Edukacja finansowa dla dzieci

Edukacja-finansowa-dzieci-ikalkulator3-1024x683

W szkołach młodzież nie uczy się, jak ważne jest zarządzanie pieniędzmi. Nawet wielu dorosłych uczy się, jak ważne jest oszczędzanie i wydawanie pieniędzy metodą prób i błędów dopiero w późniejszym wieku. Znajomość finansów jest podstawową umiejętnością życiową uczestniczenia w nowoczesnym społeczeństwie. Dzieci dorastają w coraz bardziej złożonym świecie, w którym ostatecznie będą musiały przejąć kontrolę nad własną finansową przyszłością.

Badania krajowe pokazują, że młodzi dorośli mają jedne z najniższych poziomów wiedzy finansowej. Znajduje to odzwierciedlenie w ich ogólnej niezdolności do wyboru właściwych produktów finansowych i często braku zainteresowania podjęciem należytego planowania finansowego.
Ale nie martw się… istnieją sposoby na wzmocnienie pozycji następnego pokolenia poprzez edukację finansową. Umysły dzieci są jak gąbki od najmłodszych lat, chłoną wszystkie informacje, którymi je karmisz, wiele sytuacji daje możliwość ukształtowania pozytywnych zachowań związanych z zarządzaniem pieniędzmi .Wyjaśnimy, dlaczego dzieci powinny otrzymywać edukację finansową od najmłodszych lat by mogły posiąść wiedzę i pewność jak właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi.

Kieszonkowe zawsze były świetną metodą dla rodziców, aby nauczyć swoje dzieci wartości pieniądza. Jeśli Twoje dziecko naprawdę chce mieć najnowszą, najlepszą zabawkę, daj mu znać, że będzie musiało na nią zaoszczędzić. Skarbonka może być fantastycznym sposobem na nauczenie dzieci cierpliwości i oszczędzania pieniędzy. Chwal swoje dziecko za każdym razem, gdy wkłada pieniądze do skarbonki. Naucz je wyznaczania celów. Poinformuj je, ile zaoszczędziło i jak daleko musi się posunąć, zanim będzie mogło zdobyć tę nową zabawkę. Postawmy je w roli inwestora, dzięki temu stanie się bardziej świadome i odpowiedzialne za pieniądze. To kształtuje tez przyszłe oczekiwania.

Możesz spróbować włączyć edukację finansową do codziennych czynności. Podobnie jak w przypadku małych, łatwych prac domowych np. odkładaniu zabawek po skończeniu zabawy, comiesięcznie możemy również odkładać trochę kieszonkowego, zapłacenie z niego za tabliczkę czekolady, będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące.

Z wiekiem dzieci stają się coraz bardziej racjonalne. Mają więcej rozumienia matematycznego. Dlatego ważne jest, aby nauczyć swoje dzieci, że pieniądze są ograniczone, a gdy wydadzą te które maja nie odzyskają ich.

Kontynuujmy sprawę kieszonkowego, dzieci mogą dostać tez kilka groszy za pomoc w domu a później zdecydować co z nimi zrobić pójść do sklepu i wydać je na słodycze lub włożyć do skarbonki i zbierać na coś jeszcze lepszego! Ostrzeż ich, że gdy ich skarbonka jest pusta to jest pusta. Nie będą mieli żadnej gotówki, dopóki nie będzie następnego kieszonkowego.

W wieku kilkunastu lat Twoje dzieci (miejmy nadzieję!) są w stanie zrozumieć, że pieniądze to ograniczone źródło. Powinny one teraz mieć świadomość, że aby uzyskać to, czego chcą musisz na to pracować. Zaproponuj pracę wakacyjną lub dodatkowa, aby mogli zarobić pieniądze i wydawać je w dowolny sposób. Wtedy będą mogły zarządzać swoimi finansami i za oszczędzone pieniądze rozważyć zakup czegoś wymarzonego.

Już od najmłodszych lat dzieci muszą rozwijać umiejętności, które pomogą im wybierać między różnymi opcjami kariery i edukacji oraz zarządzać dowolnymi funduszami , jakie mogą mieć, czy to z zasiłków, kieszonkowego, czy z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Środki te mogą wiązać się z korzystaniem z kont oszczędnościowych lub kart płatniczych.

Zasady dotyczące edukacji i świadomości finansowej zalecają, aby edukacja finansowa rozpoczynała się jak najwcześniej i była prowadzona w szkołach.

Edukacja finansowa to proces długotrwały. Włączenie go do programów nauczania od najmłodszych lat pozwala dzieciom zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do budowania odpowiedzialnych zachowań finansowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rodzice mogą nie być przygotowani do nauczania swoich dzieci na temat pieniędzy, a poziom wiedzy finansowej jest ogólnie niski na całym świecie.
Miejmy nadzieję, że zapewnienie mlodziezy edukacji finansowej pozwoli im w przyszłości osiągnąć stabilność i niezaleznosc finansową.

Blog