Karty kredytowe

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa a karta debetowa? Wiele osób używa tych dwóch terminów zamiennie i nie zdaje sobie sprawy, że są to dwie całkowicie odrębne kwestie. W przypadku karty debetowej używamy pieniędzy, które posiadamy na własnym rachunku bankowym – są to nasze własne pieniądze. Z kolei karta kredytowa pozwala nam wykorzystywać pieniądze należące do banku.

Karta kredytowa jest z pewnością bardzo wygodnym narzędziem, ale musimy być też świadomi do czego ona służy – przede wszystkim transakcji bezgotówkowych. Oczywiście, możemy za jej pomocą wypłacić pieniądze z bankomatu, aczkolwiek musimy się liczyć z dość sporą opłatą za tą czynność. Ponadto od wypłacanej kwoty będą nam naliczane również odsetki.

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Gdy np. pojawią się nieprzewidziane wydatki i jesteśmy zmuszeni wydać większą sumę, której nie mamy obecnie przy sobie. Na dodatek używanie karty kredytowej wcale nie musi wiązać się z żadnymi opłatami i odsetkami – pod warunkiem, że spłacimy nasze zadłużenie zgodnie z terminem wyznaczonym przez bank.

Okres bezodsetkowy (ang. grace period) to jeden z głównych powodów dla których karty kredytowe są tak atrakcyjne. Jest to okres w którym posiadacze karty kredytowej mogą z niej korzystać nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych opłat. Taki okres bezodsetkowy może wynosić nawet 60 dni.

O czym należy pamiętać korzystając z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest przede wszystkim determinowana przez wysokość limitu kredytowego – czyli maksymalną ilość środków banku, jaką możemy wykorzystać. Limit kredytowy zostaje wyznaczony podczas ustalania warunków umowy, i oczywiście – tak jak w przypadku kredytu gotówkowego – jest on zależny przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej.

Dużą zaletą kart kredytowych jest to, że często otrzymujemy także różnego rodzaju punkty bonusowe za dokonywanie transakcji. Takie punkty bonusowe możemy z reguły wymieniać na różnego rodzaju vouchery, które wykorzystamy w kinach czy dużych sieciówkach.

Kolejnym ważnym elementem posiadania karty kredytowej jest fakt, że nasze płatności możemy rozłożyć na raty. Dzięki temu nie musimy zwracać wszystkich pieniędzy od razu i jednocześnie nie narażamy się też na wysokie oprocentowanie. Taką funkcje posiada między innymi Citi Bank, gdzie możemy rozłożyć na raty kwoty powyżej 500 zł oraz mBank – program „spłaty na raty”.

Zalety karty kredytowej

  • Okres bezodsetkowy
  • Różnego rodzaju programy lojalnościowe, które umożliwiają generowanie punktów bonusowych za dokonywanie transakcji kartą
  • Niezwykle przydatna w przypadku nagłych wydatków

Wady karty kredytowej

  • Wysokie oprocentowanie
  • Stosunkowo wysokie opłaty za posiadanie karty