Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to świetny wybór dla każdego, kto pragnie sfinansować swoje auto za pieniądze z banku. Kredyt samochodowy zaliczamy do kredytów „celowych”, czyli takich, które posiadają określony cel finansowania. Kredyt samochodowy nie ogranicza nas jednak do zakupu wyłącznie nowego auta – równie dobrze może być to samochód używany.
Co więcej – kredyt samochodowy nie musi być wykorzystany wyłącznie na samochód! Kredyt na auto obejmuje w zasadzie każdy pojazd. Może być to kamper, quad, traktor, skuter, motor, a nawet łódź motorowa! Zastosowań jest naprawdę wiele – wbrew pozorom wcale nie musimy ograniczać się do samochodu, aczkolwiek jest to najczęściej dokonywany przez klientów wybór.
Wśród kredytów samochodowych możemy wyróżnić trzy główne rodzaje:
- Kredyt jednoratowy – jest to oferta dostępna zazwyczaj wyłącznie w bankach. Należy jednak zauważyć, że w przypadku tego rodzaju kredytu istotne jest wniesienie wkładu własnego – najczęściej około 50%. Pozostałą część można wpłacić po pewnym czasie. Brak jest tutaj też oprocentowania.
- Kredyt standardowy – w przypadku tego kredytu raty kapitałowo-odsetkowe są spłacane co miesiąc w ustalonym w umowie okresie kredytowania. Taki okres jest z reguły dłuższy niż 6 miesięcy i może wynosić nawet 10 lat.
- Kredyt balonowy – specyficzny rodzaj kredytu w ramach którego raty są niskie, aczkolwiek na końcu jesteśmy zmuszeni wpłacić jednorazową ratę równą 20% wartości zakupionego pojazdu.
Kredyt samochodowy kontra kredyt gotówkowy
Biorąc kredyt na samochód wcale nie musimy decydować się na kredyt samochodowy. Równie dobrze możemy wybrać kredyt gotówkowy. Czym to się różni? W przypadku kredytu gotówkowego nie jesteśmy zobowiązani ujawniać przed bankiem celu kredytowania.
Co się jednak nam bardziej opłaca w przypadku zakupu samochodu? Oczywiście kredyt samochodowy. W przypadku kredytu na auto poniesiemy niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Jeżeli jednak najpierw chcemy mieć pieniądze, a dopiero potem szukać idealnego dla nas auta – zmuszeni będziemy sfinansować je za pomocą kredytu gotówkowego. Biorąc kredyt samochodowy musimy jasno określić cel naszego zakupu.
Kredyty gotówkowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem – wynika to z tego, że nie wiążą się one z tyloma zabezpieczeniami co kredyt samochodowy. O jakich zabezpieczeniach mowa? Zazwyczaj klienci zmuszeni są do zakupu dodatkowego ubezpieczenia oraz zastawu rejestrowego. Powszechną formą zabezpieczeń jest także cesja z polisy AC.
Kredyt na auto wiąże się też jednak z pewnymi ograniczeniami. Bardzo często klienci nie mogą sfinansować zakupu wieloletniego auta za pomocą kredytu samochodowego, podczas gdy w przypadku kredytu gotówkowego, gdzie cel naszych zakupów nie jest istotny – nie robi to najmniejszej różnicy.
Kredyt a leasing?
Wiele osób zastanawia się, co im się bardziej opłaca – kredyt czy leasing? Według powszechnej opinii – leasing jest droższy od kredytu. Bierze się to przede wszystkim z niekoniecznie poprawnego wyobrażenia o tym, jak działa leasing. Firma udzielającą nam leasingu pełni rolę pośrednika w tym procesie – pożycza środki od banku i następnie udziela nam finansowania.
Niekoniecznie przekłada się to jednak na wyższą cenę leasingu w porównaniu z kredytem. Faktycznie często zdarza się, że tak jest – ale równie dobrze stosunkowo często jest odwrotnie. Wynika to przede wszystkim z tego, że banki inaczej traktują firmy leasingowe oraz indywidualnych klientów. Wszystkie oferty powinny być rozważone indywidualnie i nie powinniśmy się opierać na przekonaniach jakoby leasing zawsze był tą mniej atrakcyjną finansowo opcją.
Istotną różnicą między kredytem a leasingiem jest również opóźnienie w spłacie rat. Banki z reguły „nie wybaczają” żadnych opóźnień. Nawet najmniejszy poślizg w spłacie ustalonej raty może bardzo negatywnie wpłynąć na naszą historię kredytową. W przypadku leasingu ten problem nie występuje – w najgorszym wypadku leasingodawca nie będzie chciał już dłużej prowadzić z nami umowy. Pozostanie to jednak wyłącznie między leasingobiorcą i leasingodawcą – nie wpłynie to na stan naszej historii kredytowej.
Kredyt jest jednak lepszym rozwiązaniem jeżeli planujemy spłacenie zaległości przed upływem terminu spłaty i zakończenie umowy. W przypadku kredytu bez problemu spłacimy zobowiązania przed czasem. Jeżeli chodzi o leasing – zakończenie umowy przed czasem oraz wykup przedmiotu to nie taka prosta sprawa. Większość leasingów samochodowych jest objęte minimalnym okresem spłaty, który wynosi zazwyczaj dwa lata. Przed upływem 24 miesięcy nie będziemy w stanie dokonać wykupu.
Jak wybrać kredyt samochodowy?
Kredyty samochodowe potrafią się od siebie znacząco różnić pod względem warunków. Powinniśmy dobrze zastanowić się zanim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty i najlepiej zaznajomić się ze wszystkimi propozycjami na rynku, aby móc wybrać najbardziej dogodną dla siebie opcję.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego dla siebie kredytu samochodowego?
- Okres kredytowania
- Rodzaje zabezpieczeń
- Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – RRSO
- Niezbędne dokumenty
Gdzie możemy dostać kredyt samochodowy?
Na rynku istnieje wiele opcji kredytu samochodowego. Ciężko jest stwierdzić, która jest bardziej lub mniej atrakcyjna. Wiele banków posiada w swojej ofercie różne opcje, np. kredyt na samochód nowy, kredyt na samochód używany, czy kredyt na motocykl. Oferta danego banku będzie więc mniej lub bardziej atrakcyjna w zależności od naszych potrzeb.
Poniżej przedstawiamy kilka banków, które są w stanie zaoferować nam atrakcyjny kredyt samochodowy.