Gdzie najłatwiej dostać kredyt dla firm? Na co zwrócić uwagę?

kredyt dla firm

Często się zdarza, że przedsiębiorca musi się zmagać z utratą płynności finansowej. Nieważne, czy firma zdążyła się już rozrosnąć, czy wciąż należy do niedużych działalności. Kłopoty finansowe, zwłaszcza długotrwałe, mogą doprowadzić do upadku biznesu, szczególnie jeśli nie wiemy, gdzie szukać pomocy.

Kredyt dla firm nie jest czymś nowym, jednak wielu właścicieli przedsiębiorstw unika tego rozwiązania, obawiając się, że mogą popaść w spiralę długów. Pożyczka zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego podstawą jest tutaj wiedza i rozeznanie w ofertach banków czy firm pozabankowych. 

Kredyt inwestycyjny dla firm

Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie są nowicjuszami na rynku – najlepiej, żeby ich działalność funkcjonowała przez minimum rok. Kredyt inwestycyjny nie służy pozbyciu się kłopotów finansowych, ponieważ jest dedykowany firmom, które doskonale sobie radzą pod kątem budżetu. Pozyskane w ten sposób pieniądze idą na konkretny cel (który musi być sprecyzowany w umowie), służący poszerzeniu możliwości czy zwiększeniu majątku. Może to być chociażby zakup dodatkowych maszyn do hali produkcyjnej.

Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, obok wniosku należy przedstawić szczegółowy biznesplan, uwzględniający wydatki i zarys całej inwestycji. Raty mogą być rozłożone nawet na 20 lat, jednak na starcie bank będzie od nas wymagał ok. 10-20% wkładu własnego.

Kredyt odnawialny na rachunku firmowym

Idealne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który utracił płynność finansową. Kredyt odnawialny działa podobnie do debetu. Po wykorzystaniu dostępnych środków właściciel nadal może korzystać z konta, choć do pewnego limitu. Warunki takiej pożyczki są bardzo korzystne, ponieważ odsetki naliczane są od konkretnie wydanej kwoty. 

Kredyt obrotowy

Spłata kredytu obrotowego zwykle jest rozkładana na maksymalnie 36 miesięcy. Może jednak przybrać formę linii kredytowej – jak w przypadku kredytu odnawialnego. Ten rodzaj pożyczki służy pokryciu bieżących wydatków, jak wynagrodzenia dla pracowników. Wysokość jest ustalana od przychodów przedsiębiorstwa. Pozwala na odzyskanie płynności finansowej tym firmom, których część kapitału jest zamrożona (np. gdy klienci zalegają z płatnościami). 

Kredyt pomostowy

Przeznaczony dla osób korzystających ze środków pomocy unijnej. Może umożliwić zachowanie płynności finansowej podczas realizowania inwestycji, na które została przeznaczona dotacja. Kredyt pomostowy nie może być wyższy niż kwota, jaką uzyskaliśmy ze środków unijnych.

Kredyt hipoteczny

Jeśli nasza firma przygotowuje się do inwestycji w nieruchomości, to kredyt hipoteczny może umożliwić jej realizację. Pożyczka ma zwykle krótki termin spłaty, a jej wysokość jest uzależniona od wartości zabezpieczenia. Pod zastaw mogą podlegać takie ruchomości jak papiery wartościowe, metale szlachetne czy sprzęty.

Kredyt lombardowy

Zbliżony do kredytu hipotecznego, ponieważ też jest udzielany pod zastaw ruchomości. Różnica polega jednak na tym, że wysokość pożyczki jest niższa od wartości zastawionych przedmiotów. Jednocześnie uzyskujemy dzięki temu niskie oprocentowanie.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy cieszy się popularnością, gdyż w przypadku składania wniosku nie trzeba opisywać celu, na jaki planujemy przeznaczyć pieniądze, a bank nie wymaga od nas wkładu własnego. Niestety zwykle idzie z tym w parze wysokie oprocentowanie i dodatkowe koszty. Ponadto firma musi funkcjonować od co najmniej roku. Niektóre banki udzielają kredytów gotówkowych działalnościom uruchomionym zaledwie 6 miesięcy wcześniej, ale trzeba wówczas spełnić kilka kryteriów.

Picture Of Busy Man Using Calculator In Office
Czy rzeczywiście firma nie poradzi sobie bez kredytu?

Kredyt dla firm – o czym trzeba pamiętać?

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się już na określoną formę pożyczki, trzeba dobrze się zastanowić przed zrobieniem kolejnego kroku. Czy rzeczywiście firma nie poradzi sobie bez kredytu? A może nasza pozycja jest na tyle stabilna, że nie potrzebujemy dodatkowych środków, które później stałyby się ciężarem? Jeśli przedsiębiorstwo utrzymuje się na rynku już od dłuższego czasu, a dochody wyglądają obiecująco, być może wcale nie musimy brać pożyczki.

W przypadku, gdy rzeczywiście mamy kłopoty finansowe, warto konkretnie określić, jak zamierzamy wykorzystać pieniądze z kredytu. Możemy to zrobić nawet wtedy, gdy bank nie wymaga żadnego biznesplanu czy podania uzasadnienia (jak w przypadku kredytów gotówkowych). 

W razie potrzeby musimy być gotowi na poniesienie wkładu własnego. Trzeba się także zatroszczyć o odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym razie grozi nam spirala długów. Pamiętajmy również, że bank szczegółowo określi naszą zdolność kredytową, więc niezbędny okaże się raport BIK.

A może pożyczka pozabankowa dla firm?

Rozwiązaniem dla osób, które w przeszłości miały problemy ze spłatą kredytu, może okazać się pomoc uzyskana od parabanku. Pożyczki bez BIK czy pożyczki bez zaświadczeń są jak najbardziej możliwe – wiele firm pozabankowych umożliwia nawet złożenie wniosku przez internet. Nie będzie miała wówczas znaczenia nasza historia kredytowa. W tym przypadku trzeba jednak zachować podwójną ostrożność i uważnie wybrać parabank.

Blog