Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to świetny wybór dla każdego, kto chce sfinansować swój samochód pieniędzmi z banku. Kredyt samochodowy zaliczamy do kredytów „celowych”, czyli takich, które mają określony cel finansowania. Jednak kredyt samochodowy nie ogranicza nas do zakupu tylko nowego samochodu – równie dobrze może to być samochód używany.

Co więcej – kredyt samochodowy nie musi być przeznaczony tylko na samochód! Kredyt samochodowy obejmuje w zasadzie każdy pojazd. Może to być kamper, quad, traktor, skuter, motocykl, a nawet motorówka! Zastosowań jest wiele – wbrew pozorom nie musimy ograniczać się do samochodu, choć jest to wybór najczęściej dokonywany przez klientów.

Wśród kredytów samochodowych możemy wyróżnić trzy główne rodzaje:

  • Kredyt jednoratowy – jest zwykle dostępny tylko w bankach. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku tego rodzaju pożyczki ważny jest wkład własny – zwykle około 50%. Resztę można zdeponować po pewnym czasie. Tu też nie ma zainteresowania.
  • Kredyt standardowy – w przypadku tej pożyczki rata kapitałowo-odsetkowa spłacana jest co miesiąc w okresie kredytowania określonym w umowie. Okres ten jest zwykle dłuższy niż 6 miesięcy i może wynosić nawet 10 lat.
  • Kredyt balonowy – specyficzny rodzaj kredytu, w którym raty są niskie, ale w końcu jesteśmy zmuszeni do zapłacenia jednorazowej raty w wysokości 20% wartości zakupionego pojazdu.

Kredyt samochodowy kontra kredyt gotówkowy

Biorąc kredyt samochodowy nie musimy decydować się na kredyt samochodowy. Do wyboru mamy również kredyt gotówkowy. Czym to się różni? W przypadku kredytu gotówkowego nie jesteśmy zobowiązani do informowania banku o celu kredytu.

Co jednak jest dla nas bardziej opłacalne przy zakupie samochodu? Oczywiście kredyt samochodowy. W przypadku kredytu samochodowego poniesiemy niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Jeśli jednak chcemy najpierw mieć pieniądze, a dopiero potem szukać idealnego dla nas samochodu – będziemy musieli go sfinansować kredytem gotówkowym. Biorąc kredyt samochodowy musimy jasno określić cel naszego zakupu.

Kredyty gotówkowe mają wyższe oprocentowanie – wynika to z faktu, że nie zawierają one tylu zabezpieczeń, co kredyt samochodowy. O jakim bezpieczeństwie mówimy? Zazwyczaj klienci zmuszeni są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia oraz zastawu rejestrowego. Powszechną formą zabezpieczenia jest również cesja z polisy AC.

Jednak kredyt samochodowy wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Bardzo często klienci nie są w stanie sfinansować zakupu długoterminowego samochodu kredytem samochodowym, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego, gdzie cel naszych zakupów nie jest istotny – nie ma to znaczenia.

Kredyt a leasing?

Wiele osób zastanawia się, co jest dla nich bardziej opłacalne – kredyt czy leasing? W powszechnej opinii leasing jest droższy niż kredyt. Wynika to przede wszystkim z niekoniecznie poprawnego postrzegania sposobu funkcjonowania leasingu. Pośrednikiem w tym procesie jest firma leasingowa – pożycza środki z banku, a następnie zapewnia nam finansowanie.

Nie musi to jednak przekładać się na wyższą cenę leasingu w porównaniu do kredytu. W rzeczywistości często tak jest – ale stosunkowo często jest też odwrotnie. Wynika to głównie z faktu, że banki odmiennie traktują firmy leasingowe i klientów indywidualnych. Wszystkie oferty należy rozpatrywać indywidualnie i nie należy polegać na przekonaniu, że leasing jest zawsze opcją mniej atrakcyjną finansowo.

Istotną różnicą między kredytem a leasingiem jest również opóźnienie w spłacie rat. Z reguły banki „nie wybaczają” żadnych opóźnień. Nawet najmniejsze odchylenie w spłacie ustalonej raty może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą historię kredytową. W przypadku leasingu ten problem nie występuje – w najgorszym przypadku leasingodawca nie będzie już chciał z nami umowy. Pozostanie to jednak tylko między najemcą a leasingodawcą – nie wpłynie to na naszą historię kredytową.

Pożyczka jest jednak lepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy spłacić zaległości przed terminem spłaty i końcem umowy. W przypadku pożyczki bez problemu spłacimy swoje zobowiązania z wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o leasing – przedterminowe zerwanie umowy i zakup przedmiotu nie jest takie proste. Większość leasingu samochodów ma minimalny okres spłaty, który zwykle wynosi dwa lata. Nie będziemy mogli wykupić konta przed upływem 24 miesięcy.

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Kredyty samochodowe mogą znacznie różnić się od siebie warunkami. Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty należy dobrze przemyśleć i najlepiej zapoznać się ze wszystkimi ofertami na rynku, aby móc wybrać najdogodniejszą opcję.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego dla siebie kredytu samochodowego?

  • Okres kredytowania
  • Rodzaje zabezpieczeń
  • Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – RRSO
  • Niezbędne dokumenty

Gdzie możemy dostać kredyt samochodowy?

Na rynku istnieje wiele opcji kredytów samochodowych. Trudno wybrać, co jest mniej lub bardziej atrakcyjne. Wiele banków oferuje różne opcje, takie jak pożyczka na nowy samochód, pożyczka na używany samochód lub pożyczka na motocykl. W zależności od naszych potrzeb oferta danego banku będzie mniej lub bardziej atrakcyjna.

Poniżej przedstawiamy kilka banków, które są w stanie zaoferować nam atrakcyjny kredyt samochodowy.

Pożyczki internetowe