Jak odmówić pożyczenia pieniędzy rodzinie i znajomym

Borrow-Money-from-a-Friend-Step-14

Jedną z najbardziej niezręcznych rzeczy, jakie kiedykolwiek musiałam zrobić, było poproszenie krewnego o pieniądze. Było niezręczne i ku mojemu zdziwieniu krewny odmówił. Chociaż wiem, że to też było dla niego niezręczne, odmówiła pożyczki w sposób, który sprawił, że poczułam się, jakby to było nic osobistego. Wiedział, dlaczego nigdy nie powinno się pożyczać pieniędzy przyjaciołom ani rodzinie. Zamiast po prostu odrzucić moją prośbę i zostawić mnie, bym sam szukał alternatywnego rozwiązania, pomógł mi znaleźć inny sposób.

Czy jesteś w sytuacji, w której musisz odmówić pożyczki znajomemu lub krewnemu? Oto kilka wskazówek, jak delikatnie odmówić, jednocześnie pomagając przyjacielowi lub członkowi rodziny.

Jak odrzucić prośbę o pożyczkę od przyjaciół lub rodziny

 1. Nie czuj się pod presją
  Wiele osób zgadza się na tego typu pośby o pożyczkę, ponieważ czuje, że nie może odmówić. Możesz czuć się tak, jakbyś wpadł w sytuację bez wyjścia, jeśli twój przyjaciel lub krewny popycha cię do podjęcia szybkiej decyzji. Nie musisz mówić tak, więc nie pozwól, aby presja cię dosięgła.

 2. Odpowiedz na żądanie w ciągu 24 godzin
  Jeśli jest to absolutnie konieczne, powiedz swojemu przyjacielowi lub krewnemu, że potrzebujesz więcej czasu na przemyślenie sprawy i że udzielisz mu ostatecznej odpowiedzi w ciągu 24 godzin. Może to ułatwić podjęcie decyzji, ponieważ będziesz mieć czas, aby upewnić się, że postępujesz właściwie. Dodatkowy dzień da ci czas na nabranie pewności, jeśli to jednak możliwe spróbuj odpowiedzieć natychmiast, nie budujesz żadnych fałszywych nadziei.

 3. Bądź stanowczy i zwięzły
  Kiedy rozmawiasz ze swoim przyjacielem lub krewnym, stanowczo wyjaśnij, że nie jesteś w stanie zapewnić mu pożyczki. Na przykład: „Chętnie pomogę, ale nie jestem teraz w stanie pożyczyć Ci pieniędzy”. Jest to krótkie i na temat i nie daje Twojemu przyjacielowi ani krewnemu zbyt wiele miejsca na argumentację. Jeśli Twojemu przyjacielowi lub krewnemu leży na sercu również Twoje dobro, to powinien być koniec dyskusji..

 4. Nie składaj obietnic, których nie możesz dotrzymać
  Kiedy już zdecydujesz, że nie pożyczysz pieniędzy przyjaciołom ani rodzinie, nie owijaj w bawełnę. Wyjaśnij, że nie będziesz w stanie pożyczyć żadnych pieniędzy; nie próbuj mówić że możesz dać im pieniądze w przyszłym roku lub w jakimś momencie w przyszłości. Jeśli zasugerujesz, że pożyczka może być możliwa „pewnego dnia”, tak naprawdę po prostu ustawiasz tę osobę, aby powtórzyła tę samą niezręczną rozmowę z tobą w przyszłości.

 5. Nie rób wyjątków
  Jeśli naprawdę i naprawdę nie chcesz pożyczać pieniędzy znajomym i rodzinie, nie możesz zrobić żadnych wyjątków. Pożyczanie pieniędzy jednemu krewnemu, ale odmowa pożyczki innemu, może spowodować potencjalny konflikt w rodzinie. Trwaj niewzruszenie i nie wycofuj się z decyzji.

Sprawy są nieco trudniejsze, jeśli twój przyjaciel lub krewny wie, że masz dodatkowe pieniądze do stracenia. W tym scenariuszu możesz powiedzieć, że skoro masz teraz pieniądze, możesz ich potrzebować w niezbyt odległej przyszłości. Podkreśl, że te pieniądze są Twoim awaryjnym funduszem na ochronę przed nieoczekiwanymi wydatkami. Jeśli martwisz się, że n będziesz wyglądać samolubnie, możesz również wyjaśnić, że nie chcesz, aby pożyczka spowodowała, że Twój przyjaciel lub krewny poczuje się winny, jeśli nie będzie w stanie spłacić pożyczki.

Alternatywy dla pożyczania pieniędzy.

Kiedy już ustalisz, że nie możesz udzielić pożyczki, nie zostawiaj swojego przyjaciela lub krewnego w beznadziejnej sytuacji. Zamiast tego otwórz mu oczy na inne alternatywy:

 1. Pomóż przejrzeć ich finanse
  Aby złagodzić cios, zaproponuj przyjacielowi lub krewnemu przyjrzenie się jego finansom. W ten sposób jasne jest, że chcesz pomóc. Znajomy lub krewny może znaleźć sposób na uniknięcie pożyczki. Oblicz dochody i wydatki i zobacz, co można wyciąć z budżetu. Sprawdź, czy łatwiejszy w zarządzaniu plan spłaty jest opcją dla bieżących należnych długów.

 2. Zaproponuj alternatywne sposoby uzyskania dochodu
  Być może twój przyjaciel lub członek rodziny musi zarobić więcej pieniędzy, aby pokryć nieoczekiwane wydatki. W takim przypadku zasugeruj alternatywne sposoby uzyskania dodatkowego dochodu

 3. Zaproponuj sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów
  Sprzedaż niektórych przedmiotów osobistych w celu uzyskania dodatkowej gotówki to kolejny sposób na uzyskanie dochodu. Kiedy odmawiasz pożyczki, zaoferuj przyjacielowi lub krewnemu pomoc w przejrzeniu ich starych rzeczy i zorganizowaniu wyprzedaży. Jeśli jesteś obeznany z obsługą komputera, być może mógłbyś pomóc swojemu znajomemu lub krewnemu w sprzedaży przedmiotów również w lokalnych serwisach.

 4. Podaruj prezent
  Czy Twój przyjaciel lub krewny zbliża się do urodzin? Rozważ wręczenie w tym roku prezentu pieniężnego. Prezent zostanie doceniony i możesz poczuć się trochę lepiej, odmawiając pożyczki.

Ostatnie słowo..

Nie ma powodu, dla którego odmowa pożyczki komuś, na kim ci zależy, miałaby przeszkadzać w związku. Jeśli jesteś szczery i szczerze mówisz, dlaczego nie możesz pożyczyć pieniędzy znajomym i krewnym, i jeśli oferujesz im pomoc w znalezieniu alternatywnych sposobów wyeliminowania ich długów, relacje powinny pozostać nienaruszone.

 

Blog

Bony skarbowe – definicja

Bony skarbowe to krótkoterminowe papiery wartościowe emitowane przez skarb państwa, służące jako narzędzie zarządzania długiem publicznym oraz finansowania deficytu budżetowego. Te instrumenty dłużne są bezpieczną

Czytaj więcej »