Lepsze nawyki w wydawaniu pieniędzy

michelle-810x540

Chcesz wyrobić sobie lepsze nawyki w wydawaniu pieniędzy? Solidny sposób myślenia o pieniądzach może mieć większy wpływ niż najbardziej rozbudowany arkusz kalkulacyjny.

Podobnie jak większość codziennych decyzji i norm, nawyki związane z wydawaniem pieniędzy często opierają się na nieświadomych przekonaniach. Uświadomienie sobie, co kieruje Twoimi wyborami, może pomóc Ci zbudować lepsze nawyki i stać się kluczem do podniesienia jakości Twojej gry finansowej.

Skąd pochodzą nawyki wydawania pieniędzy?

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, Twoje dzisiejsze nawyki związane z wydawaniem pieniędzy są prawdopodobnie wynikiem środowiska, w którym się wychowałeś.

Na przykład, jeśli dorastałeś w ubóstwie w porównaniu ze swoimi przyjaciółmi i społecznością, możesz dokonywać niepotrzebnych zakupów, aby nadążyć za stylem życia innych ludzi. Albo jeśli rodzice wpoili Ci, że bogactwo jest „złe”, możesz podświadomie szukać sposobów na wydawanie pieniędzy, kiedy tylko poczujesz, że masz ich za dużo. W obu przypadkach ograniczenie wydatków i zwiększenie oszczędności może być wyzwaniem.

Z drugiej strony, jeśli dorastałeś w stresie finansowym lub uczono cię, że pieniędzy jest mało, możesz być przesadnie oszczędny – nawet jeśli chodzi o rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Oszczędność finansowa niekoniecznie jest czymś dobrym. Zbytnie skupianie się na oszczędzaniu pieniędzy może nie tylko powodować niepokój, ale także na dłuższą metę zaszkodzić Twoim finansom. Na przykład, kupowanie najtańszego produktu niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli droższy będzie działał lepiej i starczy na trzy razy dłużej.

Niezależnie od tego, czy jesteś super-wydawcą, super-oszczędnym, czy gdzieś pomiędzy, Twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy zostały prawdopodobnie ukształtowane zanim jeszcze zdałeś sobie z tego sprawę. Ale to nie znaczy, że nie możesz ich zmienić. Pięć praktycznych kroków, które możesz podjąć od razu, pomoże Ci poprawić ogólny stan finansów.

Sprawdź swoje wydatki

Świadomość tego, na co idą Twoje pieniądze jest kluczowym krokiem w zrozumieniu Twoich obecnych nawyków wydatkowych.

Sprawdzenie wydatków to po prostu przegląd Twoich ostatnich zakupów, który pomoże Ci dostrzec trendy. Możesz to zrobić ręcznie, przeglądając wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej lub skorzystać z oprogramowania do budżetowania, które synchronizuje się z Twoimi kontami online. Na tym etapie nie musisz tworzyć budżetu ani go przestrzegać, aby czerpać korzyści. Na razie skup się na kategoryzowaniu zakupów dokonanych w przeszłości i śledzeniu przyszłych zakupów, abyś mógł zobaczyć, na co idą Twoje pieniądze.

How Spending Money In These 10 Ways Will Actually Make You Happier |  Gobankingrates

Dostosuj wydatki do swoich wartości i celów

Kiedy masz już przegląd tego, na co wydajesz pieniądze, zastanów się, jak to się ma do Twoich celów i wartości. Nie będziesz mógł pozwolić sobie na wszystko, więc co chcesz traktować priorytetowo?

Na przykład, jeśli przedkładasz doświadczenia nad rzeczy, sprawdź, czy Twoje wydatki są zgodne z tymi preferencjami. Jeśli wydajesz za dużo na elektronikę i jedzenie na wynos, aby móc pozwolić sobie na podróż, wiesz, gdzie powinieneś zacząć oszczędzać.

Nie rób tego sam

Bez względu na to, jakie są Twoje wyzwania związane z wydawaniem pieniędzy, nie jesteś sam. Postaw sobie za cel znalezienie osób o podobnych poglądach, które mogą zaoferować wsparcie i radę.

Możesz zacząć od „przyjaciela od wydatków” – przyjaciela lub członka rodziny, który pomoże ci trzymać się nowych nawyków. Możesz też sprawdzić społeczności internetowe, w których dyskutuje się o finansach osobistych i celach, takich jak spłata długu czy oszczędzanie na wcześniejszą emeryturę. Jeśli naprawdę trudno jest ci wprowadzić zmiany, możesz nawet rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy finansowego lub terapeuty finansowego.

Praktykuj świadome wydawanie pieniędzy

Dla osób nadmiernie wydających pieniądze, bycie świadomym swoich czynników wpływających na wydatki może być kluczem do zmiany nawyków.

Na przykład, jeśli zakupy przez Internet są nawykiem, z którym chciałbyś zerwać, spróbuj zauważyć, co jeszcze dzieje się, gdy czujesz chęć kupienia czegoś w sieci. Czy czujesz się znudzony lub zestresowany? Czy jest coś innego, co możesz zrobić zamiast kupować? Sporządź listę innych rzeczy, które mogą Cię rozbawić lub uspokoić i miej ją pod ręką za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na zakupy w sieci.

Nagradzaj się

Dla osób przesadnie oszczędnych, postaraj się zapewnić sobie przyjemność. Pomyśl o czymś, czego naprawdę pragniesz – niezależnie od tego, czy jest to nocne wyjście, nowy gadżet, czy długi weekend poza domem – a następnie ustal cel finansowy, który zbiega się z tym pragnieniem. Po osiągnięciu tego celu, daj sobie pozwolenie na nagradzanie siebie.

Zanim wydasz pieniądze, zastanów się, z czego rezygnujesz, dokonując zakupu. Spróbuj też rozszerzyć swoje porównania na produkty i doświadczenia niepowiązane ze sobą. Na przykład, jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telefonu, prawdopodobnie porównasz modele, aby znaleźć najlepszą opcję i najlepszą cenę. Ale nie poprzestawaj na tym. Zastanów się, jak mógłbyś wykorzystać te pieniądze na podróże, jedzenie na mieście, spłatę długu lub osiągnięcie jednego ze swoich celów finansowych. Nawet jeśli w końcu kupisz telefon, wyrobienie w sobie nawyku rozważania kosztów alternatywnych może pomóc w zapobieganiu niepotrzebnym zakupom.

Blog