Stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie prawdopodobnie kontynuować podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, dopóki nie nabierze przekonania, że inflacja będzie trwale spadać – ocenił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, opublikowanym na stronie internetowej Obserwatora Finansowego.

W swoim wystąpieniu szef NBP zaznaczył, że w najbliższej przyszłości polska gospodarka pozostanie pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń na świecie, a bank centralny będzie musiał uwzględniać tę niepewność w swoich decyzjach.

Zaznaczył, że mimo inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej, polska gospodarka ma się bardzo dobrze. „W I kwartale wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 proc. więc był bardzo silny. Równocześnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, bezrobocie jest rekordowo niskie. Płace rosną w tempie dwucyfrowym. Utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskim bezrobociu, zwłaszcza w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, świadczy o wielkiej sile naszej gospodarki” – zauważył szef banku centralnego.

Prezes przypomniał, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła „zdecydowaną podwyżkę stóp procentowych”, która – jak stwierdził – będzie prawdopodobnie kontynuowana w najbliższych miesiącach, „dopóki nie będziemy pewni, że inflacja trwale spadnie”. „Postępując w ten sposób, działamy rozważnie: chcemy obniżyć inflację do celu, ale biorąc pod uwagę jej w dużej mierze podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zacieśniania polityki pieniężnej, aby nie spowodować nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych” – podkreślił Glapiński.

W niedzielę w Davos (Szwajcaria) rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców – weźmie udział w rozmowach dotyczących najważniejszych kwestii, w tym wojny na Ukrainie, pandemii wirusa Covid-19, zmian klimatycznych i kryzysów gospodarczych.