Jak negocjować swoją następną pensję?

Podwyżka-płacy-minimalnej-w-2020-roku

Era pracowników odchodzących z firmy po 40 latach z emeryturą i złotym zegarkiem już dawno minęła. Dzisiejsi pracownicy zazwyczaj zmieniają pracę i karierę wielokrotnie, z wielu powodów.

Zmiana pracodawcy jest doskonałym sposobem na ożywienie swojej kariery, znalezienie pracy, która będzie bardziej satysfakcjonująca, a także na zwiększenie swoich dochodów – zwłaszcza, jeśli wiesz, jak negocjować wynagrodzenie. Choć może to być nerwowe – a nawet trochę przerażające – negocjowanie wynagrodzenia jest warte wysiłku. A dzięki odpowiedniej strategii, możesz nawet zaskoczyć sam siebie, gdy zobaczysz ten pakiet wynagrodzeń.

Dlaczego negocjowanie pensji jest ważne?

Negocjowanie wynagrodzenia nigdy nie jest związane tylko z pieniędzmi. Tak, prosisz o wyższe dochody, ale jesteś również zwolennikiem swojej kariery, rodziny i przyszłości finansowej. Pamiętaj o tym, jeśli zastanawiasz się nad podjęciem decyzji o negocjacjach.

Oprócz pomocy w uzyskaniu wynagrodzenia, na które zasługujesz, solidne umiejętności negocjacyjne mogą pomóc Ci w osiągnięciu lepszego ogólnego pakietu wynagrodzeń, co jest niezbędne do utrzymania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pokazuje to również pracodawcy, że jesteś otwarty na swoje oczekiwania. Pokazuje też, że masz pewność siebie i inicjatywę – dwa atuty, które są bardzo cenione w każdym miejscu pracy.

Niektórzy ludzie obawiają się, że prośba o więcej pieniędzy sprawi, że potencjalni pracodawcy będą postrzegać ich negatywnie, ale wielu pracodawców oczekuje, że potencjalni pracownicy będą negocjować swoją pierwszą ofertę wynagrodzenia, a wstępna oferta pracodawcy często to odzwierciedla.

  1. Sprawdź jakie są stawki na Twoim stanowisku.
    Sprawdź typowe stawki rynkowe dla osób na Twoim stanowisku. Możesz np. porozmawiać z rekruterami, współpracownikami, byłymi menedżerami lub znajomymi z branży, aby zorientować się w sytuacji. Twoja sieć zawodowa jest doskonałym źródłem informacji, jeśli chodzi o określenie najnowszych trendów w branży i wynagrodzenia.

  2. Celuj wysoko.
    Po ustaleniu zakresu wynagrodzenia dla pozycji, które zostały zaoferowane, nie bój się zapytać o wyższe widełki. Zaczynając od góry, pokazujesz potencjalnemu pracodawcy, że znasz swoją wartość i nie boisz się o nią prosić.

  3. Przypomnij pracodawcy, co wnosisz do danej roli.
    To jest Twoja szansa, aby powtórzyć wszystkie wspaniałe umiejętności, dzięki którym otrzymałeś ofertę pracy. Bądź konkretny, w jaki sposób Twój zestaw umiejętności przyniesie korzyści firmie. Na przykład, jeśli masz konkretny obszar wiedzy, który może wyeliminować pewne wydatki, wyjaśnij, jak wykorzystasz te umiejętności. Pracodawca będzie o wiele bardziej skłonny do zwiększenia Twojego wynagrodzenia, jeśli przekonasz go o konkretnej wartości, jaką wnosisz do firmy.

  4. Zadawaj właściwe pytania.
    Pytania takie jak: „W jaki sposób obliczył Pan/Pani wysokość mojego wynagrodzenia?” oraz „Czy są inne możliwości zwiększenia mojego wynagrodzenia?” pomogą Ci skupić się na specyfice stanowiska i zorientować się, w jaki sposób firma podchodzi do procesu zatrudniania.

  5. Powtórz swoje zainteresowanie dołączeniem do zespołu.
    Pamiętaj, że Twój potencjalny pracodawca zainwestował tyle samo czasu, co Ty. Powtórzenie wszystkich powodów, dla których jesteś podekscytowany tą pracą i chcesz dołączyć do zespołu, przypomni mu, że nie jesteś tam tylko dla pieniędzy.

  6. Wykorzystaj w pełni swoje umiejętności miękkie.
    Nie zapominaj, że praca w dużej mierze polega na relacjach. Choć firmy chcą zatrudniać najlepszych z najlepszych pod względem zestawu umiejętności, zależy im również na osobach, które dobrze się komunikują i dogadują z innymi. Wykorzystaj swoją inteligencję emocjonalną i empatię podczas negocjowania swojego wynagrodzenia. Jest to świetny sposób, aby przypomnieć potencjalnemu pracodawcy, że będziesz pasował do niego również pod względem kulturowym.

Za każdym razem, gdy otrzymujesz nową pensję, nie zapomnij o ponownym przeanalizowaniu swojego budżetu. Niezależnie od tego, czy masz teraz dodatkowy dochód, aby zasilić swój fundusz awaryjny, czy też musisz ograniczyć wydatki, nowa praca może posłużyć jako świetny punkt wyjścia do przeglądu Twoich finansów.

Najbardziej udane negocjacje płacowe to te, w których zarówno Ty, jak i Twój potencjalny pracodawca odchodzicie od stołu z poczuciem szczęścia, satysfakcji i podekscytowania na przyszłość. Z odrobiną przygotowania i dobrym nastawieniem na pewno zrobisz świetne wrażenie, niezależnie od wyniku.

 

Blog

Blog

Zrozumienie umowy kredytowej

Umowa kredytowa jest prawnie wiążącym kontraktem pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą, który musi być uzgodniony przez obie strony. Określa ona warunki każdego rodzaju kredytu, takiego jak kredyt

Czytaj więcej »