszczędzaniem. Co jeśli zamiast co miesiąc spalać pieniądze na czynsz, możesz zamiast tego zacząć płacić za własny dom?

 2. Kiedy pożyczka pozwoli Ci zyskać więcej

  Załóżmy, że chcesz zaciągnąć pożyczkę, aby rozwinąć swój biznes lub zapisać się na studia magisterskie. Czy rozszerzenie działalności przyniesie Ci większe zyski? Czy wzięcie udziału w zajęciach doprowadzi Cię do lepiej płatnej pracy lub możliwości kariery? W takich przypadkach pożyczka może być tego warta, ponieważ pozwoli Ci odzyskać pożyczoną kwotę, a nawet więcej w perspektywie czasu.

  Dług może rozwinąć Twój biznes.

  Zaciągając dług, zdobywasz pieniądze, które będziesz musiał później spłacić. Twoja firma czerpie z tego jednak korzyści, ponieważ masz środki, aby utrzymać rozwój i dynamikę swojej firmy bez opóźnień w poszukiwaniu inwestorów. Tak więc, mimo że związane są z tym odsetki, zwrot z inwestycji jest znacznie większy, ponieważ szanse na rozwój Twojej firmy przeważą nad stopą procentową. Dodatkowo, możesz uzyskać potrzebne fundusze w jednym miejscu dzięki jednej pożyczce, zamiast szukać wielu inwestorów, którzy, miejmy nadzieję, są gotowi zainwestować wystarczająco dużo, aby Twoja firma pozyskała sprzęt, przestrzeń lub siłę roboczą.

 3. Dług jest łatwiejszy i tańszy do uzyskania niż kapitał własny

  Odwołując się do powodu nr 1, kapitał własny jest trudniejszy do uzyskania niż dług, ponieważ zwykle nie ma prawnego obowiązku spłaty inwestorów. W rzeczywistości inwestorzy jako pierwsi tracą swoją inwestycję, gdy firma zbankrutuje. Są więc bardziej ostrożni w dostarczaniu kapitału niż instytucja finansowa w udzielaniu pożyczki. Biorąc to pod uwagę, w rzeczywistości uzyskanie kapitału własnego, tj. inwestora, kosztuje również więcej, ponieważ inwestor będzie szukał wyższej stopy zwrotu niż oprocentowanie związane z pożyczką biznesową. Biorąc pod uwagę, że inwestor może stracić znacznie więcej niż instytucja finansowa ma to sens.

 4. Możesz zaufać pożyczkodawcy i możesz płacić na własnych warunkach.

  Nie zaciągaj pożyczki w pierwszej firmie, która zagwarantuje natychmiastową gotówkę. Zastrzeżenia związane z pożyczkami „szybkiej akceptacji” polegają na tym, że schemat płatności może nie być tak elastyczny lub możesz podlegać wygórowanym oprocentowaniu i innym ukrytym opłatom.

  Zawsze przed złożeniem wniosku o pożyczkę porozmawiaj z doradcą finansowym. Zapytaj o opcje, sprawdź wszystkie opłaty i poproś o różne opcje schematu płatności. Pożyczkodawca nie da Ci pieniędzy od razu, ponieważ chroni swoje aktywa, a także Ciebie. Będą chcieli upewnić się, że jesteś naprawdę gotowy na odpowiedzialność i towarzyszącą jej nagrodę.

Blog