Jak oszczędzać prąd?

west-3716932_1920

W roku 2022 znacząco podskoczą ceny prądu. URE zatwierdził już nową taryfę, która jest wyższa o 24 proc. od obecnej. Oznacza to, że w 2022 roku rachunki za energię wzrosną około 21 złotych netto miesięcznie.

Podwyżki cen prądu powodują, że coraz większa liczba osób szuka oszczędności.Gdy korzystamy z domowych urządzeń elektrycznych, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, ile energii elektrycznej zużywają, dopiero wysokie rachunki za prąd nas zmuszają do szukania przyczyny.
Na szczęście istnieje bardzo wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest ograniczenie zużycia energii i tym samym obniżenie rachunków.

Inteligentne gadżety, ulepszenia i kilka prostych sztuczek to wszystko, czego potrzebujesz, aby zaoszczędzić na kolejnym rachunku za energię.

Oto one:

 • Przejdź na żarówki LED
  Są znacznie wydajniejsze niż żarówki żarowe, działają dłużej i zapewniają czystsze, bardziej naturalnie wyglądające światło.

 • Zainstaluj inteligentne przełączniki
  Dostępnych jest ich mnóstwo, od prostych przełączników czasowych po takie, którymi można sterować zdalnie za pomocą smartfona. Dzięki temu znacznie łatwiej jest upewnić się, że Twoja elektronika nie pozostaje w stanie czuwania.

 • Wyczyść cewki w lodówce
  Prawdopodobnie nigdy nie zawracałeś sobie tym głowy. Wężownice z tyłu lodówki mogą się bardzo zabrudzić, co zmniejsza wydajność, dlatego staraj się je czyścić przynajmniej raz w roku. Twoja lodówka będzie działać dłużej i będzie jej praca będzie kosztować mniej pieniędzy.

 • Utrzymuj pełną lodówkę i zamrażarkę
  Pełna chłodziarko-zamrażarka potrzebuje mniej energii, aby utrzymać chłód, ponieważ produkty wewnątrz utrzymują temperaturę. Nie zawsze musisz robić zakupy w sklepie spożywczym, aby tak się stało. Zwykłe napełnienie dzbanka wodą do lodówki przyniesie ten sam efekt, a dodatkowo pozwoli Ci zawsze mieć zimną wodę prosto z lodówki.
 • Rozmrażaj mrożonki w lodówce
  Jest to nie tylko bardziej higieniczne, ale mrożonki pomogą utrzymać lodówkę w chłodzie, co oznacza, że do działania potrzebuje znacznie mniej energii.

 • Bądź wydajny podczas gotowania
  Używaj pokrywek podczas gotowania garnków na płycie i upewnij się, że używasz odpowiedniego rondla na odpowiednim pierścieniu. Może to mieć ogromne znaczenie, przyspieszając czas gotowania i zużywając znacznie mniej energii. Kolejną świetną wskazówką jest używanie całego piekarnika podczas gotowania, aby energia wykorzystywana do nagrzewania piekarnika nie została zmarnowana.

 • Pierz ubrania w niższej temperaturze.
  Większość prania można wykonać w niższej temperaturze – na przykład 30 stopni – i nadal zapewniać te same rezultaty. Pomoże to zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, ponieważ pralka nie będzie musiała podgrzewać wody do tak wysokiej temperatury.

 • Wszędzie, gdzie to możliwe, susz na powietrzu
  Suszarki bębnowe mogą zużywać ogromne ilości energii elektrycznej. Jeśli jest ładny dzień, wysusz pranie na zewnątrz lub zostaw je do wywietrzenia w pomieszczeniu, jeśli na zewnątrz nie jest tak przyjemnie. Uważaj na suszenie ubrań bezpośrednio na kaloryferze – zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się ciepła po pomieszczeniu, co oznacza, że system grzewczy będzie musiał pracować jeszcze ciężej, aby doprowadzić pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.

 • Nie gotuj pełnego czajnika
  O ile nie robisz herbaty dla ośmiu osób, nie ma potrzeby, aby czajnik był pełny. Nie tylko gotowanie trwa dłużej, ale wymaga do tego więcej energii – wystarczy napełnić mniej więcej tyle, ile potrzebujesz, aby zaoszczędzić pieniądze i czas przy każdej filiżance.

 • Kupuj energooszczędne urządzenia
  Jest to kosztowne, ale jeśli modernizujesz urządzenia, upewnienie się, że otrzymasz urządzenie o wysokiej wydajności, pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze każdego dnia, w którym działa.

 • Wygeneruj własną energię elektryczną
  Jeśli naprawdę poważnie myślisz o oszczędzaniu energii elektrycznej w swoim domu, inwestowanie w panele słoneczne lub inną technologię odnawialną jest na to świetnym sposobem. Wypłata z tej inwestycji zajmie kilka lat, ale od razu zaczniesz oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ możesz wykorzystać energię elektryczną, którą wytwarzasz, zamiast pobierać ją z sieci.

 • Ustaw termostat nieco niżej
  Ustawienie termostatu tylko odrobine niżej może przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za energię jako całości.

 • Korzystaj z kuchenki mikrofalowej, kiedy możesz
  Kuchenki mikrofalowe są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne piekarniki, ponieważ zużywają mniej energii i zajmują znacznie mniej czasu, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

 • Regularnie serwisuj swoje urządzenia.
  Upewnienie się, że bojler, lodówka i piekarnik działają tak płynnie, jak to możliwe, jest kluczem do wydajności. Serwis nie zawsze musi mieć wysoką cenę.

 • Zmywarka może być lepszym wyborem.
  Jeśli masz nową, energooszczędną zmywarkę, może się okazać, że w rzeczywistości zużywa ona mniej energii i wody do Ty do zmywania ręcznego.

 

Blog