Dla wielu z nas kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To centralny punkt domu, a najlepiej miejsce, w którym spędzisz wiele szczęśliwych godzin. Nic dziwnego, że modernizacja starej kuchni jest jedną z najczęstszych ulepszeń domu w Polsce, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że naprawdę można dokonać ogromnej zmiany bez dużego budżetu.
Ile kosztuje nowa kuchnia w Polsce?
Nic dziwnego, że koszt nowej kuchni znacznie się różni. Koszt remontu kuchni można podzielić na:
- Montaż: ktoś, kto przyjdzie i zamontuje nową kuchnię – i ewentualnie usunie starą. Instalacja w kuchni może wymagać również wyspecjalizowanych osób (nie tylko monterów kuchennych), szczególnie jeśli wykonujesz prace na zamówienie.
- Sprzęt AGD: zmywarki, lodówko-zamrażarki, piekarniki i tym podobne.
- Jednostki: szafki, szafki kuchenne, blaty robocze i inne schowki.
Średni koszt nowej kuchni zaczyna się od około 18 tysięcy złotych. To dotyczy podstawowej kuchni, bez dzwonków i gwizdków, a właściciele domów mogą z łatwością wydać dwa, a nawet trzy razy więcej, wybierając droższe opcje.
Aby podać więcej szczegółów, cztery czynniki, które zrobią największą różnicę, to:
- Wielkość kuchni.
- Jakość, o której myślisz.
- Nieważne, czy sam to zrobisz.
- Gdzie mieszkasz w Polsce
Nie ma tu niespodzianek: remont dużej kuchni będzie kosztował więcej niż małej, po prostu dlatego, że będziesz potrzebować więcej, aby ją wypełnić. Blaty będą musiały być dłuższe, podłogi będą musiały pokryć większą powierzchnię i istnieje duża szansa, że będziesz potrzebować również droższego sprzętu, takiego jak wysoka lodówka.
Należy mieć na uwadze coś jeszcze: jeśli Twoja kuchnia ma nietypowy kształt lub ma ciasne narożniki, nieregularne szczeliny i trudno dostępne przestrzenie, prawdopodobnie będziesz potrzebować niestandardowej stolarki, aby optymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Nic dziwnego, że będzie to droższe, ponieważ zwykła przestrzeń z równoległymi ścianami będzie znacznie tańsza w umeblowaniu.
Jakość kuchni
Można wydać znacznie więcej na kuchnię na wymiar, wybierając drogie materiały (takie jak blaty granitowe lub marmurowe) lub sprzęt AGD z najwyższej półki (od marek premium lub z wysokimi specyfikacjami technicznymi).
Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele materiałów, które mają wygląd premium bez metki.
Możesz zrobić ją sam
W zależności od Twojego doświadczenia, możesz samodzielnie dopasować część kuchni, zamiast zatrudniać profesjonalnych monterów, szczególnie jeśli nie wprowadzasz dużych zmian. Na przykład, jeśli planujesz tylko zamontować nowe urządzenia i przemalować szafki kuchenne (samo to może zrobić ogromną różnicę), możesz być w stanie wykonać część lub całość tych prac samodzielnie.
- Najtańszym sposobem zapłaty za nową kuchnię jest wykorzystanie oszczędności – czyli pieniędzy, które już posiadasz. To dlatego, że nie musisz płacić żadnych odsetek ani opłat, dzięki czemu będziesz w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednak nie wszyscy z nas mają szczęście mieć kilka kilkanaście tysięcy złotych, aby pokryć całkowity koszt.
- Pożyczka osobista – w tym przypadku pożyczka na remont domu – jest jedną z najprostszych form kredytu. Pożyczasz stałą kwotę i spłacasz ją w ratach (najczęściej ratach miesięcznych) na okres kilku miesięcy lub lat.
- Karta kredytowa może być doskonałym sposobem na opłacenie nowej kuchni: zamiast zaciągać pożyczkę, płacisz za towary i usługi za pomocą karty kredytowej.
Wiele dużych firm kuchennych, takich jak np. Ikea oferuje kredyty sklepowe, w których umożliwiają rozłożenie płatności w czasie. W niektórych przypadkach jest to oferowane na poziomie 0%, co sprawia, że jest to opłacalna opcja. Generalnie będziesz musiał wpłacić kaucję, która może wynosić 10% wartości kuchni, a pozostałe płatności uregulujesz w ratach.