IPO – Co to takiego?

ipo

Skrót IPO oznacza „pierwszą ofertę publiczną”(ang. Initial Public Offering) dotycząca określonych papierów wartościowych ale często nazywa się to także debiut giełdowy. Każda spółka, która chce takiego debiutu dokonać musi właśnie złożyć IPO.

Inwestycja w IPO może zapewnić atrakcyjne zwroty. Jednak przed inwestycją ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób proces obrotu tymi papierami wartościowymi różni się od zwykłego obrotu akcjami, wraz z dodatkowym ryzykiem i zasadami związanymi z inwestycjami IPO.

Co to jest IPO?

Kiedy prywatna firma po raz pierwszy sprzedaje akcje publicznie, proces ten nazywa się pierwszą ofertą publiczną (IPO). W istocie IPO oznacza, że ​​własność firmy przechodzi od własności prywatnej do własności publicznej. Z tego powodu proces IPO jest czasami określany jako „upublicznienie”.
Startupy lub firmy, które działają od dziesięcioleci, mogą zdecydować się na wejście na giełdę poprzez IPO. Firmy zazwyczaj wystawiają IPO, aby pozyskać kapitał na spłatę długów, sfinansować inicjatywy rozwojowe, podnieść swój publiczny profil lub umożliwić osobom posiadającym dostęp do informacji wewnętrznych dywersyfikację posiadanych udziałów lub stworzyć płynność poprzez sprzedaż całości lub części swoich prywatnych akcji w ramach IPO.

W IPO, po tym jak firma zdecyduje się „upublicznić”, wybiera głównego gwaranta, który pomoże w procesie rejestracji papierów wartościowych i dystrybucji akcji do publicznej wiadomości. Główny underwriter (gwarant) powołuje następnie grupę banków inwestycyjnych i brokerów (grupę znaną jako konsorcjum), która odpowiada za sprzedaż akcji w ofercie publicznej inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym.
Oprócz IPO istnieją inne rodzaje nowych emisji akcji dla spółek, których akcje są już w obrocie publicznym, w tym:

Oferta kontynuacyjna:

  • Emisja dodatkowych akcji przez spółkę, która jest już w obrocie publicznym.
  • Oferta kontynuacyjna ma rozwadniający wpływ na sytuację jednostki, ponieważ emitowane są nowe akcje.

Oferta wtórna:

  • Zarejestrowana sprzedaż wcześniej wyemitowanych papierów wartościowych posiadanych przez dużych inwestorów.Oferta wtórna nie wpływa rozwadniająco na sytuację klienta, ponieważ akcje zostały wcześniej wyemitowane.

Odrób pracę domową, zanim zainwestujesz

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w IPO, ważne jest również, aby nie dać się wciągnąć w szum, który może otaczać obiecującą młodą firmę. Wiele firm zadebiutowało z wysokimi oczekiwaniami, by w ciągu kilku lat zmagać się z problemami i zniknąć z biznesu.
Inwestorzy dotkliwie uświadomili sobie te zagrożenia, inwestując w IPO podczas boomu i krachu na giełdzie technologicznej pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku. Był to bardzo spekulacyjny okres w historii rynku akcji, w wyniku którego niektórzy inwestorzy osiągnęli imponujące zyski na swoich inwestycjach w IPO, podczas gdy inni ponieśli znaczne straty po spadkach akcji różnych spółek technologicznych.
Przed zainwestowaniem upewnij się, że należycie sprawdziłeś daną firmę. Zadanie to może być trudne ze względu na brak łatwo dostępnych informacji publicznych o firmie, która emituje akcje po raz pierwszy.

Udział w IPO

Uczestnicząc w IPO, zgadzasz się na zakup akcji po cenie emisyjnej przed rozpoczęciem ich obrotu na rynku wtórnym. Ta cena ofertowa jest ustalana przez głównego subemitenta i emitenta na podstawie szeregu czynników, w tym wskazań zainteresowania ofertą od potencjalnych inwestorów.
Zanim będziesz mógł zainwestować w IPO, musisz najpierw ustalić, czy Twoja firma maklerska oferuje dostęp do ofert akcji nowej emisji, a jeśli tak, jakie są wymagania kwalifikacyjne. Zazwyczaj kwalifikują się inwestorzy o wyższej wartości netto lub doświadczeni handlowcy, którzy rozumieją ryzyko związane z uczestnictwem w IPO. Inwestorzy indywidualni mogą mieć trudności z uzyskaniem akcji w ofercie publicznej, ponieważ popyt często przekracza ilość dostępnych akcji.

Ze względu na niewielką wartość IPO wiele firm maklerskich ogranicza liczbę osób, które mogą uczestniczyć w ofertach, wymagając od klientów posiadania znacznej ilości aktywów w firmie, spełnienia określonych progów częstotliwości obrotu lub utrzymywania długoterminowej relacji. Zakładając, że przeprowadziłeś badania i przydzielono Ci akcje w ramach IPO, ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż możesz sprzedawać akcje uzyskane w ramach IPO, kiedy uznasz to za stosowne, wiele firm ograniczy Twoje uprawnienia do udziału w przyszłych ofertach, jeśli sprzedasz w ciągu pierwszych kilku dni handlu. Praktyka szybkiej sprzedaży akcji IPO jest znana jako „przerzucanie” i jest to coś, czego większość firm maklerskich odradza.

Historyczne zwroty z IPO

Należy również pamiętać, że nie ma gwarancji, że akcje będą nadal notowane po cenie początkowej oferty lub wyższej po jej rozpoczęciu na publicznej giełdzie. Powodem, dla którego większość ludzi inwestuje w IPO, jest możliwość zainwestowania w firmę stosunkowo wcześnie w jej cyklu życia i czerpania korzyści z potencjalnego przyszłego wzrostu. Przegląd danych historycznych pokazuje, że roczne stopy zwrotu z IPO wahają się znacznie z roku na rok.

Inwestowanie w nowo publiczną spółkę może być opłacalne finansowo; istnieje jednak wiele zagrożeń, a zyski nie są gwarantowane. Jeśli jesteś nowy w IPO, przed inwestycją zapoznaj się z materiałami edukacyjnymi na ten temat.

Blog