Jak zadbać o swoje finanse w 2022 roku?

new-year-6727108_1280

Aby cieszyć się wygodną przyszłością finansową, inwestowanie jest absolutnie niezbędne dla większości ludzi. Jak pokazały gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, pozornie stabilną gospodarkę można szybko postawić na głowie, pozostawiając tych, którzy nie przygotowali się w sytuacji kiedy muszą walczyć o dochody.

Śledź swój wzrost

Jeśli chcesz mieć przyzwoity wgląd w swoją sytuacje finansową obliczenie dochodu netto jest dobrym początkiem. Są to Twoje aktywa (gotówka na rachunkach, inwestycje, nieruchomości, samochody itp.) pomniejszone o Twoje długi (kredyty studenckie, kredyty hipoteczne, zaległe rachunki z kart kredytowych itp.).

Spróbuj to zrobić na początku każdego miesiąca w 2022 r aby zobaczyć, czy i jak osiągasz cele związane z oszczędnościami lub spłatą zadłużenia. Możesz użyć aplikacji lub stworzyć własny arkusz śledzenia Excel. Robię to drugie, śledząc salda na moim koncie oszczędnościowym, rachunku bieżącym 9 dnia dnia każdego miesiąca. Obecnie nie mam zadłużenia, ale gdybym miał, uwzględniłbym również te salda.

Zainwestuj w fundusz indeksowy

Nowy w inwestowaniu? Masz kilkaset zł, które chciałbyś by urosły? Wybierz fundusz indeksowy. Tak, istnieją modniejsze opcje, ale fundusz indeksowy przez większość czasu działa dla większości inwestorów, zwłaszcza dla początkujących.

Fundusze indeksowe są przeznaczone do śledzenia całego rynku akcji – zamiast inwestować tylko w Google lub Facebook, możesz inwestować w oba, a także w wiele innych firm. Daje to dywersyfikację, która może pomóc w zabezpieczeniu się przed spadkami na rynku. I jest to sprawdzona strategia budowania bogactwa, której nie można powiedzieć o bardziej ruchliwych produktach.

Bądź ostrożny z aplikacjami handlowymi

Inwestuj, tak, ale bądź ostrożny, robiąc to za pomocą aplikacji, które robią grę z inwestowania, zwłaszcza krótkoterminowych inwestycji i transakcji. Wybieranie akcji może być zabawne, ale nie jest to sposób dla 99,9% ludzi na gromadzenie bogactwa. Jeśli korzystasz z aplikacji handlowych lub inwestujesz w aktywa wysokiego ryzyka, przynajmniej upewnij się, że masz spory fundusz awaryjny na koncie oszczędnościowym

Calculator 385506 1920

Spotkaj się z terapeutą finansowym

Jaka jest twoja relacja z pieniędzmi? Jeśli jest napięta, rozważ wizytę u terapeuty finansowego. Specjaliści ci łączą usługi planowania finansowego i leczenia zdrowia psychicznego, pomagając klientom przetwarzać ich podstawowe uczucia dotyczące pieniędzy, jednocześnie planując emeryturę, oszczędności, inwestycje i inne cele.

Monitoruj swoje konta

W 2022 roku nie ma wymówki, aby nie być proaktywnym w kwestii cyberbezpieczeństwa. Aby chronić siebie i swoje pieniądze, najpierw musisz wiedzieć, gdzie znajdują się wszystkie twoje konta, w tym bankowe, emerytalne, kredyty studenckie i karty kredytowe. Następnie przynajmniej upewnij się, że włączyłeś uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich swoich kontach, aby zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Stamtąd możesz podjąć różne środki ostrożności. Możesz skonfigurować monitorowanie raportu kredytowego lub zamrozić swoje konta kredytowe, jeśli nie planujesz ubiegać się o kredyt w najbliższej przyszłości. Menedżer haseł to także sprytny pomysł. Te produkty śledzą Twoje nazwy użytkownika i hasła do kont na różnych urządzeniach, ułatwiając używanie różnych haseł dla każdego konta.

Znajdź inspirację

Jeśli Twoje cele są trochę nieaktualne, poszukaj nowej inspiracji.W zależności od Twoich zainteresowań istnieje wiele forów internetowych, które mogą Ci się spodobać.

Negocjuj podwyżkę

Dla wielu pracowników czas nigdy nie był lepszy, aby poprosić o podwyżkę. Oczywiście może to być stresująca perspektywa. Ale w sieci znajdziesz wiele porad, jak przygotować się do rozmowy z menedżerem i zdobyć pieniądze, na które zasługujesz.

Popraw swoją zdolność kredytową

Jeśli chcesz podnieść swoją zdolność kredytową w BIK , dwie najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić, to spłacać rachunki w całości i na czas każdego miesiąca oraz utrzymywać wskaźnik wykorzystania kredytu poniżej 30%.

Firmy kredytowe biorą również pod uwagę długość Twojej historii kredytowej, czas ostatniego złożenia wniosku o nowy rodzaj kredytu oraz kombinację kont kredytowych, z których korzystasz. Jednak największy wpływ będzie mieć opłacanie rachunków na czas i utrzymywanie niskich sald.

Wykonaj jedno zadanie, które odkładałeś

Wszyscy mamy tę jedną rzecz, którą wiemy, że musimy zrobić, ale wciąż znajdujemy sposoby, aby się odepchnąć. Postaraj się w końcu zrealizować tę jedną rzecz z Twojej długoterminowej listy rzeczy do zrobienia, niezależnie od tego, co to jest.

Zaplanuj cykliczny dzień ”administracji”

Niezależnie od tego, czy jest to raz w tygodniu, czy raz na kwartał, poświęć określony dzień na przegląd swoich finansów i innych życiowych zadań administracyjnych według powtarzającego się harmonogramu. Zadania mogą obejmować sprawdzanie wydatków, przesyłanie rachunków do zwrotu, zwracanie zakupów, których nie planujesz zachować lub anulowanie subskrypcji.

Aby jak najlepiej wykorzystać ten dzień, trzymaj w telefonie lub w innym łatwo dostępnym miejscu listę zadań, które musisz wykonać, od przeglądu wydatków po przesyłanie rachunków.

Dowiedz się więcej o krypto

Nie powinieneś wrzucać wszystkich swoich pieniędzy do kryptowalut, ale w tym momencie powinieneś poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się czegoś o nich i jak działają. I nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić.

Blog