Finanse osobiste

finanse osobiste online

Czym są finanse osobiste?

Finanse osobiste to proces planowania i zarządzania osobistymi działaniami finansowymi, takimi jak generowanie dochodów, wydawanie, oszczędzanie, inwestowanie i ochrona. Proces zarządzania osobistymi finansami można podsumować w budżecie lub planie finansowym. W tym przewodniku przeanalizujemy najczęstsze i najważniejsze aspekty indywidualnego zarządzania finansami.

Obszary finansów osobistych

W tym przewodniku skupimy się na rozbiciu najważniejszych obszarów finansów osobistych i zbadaniu każdego z nich bardziej szczegółowo, abyś miał pełne zrozumienie tematu.

Główne obszary finansów osobistych to dochód, wydatki, oszczędzanie, inwestowanie i ochrona. Każdy z tych obszarów zostanie szczegółowo omówiony poniżej.

  1. Dochód

    Dochód odnosi się do źródła wpływów pieniężnych, które dana osoba otrzymuje, a następnie wykorzystuje do utrzymania siebie i swojej rodziny. Jest to punkt wyjścia dla naszego procesu planowania finansowego.

    Powszechnymi źródłami dochodów są:
    – Wynagrodzenia
    – Premie
    – Godzinne wynagrodzenie
    – Emerytury
    Dywidendy

    Wszystkie te źródła dochodu generują gotówkę, którą dana osoba może wykorzystać do wydawania, oszczędzania lub inwestowania. W tym sensie dochód można traktować jako pierwszy krok na naszej mapie drogowej finansów osobistych.

  2. Wydatki

    Wydatki obejmują wszystkie rodzaje wydatków, jakie dana osoba ponosi w związku z zakupem towarów i usług lub czegokolwiek, co ma charakter konsumpcyjny (tj. nie jest inwestycją). Wszystkie wydatki dzielą się na dwie kategorie: gotówka (opłacana gotówką w kasie) i kredyt (opłacany pożyczeniem pieniędzy). Większość dochodów większości ludzi przeznaczana jest na wydatki.

  3. Typowe źródła wydatków to:

    – Wynajem
    – Płatności hipoteczne
    – Podatki
    – Żywność
    – Zabawa
    – Podróż
    – Płatności kartą kredytową

    Wymienione powyżej wydatki zmniejszają ilość gotówki, jaką dana osoba ma do oszczędzania i inwestowania. Jeśli wydatki są większe niż dochód, jednostka ma deficyt. Zarządzanie wydatkami jest tak samo ważne jak generowanie dochodu, a ludzie zwykle mają większą kontrolę nad swoimi wydatkami uznaniowymi niż swoimi dochodami. Dobre nawyki związane z wydawaniem pieniędzy mają kluczowe znaczenie dla dobrego zarządzania finansami osobistymi.

  4. Inwestowanie

    Inwestowanie dotyczy zakupu aktywów, które mają generować stopę zwrotu, z nadzieją, że z czasem dana osoba otrzyma z powrotem więcej pieniędzy niż pierwotnie zainwestowała. Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko, a nie wszystkie aktywa faktycznie generują dodatnią stopę zwrotu. Tutaj widzimy związek między ryzykiem a zwrotem.

    Typowe formy inwestowania to:

    – Akcje
    – Obligacje
    – Fundusze inwestycyjne
    – Nieruchomości
    – Prywatne firmy
    – Surowce
    – Sztuka

    Inwestowanie to najbardziej skomplikowana dziedzina finansów osobistych i jedna z dziedzin, w których ludzie otrzymują najbardziej profesjonalne porady. Istnieją ogromne różnice w ryzyku i zyskach między różnymi inwestycjami, wiec większość ludzi szuka pomocy w tym obszarze ich planu finansowego.

  5. Ochrona

    Ochrona osobista odnosi się do szerokiej gamy produktów, które można wykorzystać do ochrony przed nieprzewidzianymi i niepożądanymi zdarzeniami.

    Typowe produkty ochronne obejmują:

    – Ubezpieczenie na życie
    – Ubezpieczenie zdrowotne
    – Nieruchomości

    Jest to kolejny obszar finansów osobistych, w którym ludzie zazwyczaj szukają profesjonalnej porady i który może stać się dość skomplikowany. Istnieje cały szereg analiz, które należy wykonać, aby właściwie ocenić indywidualne potrzeby ubezpieczeniowe i dotyczące planowania majątku.

Proces planowania finansów osobistych

Dobre zarządzanie finansami sprowadza się do posiadania solidnego planu i trzymania się go. Wszystkie powyższe obszary finansów osobistych można umieścić w budżecie lub formalnym planie finansowym.

Plany te są powszechnie przygotowywane przez bankowców osobistych i doradców inwestycyjnych, którzy współpracują ze swoimi klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i cele oraz wypracować odpowiedni kierunek działania.

Ogólnie rzecz biorąc, głównymi elementami procesu planowania finansowego są:

  • Oszacowanie
  • Cele
  • Opracowanie planu
  • Wykonanie
  • Monitorowanie i ponowna ocena

Przygotowanie budżetu lub planu finansowego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia najlepszych możliwości osiągnięcia celów osobistych i rodzinnych.

Blog