Jaki jest najbardziej wydajny system grzewczy dla potrzeb Twojego domu?

cost-ge7a9b9b3e_1920

Ogrzewanie domu jest ważnym czynnikiem w miesiącach zimowych, nawet wtedy , gdzie temperatury rzadko spadają poniżej zera. Wydatki na ogrzewanie mogą z łatwością pochłonąć ogrom przeciętnego domowego budżetu. Efektywność energetyczna jest ważnym celem dla tych, którzy chcą zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu. Jeśli potrzebujesz nowego systemu ogrzewania, masz kilka możliwości uzyskania wysoce wydajnego i tańszego rozwiązania które zapewni ciepło i komfort w Twoim domu przez wiele lat.

Dlaczego wysoka wydajność?

Najprostszym powodem wyboru wysokowydajnego systemu grzewczego jest to, że jego eksploatacja będzie kosztować znacznie mniej niż model o niższej wydajności. Systemy o wysokiej sprawności mogą często obniżyć bieżące wydatki o połowę lub więcej, a najbardziej wydajne typy systemów grzewczych obniżają rachunki nawet o 70 procent. Mimo że na początku zazwyczaj jest on droższy, czasami dużo droższy, bardziej wydajny system może w końcu przyczynić się do znacznych oszczędności. Pamiętaj, że bez względu na rodzaj zakupionego systemu grzewczego, musi on być odpowiednio dobrany, aby zapewnić wymagany poziom ogrzewania. W tym przypadku rozmiarem systemu jest jego funkcjonalna zdolność do wytwarzania ciepła. Poproś specjalistę o przeprowadzenie obliczenia obciążenia grzewczego w Twoim domu, aby określić, ile ogrzewania jest potrzebne. Dzięki tym informacjom Ty i Twój wykonawca możecie znaleźć system grzewczy, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Pompy ciepła

Dla właścicieli domów poszukujących najbardziej wydajnego dostępnego systemu grzewczego najlepszym kandydatem są pompy ciepła. Działają na zasadzie wychwytywania ciepła i przenoszenia go z miejsca na miejsce, odprowadzania go z domu, aby zapewnić chłodzenie latem i odwrotnie do ogrzewania w zimie. Pompy ciepła mogą być zdumiewająco wydajne, czasami wytwarzając cztery razy więcej energii niż energia elektryczna, która je zasila. Ogólnie rzecz biorąc, pompy ciepła są dobrym wyborem w klimacie umiarkowanym.

Pompy ciepła są również bardzo przyjazne dla środowiska. Ich wysoka sprawność oznacza, że zużywają mniej energii elektrycznej, a jednocześnie zapewniają efektywne ogrzewanie. Nie spalają paliw kopalnych w celu wytwarzania ciepła, co oznacza, że nie generują spalin, które mogłyby mieć wpływ na środowisko. Są bardzo bezpieczne w obsłudze, nie wytwarzają potencjalnie szkodliwych gazów, takich jak tlenek węgla.
Dostępne są dwa główne typy pomp ciepła: powietrzne i geotermalne.

Smart Home Gf883Ce3E9 1920

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła wychwytują ciepło i uwalniają je do powietrza otaczającego sprzęt. Podczas chłodzenia systemy wykorzystują właściwości wymiany ciepła czynnika chłodniczego w celu usunięcia ciepła z powietrza wokół wewnętrznej uzdatniania powietrza/wężownicy parownika i przeniesienia go na zewnątrz, gdzie jest uwalniane do powietrza zewnętrznego. Podczas ogrzewania czynnik chłodniczy wychwytuje ciepło z powietrza zewnętrznego i rozprowadza je po do domu. Pompy ciepła mogą pobierać ciepło nawet z chłodniejszego powietrza na zewnątrz, chociaż ich wydajność spada, wraz z temperatura.

Geotermalne pompy ciepła

Systemy geotermalne działają podobnie, z wyjątkiem tego, że wykorzystują glebę na zewnątrz domu lub pobliski zbiornik wodny jako źródło wychwytywania i uwalniania ciepła. Szereg rur, zwanych pętlą, jest zakopanych kilka stóp pod powierzchnią ziemi, wywierconych bardzo głęboko w systemie pionowych pętli lub zanurzonych w źródle wody. Przez pętlę krąży woda lub roztwór czynnika chłodniczego, odbierając ciepło lub uwalniając je w razie potrzeby.
Systemy geotermalne zapewniają najbardziej wydajny rodzaj ogrzewania. Mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 70 procent. Podobnie jak inne typy pomp ciepła, są również bardzo bezpieczne i przyjazne dla środowiska w eksploatacji. Początkowa inwestycja w system geotermalny może być wyższa niż w przypadku innych rodzajów urządzeń grzewczych i konieczne będzie wykopanie na podwórku dołów i rowów w celu umieszczenia rur pętli uziemienia. Jednak geotermalna pompa ciepła może zwykle zwrócić się dzięki miesięcznym oszczędnościom w ciągu około pięciu lat.

Piece

Drugim najbardziej wydajnym systemem grzewczym jest piec mieszkaniowy. Piece są jednym z najczęściej używanym obecnie rodzajem systemu grzewczego. Starsze piece nie są bardzo wydajne, ale nowsze modele zawierają nowe technologie i funkcje, które mogą zwiększyć wydajność do bardzo wysokiego poziomu.

Trzy najpopularniejsze typy pieców to:

Gaz: Piece gazowe wykorzystują gaz ziemny, obfity surowiec naturalny. Większość pracujących pieców to modele na gaz ziemny. Gaz jest dostarczany przez lokalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej przez rurę zasilającą zainstalowaną w twoim domu, chociaż linie gazowe często nie rozciągają się na bardziej odległe obszary wiejskie. Piec na gaz ziemny może w rzeczywistości kosztować mniej w eksploatacji niż powietrzna pompa ciepła, mimo że jego wydajność grzewcza jest znacznie niższa.

Olej: Piece olejowe spalają olej opałowy w celu wytworzenia ciepła. Olej jest zazwyczaj przechowywany w zbiorniku w domu lub w jego pobliżu. Dopływ paliwa do pieców olejowych musi być monitorowany, aby upewnić się, że olej nie wyczerpie się wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. Olej opałowy i propan są stosunkowo drogie w porównaniu do innego rodzaju paliwa do pieców.

Elektryczność: Piece elektryczne ogrzewają Twój dom, wykorzystując energię elektryczną do zasilania cewek grzewczych, które wytwarzają ciepło. Ponieważ nie spalają paliwa nie wytwarzają też spalin ani tlenku węgla, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w Twoim domu. W większości obszarów są droższe w eksploatacji niż piece gazowe, ponieważ energia elektryczna kosztuje więcej niż gaz ziemny, a w przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła ich wydajność nigdy nie może wzrosnąć powyżej 100 procent.

Heating Gb97B75967 1920

Wybierając piec, sprawdź ocenę AFUE systemu. AFUE, czyli Roczna Efektywność Wykorzystania Paliwa, jest standardowym wskaźnikiem sprawności pieca. Wskazuje, ile energii zawartej w paliwie zamienia się w użyteczne ciepło i ile prawdopodobnie zostanie zmarnowane. Na przykład piec gazowy o współczynniku AFUE wynoszącym 80 procent przekształci 80 procent energii zawartej w gazie na ciepło, podczas gdy pozostałe 20 procent zostanie utracone przez spaliny lub wycieki. Wyższe wartości AFUE przekładają się na wyższą wydajność pieca, przy czym AFUE 90 procent i więcej wskazuje na system o wysokiej wydajności.

Blog

Swap – definicja

Swap, znany również jako swap kontraktowy, to umowa finansowa między dwoma stronami na wymianę serii przyszłych płatności w ustalonym okresie. Mechanizm ten znajduje zastosowanie w

Czytaj więcej »