Kredyt kupiecki – czym jest i kto może z niego skorzystać?

kredyt kupiecki

Jako przedsiębiorca, bez względu na branżę, prędzej czy później musimy się liczyć z dokonaniem jakiegoś dużego zakupu na rzecz firmy. Może to dotyczyć sprzętu niezbędnego w biurze, towarów, których dystrybucją się zajmujemy, czy czegokolwiek innego, co jest bezpośrednio związane z naszą działalnością.

Zdarza się jednak, że nie posiadamy wystarczających środków finansowych, które pozwoliłyby nam na terminową zapłatę za daną usługę czy produkty. Wówczas z pomocą może przyjść kredyt kupiecki, udzielany bezpośrednio przez sprzedającego – udziału nie bierze w tym żaden bank.

Co to jest kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki, mówiąc prosto, to zgoda sprzedającego na to, by kupujący mógł uiścić zapłatę w późniejszym terminie, niż zostało to uzgodnione wcześniej. Prawo w żaden sposób nie reguluje, jak powinna wyglądać taka procedura, nie musimy się też kontaktować z bankiem czy firmą pożyczkową. Zamiast tego obie strony mogą spisać między sobą umowę lub po prostu ustalić nowy termin płatności poprzez fakturę.

Z kredytu kupieckiego korzystają najchętniej mali czy średni przedsiębiorcy, którzy nie zawsze posiadają kapitał wystarczający do pokrycia sporych wydatków. W takim przypadku bardzo często odpada również kredyt w banku, nawet taki udzielany na krótki termin, ponieważ nie jesteśmy wówczas wiarygodni. Kredyt kupiecki natomiast daje dodatkowy czas na zgromadzenie odpowiednich pieniędzy i spłatę zadłużenia.

Zabezpieczenie kredytu kupieckiego i termin spłaty

Jak już zostało wspomniane, nie istnieją regulacje prawne określające zasady, według których kontrahenci powinni dojść do porozumienia w kwestii kredytu kupieckiego. Dlatego termin odroczenia spłaty może być różny – to główny przedmiot negocjacji. Wszystko zależy od wspólnego wniosku, do jakiego dojdą obie strony. Bardzo często nowy termin spłaty jest oddalony o 30 dni, ale okres ten może się zmniejszyć lub znacząco wydłużyć.

Mimo wszystko kredyt kupiecki wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jest to szczególnie ważne głównie z perspektywy sprzedającego, który wiele ryzykuje, pozwalając na opóźniony termin płatności. Najczęściej więc wykupuje się ubezpieczenie kredytu kupieckiego, oferowane przez liczne towarzystwa ubezpieczeniowe czy też firmy, które przede wszystkim zajmują się transakcjami handlowymi. Rolą ubezpieczyciela w takim przypadku jest wspieranie klienta w nadzorowaniu spłaty należności, a także udzielenie odszkodowania w wypadku, gdy potwierdzi się niewypłacalność kontrahenta.

Odroczona płatność czy skonto?

Warto wiedzieć, że jako kupującym, w przypadku braku możliwości zapłaty za zamówione usługi czy towary, sprzedający może nam zaproponować dwa rozwiązania. Albo wspomniany kredyt kupiecki, inaczej odroczona płatność, albo tzw. skonto. Polega ono na udzieleniu rabatu od kwoty do zapłaty, o ile zostanie uiszczona natychmiast. Wówczas decydujemy, czy jesteśmy w stanie uregulować zobowiązanie, czy jednak potrzebujemy więcej czasu na zgromadzenie odpowiedniej sumy.

Polish Zloty Trade And Business
Czy warto skorzystać z kredytu kupieckiego?

Kredyt kupiecki – wady i zalety

Dla kupującego kredyt kupiecki może okazać się zbawienny – szczególnie kiedy firma działa na rynku zaledwie od kilku miesięcy i nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji. Często występują wówczas kłopoty z płynnością finansową, a tym samym z uzyskaniem kredytu. Nawet jeśli otrzymamy pozytywną decyzję z banku, nie zawsze możemy czekać, aż określona suma zostanie wypłacona. Kredyt handlowy zaś jest dużo szybszy i przede wszystkim prostszy, głównie dzięki mniejszej ilości formalności. Odroczenie płatności może pozwolić przedsiębiorcy na uregulowanie wszelkich zobowiązań, bez konieczności zaciągania długów, które mogą ostatecznie pogrążyć jego działalność. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie zapłacimy w nowym terminie, sprzedający może przekazać sprawę firmie windykacyjnej, a przede wszystkim – stracimy dostawcę.

Osoba udzielające kredytu kupieckiego podejmuje z kolei dość spore ryzyko. Wyegzekwowanie długu od klienta może wiązać się z licznymi problemami, a to również pociąga za sobą wydatki. Zdarza się, że również dostawca traci płynność finansową. Z drugiej jednak strony sprzedający z możliwością kredytu kupieckiego wyróżniają się na tle konkurencji i przyciągają kolejnych kupujących. W ten sposób wzmacnia się ich pozycja względem innych firm proponujących usługi czy towary z zakresu tej samej branży.

Blog

Blog

Lepsze nawyki w wydawaniu pieniędzy

Chcesz wyrobić sobie lepsze nawyki w wydawaniu pieniędzy? Solidny sposób myślenia o pieniądzach może mieć większy wpływ niż najbardziej rozbudowany arkusz kalkulacyjny. Podobnie jak większość

Czytaj więcej »