Karty kredytowe

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa czy debetowa? Wiele osób używa tych dwóch terminów zamiennie, nie zdając sobie sprawy, że są to dwie różne rzeczy. W przypadku karty debetowej pieniądze, które mamy na koncie bankowym wykorzystujemy na własne pieniądze. Z kolei kredyty pożyczkowe to pożyczki należące do banku.

Karta kredytowa to z pewnością bardzo wygodne narzędzie, ale musimy też być świadomi tego, do czego służy – przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych. Oczywiście możemy nią wypłacić pieniądze z bankomatu, ale musimy liczyć się z dość dużą opłatą za tę czynność. Ponadto od zapłaconej kwoty zostaną naliczone odsetki.

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Na przykład, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki i jesteśmy zmuszeni wydać większą kwotę, której obecnie nie mamy przy sobie. Dodatkowo korzystanie z karty kredytowej nie musi wiązać się z żadnymi opłatami i odsetkami – o ile spłacamy zadłużenie zgodnie z terminem wyznaczonym przez bank.

Okres bezodsetkowy to jeden z głównych powodów, dla których karty kredytowe są tak atrakcyjne. Jest to okres, w którym posiadacze karty kredytowej mogą z niej korzystać bez ponoszenia dodatkowych opłat. Taki okres bezodsetkowy może wynosić nawet 60 dni.

O czym należy pamiętać korzystając z karty kredytowej?

O karcie kredytowej decyduje przede wszystkim wysokość limitu kredytowego – czyli maksymalna kwota środków bankowych, jakie możemy wykorzystać. Limit kredytu ustalany jest przy ustalaniu warunków umowy i oczywiście – podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego – zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej.

Dużą zaletą kart kredytowych jest to, że często otrzymujemy różnego rodzaju punkty bonusowe za dokonywanie transakcji. Takie punkty bonusowe najczęściej można wymienić na różnego rodzaju vouchery, które wykorzystamy w kinach lub dużych sieciach handlowych.

Kolejnym ważnym elementem posiadania karty kredytowej jest fakt, że nasze płatności można rozłożyć na raty. Dzięki temu nie musimy od razu zwracać wszystkich pieniędzy, a jednocześnie nie ryzykujemy wysokich stóp procentowych. Citi Bank posiada takie funkcje, w których kwoty powyżej 500 zł możemy rozłożyć na raty, a mBank – program „płatności ratalne”.

Zalety karty kredytowej

  • Okres bezodsetkowy
  • Różnego rodzaju programy lojalnościowe, które umożliwiają generowanie punktów bonusowych za dokonywanie transakcji kartą
  • Niezwykle przydatna w przypadku nagłych wydatków

Wady karty kredytowej

  • Wysokie oprocentowanie
  • Stosunkowo wysokie opłaty za posiadanie karty

Pożyczki internetowe