Kilka domowych porad dotyczących oszczędzania energii zimą

energy-saving-bulb

Gdy noce się zbliżają, a wielu z nas spędza więcej czasu w pomieszczeniach, być może zastanawiasz się, jak sprawić, by Twój dom był cieplejszy tej zimy. Możesz zapobiec ucieczce ciepła blokując przeciągi i izolując ściany. To znacznie poprawia komfort domu i pomaga sprawić, że system sterowania ogrzewaniem będzie lepiej reagował.

Mamy wiele porad na temat tego, jak zmniejszyć straty ciepła w domu, aby pomóc w zabezpieczeniu domu przed zimą w tym roku. Dodatkowo zebraliśmy dla Ciebie kilka najlepszych wskazówek dotyczących oszczędzania energii.

Powstrzymaj napływ zimnego powietrza przez okna i drzwi

Przeciągi są główną przyczyną utraty ciepła. Zablokowanie przepływu zimnego powietrza jest jednym z najtańszych sposobów na oszczędzanie energii w domu. Wszystko, co musisz zrobić, to uszczelnić miejsca, w których możesz poczuć przeciąg. Można to osiągnąć poprzez zainstalowanie taśm pogodowych. Można je kupić w większości marketów budowlanych i u dostawców internetowych. Są one łatwe w użyciu oraz dostępna jest pomoc online.

Dla dolnej części drzwi, możesz chcieć kupić uszczelniacze przeciągu. Dostępnych jest wiele różnych wzorów – w tym takie z pięknymi wzorami lub w nowatorskich kształtach. Ten zakup może unowocześnić Twoje wnętrza, a także zapewnić Ci ciepło.

Odpowietrzanie grzejników

Chcesz mieć pewność, że grzejniki działają prawidłowo, gdy ich używasz. Grzejniki wymagają odpowietrzenia, aby usunąć uwięzione powietrze, które uniemożliwia prawidłową cyrkulację wody. Może to powodować, że grzejnik jest zimny u góry, ale ciepły u dołu, co zmniejsza jego wydajność i może spowodować wzrost rachunków.

Inną oznaką uwięzionego powietrza są głośne grzejniki. Jeśli więc słyszysz bulgotanie lub brzęczenie kaloryfera, czas go odpowietrzyć. Zaleca się odpowietrzanie grzejników raz do roku, nawet jeśli wydają się działać prawidłowo.

Wyłącz ogrzewanie w niezamieszkanych pokojach

Jedną z bezinwestycyjnych wskazówek dotyczących oszczędzania energii w domu jest wyłączenie ogrzewania w pomieszczeniach, z których nie korzystasz. Sposób działania zależy od konfiguracji ogrzewania. Jeśli masz inteligentny termostat, możesz dostosować temperaturę w poszczególnych obszarach domu za pomocą aplikacji.

W przypadku starszego systemu centralnego ogrzewania może być konieczne ręczne wyłączenie grzejników. Jeśli pracujesz w domu, prawdopodobnie będziesz potrzebować ogrzewania tylko w kilku pokojach. Nie marnuj więc pieniędzy i energii na ogrzewanie pustych przestrzeni.

Zapobiegaj ucieczce ciepła przez kominek

Posiadanie otwartego ognia w zimie jest świetnym sposobem na utrzymanie ciepła. Ale nie jest tak dobrze, gdy nie jest on rozpalony. Otwarty kominek zasysa ciepło w górę i na zewnątrz domu. Według Chimney Balloon® w ciągu godziny 80 metrów sześciennych powietrza przemieszcza się w górę komina.

Jednym z prostych sposobów zapobiegania wydostawaniu się ciepła przez kominek, gdy nie jest on rozpalony, jest stosowanie balonów kominowych. Oczywiście, jeśli Twój kominek nie jest w ogóle używany, możesz chcieć go na stałe obudować, ale będzie to inwestycja długoterminowa.

Zaciągaj zasłony o właściwej porze

Zaciąganie zasłon, gdy nie ma słońca, może pomóc w zatrzymaniu ciepła – zwłaszcza w starszych domach bez podwójnych szyb. Ale nie trzymaj ich opuszczonych przez cały dzień. Aby być energooszczędnym, możesz również pozwolić, aby światło słoneczne naturalnie (i swobodnie) ogrzewało Twój dom – zwłaszcza jeśli masz okna wychodzące na południe. Pamiętaj więc, by zaciągać zasłony, gdy jest słonecznie, nawet jeśli nie korzystasz z tych pomieszczeń.

Eksperymentuj z termostatem

Spróbuj poeksperymentować z różnymi temperaturami na swoim termostacie. Być może ustawiasz ją na wyższą, niż powinna być, co może sprawić, że zamiast ciepła i przytulności będziesz odczuwać dyskomfort i duszność. Jeśli masz inteligentny licznik, możesz porównać, ile energii oszczędzasz, po prostu regulując temperaturę o stopień lub dwa.

Można również spróbować ustawić termostat na standardową obniżoną temperaturę, zamiast całkowicie wyłączać ogrzewanie po wyjściu z domu. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale wyłączenie ogrzewania może prowadzić do przegrzania domu po powrocie. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, stały, niższy poziom ciepła jest zazwyczaj bardziej energooszczędny niż nagły wzrost temperatury.

Wymień swój bojler

Ta wskazówka jest bardziej kosztowna. Warto je jednak rozważyć jako inwestycję długoterminową. Jeśli twój bojler grzewczy osiągnął już wiek 15 lat, to należy rozważyć jego wymianę. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w bardziej kosztowną opcję zabezpieczenia domu przed zimą, pamiętaj, aby najpierw sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania dotacji rządowej.

Blog