Dlaczego tak naprawdę wydajesz więcej w grudniu?

christmas-2991378_1920

Sezon świąteczny może być finansowo obciążający i łatwo jest pozwolić sobie na to, by Twoje oszczędności uciekły od Ciebie. Aby stać się bardziej świadomym naszych nawyków, przedstawimy kilka psychologicznych przyczyn grudniowego gwałtownego wzrostu wydatków i praktyczne wskazówki, jak zapobiegać jeszcze bardziej nadmiernemu ich wzrostowi.

Sezon ”na wesołość”

Trzeba być Grinchem, żeby oprzeć się błyszczącym ozdobom, chwytliwym melodiom, pysznym zapachom i świątecznym przekąskom, prawda? Okres świąteczny wymaga świątecznego ducha. Ale często używamy tego radosnego sezonu jako wymówki, by żyć na dużą skalę i popisywać się rzeczami, których zwykle nie robimy.

Centra handlowe, reklama internetowa, stacje telewizyjne i radiowe rozbrzmiewają sezonowymi piosenkami, które podsycają to święto i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i gotowi na wydatki. Może to mieć bezpośredni wpływ na ośrodek przyjemności naszego mózgu i wpłynąć na satysfakcję, jaką czerpiemy z „dreszczu zakupu”, gdy nasz mózg jest zalany dopaminą.

WSKAZÓWKA: Spędź czas z ludźmi, na których Ci zależy. Przekonasz się, że sprawi to, że poczujesz się o wiele szczęśliwszy niż wydawanie pieniędzy, których tak naprawdę nie masz.Postaraj się unikać manipulacji, wpływu reklam i programów telewizyjnych, a skupić się bliskich.

Starasz się, aby zaimponować

Organizacja Wigilii czy świątecznych spotkań może szybko stać się bardzo kosztowna, jeśli starasz się sprostać Instagramowym standardom lub dekoracjom. Rodzina może dodać dodatkowego stresu, jeśli między Wami panuje pasja rywalizacji. Wielu kupujących uważa również, że wydawanie pieniędzy na bliskich jest ważniejsze niż trzymanie się budżetu. W grudniu ludzie mają większe oczekiwania – wobec siebie, swoich gospodarzy i swoich kanałów na Instagramie.

WSKAZÓWKA : Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki podejściu „przynieś COŚ ZE SOBĄ”. Stworzy to świąteczną atmosferę, jedna osoba przyniesie ulubione ciasto inna stroik świąteczny i każdy poczuje się włączony, nie robiąc zbyt wiele.

Czy to nie dziwne, ile jednorazowych transakcji pojawia się w okolicach grudnia? Świąteczny nastrój w subtelny sposób mówi nam, że w grudniu zasługujemy na to, by traktować siebie bardziej wyjątkowo niż kiedykolwiek, a takie rzeczy jak „darmowa wysyłka” i „tylko przez ograniczony czas” stają się coraz bardziej popularne. Sprzedawcy doskonale potrafią wpływać na nas fałszywym poczuciem pilności zakupu, więc wydajemy więcej niż powinniśmy i czujemy, że ten zakup to niebywałe „szczęście”.

WSKAZÓWKA: Wydziel budżet na prezent dla każdej osoby i bądź zdyscyplinowany przy przydzielaniu pieniędzy. Pomocne może być włożenie pieniędzy do koperty na każdy prezent i pozostawienie karty kredytowej w domu.

Christmas 3030279 1920 1

Prezenty pod presją w ostatniej chwili.

Centra handlowe mogą również być gorączkowe w grudniu i szybko stać się wylęgarnią stresu. Zwykle bardzo szybko zostajemy przebodźcowani, więc aby uniknąć czasu spędzonego w centrum handlowym, „w panice kupujemy” i wybieramy pierwszą rzecz, którą znajdziemy, abyśmy mogli zapłacić i wyjść jak najszybciej (nawet jeśli istnieje tańsza alternatywa tylko dwa drzwi dalej). Inna kłopotliwą sprawa są zakupy prezentów bez większego zastanowienie co skutkuje tym że prezenty są otrzymywane lub wręczane, ale nie są używane ani potrzebne.

WSKAZÓWKA: Zaplanuj zakupy z wyprzedzeniem. Sporządź listę osób, które otrzymują prezent i jaki, wypisz odpowiednie miejsca, aby kupić prezenty w najlepszej cenie.

Przez cały rok, nasze finanse mogą mieć się całkiem dobrze, aż do grudnia, kiedy około świąteczne wydatki potrafią wszystko zrujnować. Warto więc pomyśleć o kupowaniu prezentów odpowiednio wcześnie podczas promocji czy wyprzedaży, warto rozsądnie podejść do planowania całego budżetu na przygotowanie świąt i pamiętać ze to nie prezenty są w tym wszystkim najważniejsze.

Blog

Blog

Edukacja finansowa dla dzieci

W szkołach młodzież nie uczy się, jak ważne jest zarządzanie pieniędzmi. Nawet wielu dorosłych uczy się, jak ważne jest oszczędzanie i wydawanie pieniędzy metodą prób

Czytaj więcej »