Planowanie świątecznych wydatków

blog__christmasexpenses_1200x600_turq

Boże Narodzenie to radosny czas w roku, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, aby cieszyć się sobą i świętować razem. Jeśli jednak nie będziemy ostrożni oraz bez odpowiedniego planowania, Święta Bożego Narodzenia mogą stać się obciążeniem finansowym, które będziemy spłacać długo po spakowaniu choinki i powrocie do domu.

Nierzadko zdarza się, że przesadzamy z wydatkami w okresie świątecznym. Ale mając dobry plan i przygotowany budżet, możesz uniknąć wydawania zbyt dużych pieniędzy. Oto kilka prostych wskazówek, jak zarządzać świątecznymi finansami.

Jaki jest Twój plan?

Chociaż okoliczności mogą się zmienić, gdy zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia, ustal sobie plan, określ na co chcesz wydać pieniądze. Komu będziesz kupować prezenty? Czy organizujesz lub uczestniczysz w świątecznych przyjęciach? Jaki jest plan na Boże Narodzenie? Zrób listę rzeczy, które musisz kupić i żywności, którą musisz przygotować na okres świąteczny. Posiadanie list pomoże Ci zaplanować wydatki. Wypisz potrzebne jedzenie i napoje oraz ile możesz wydać. Kupuj z wyprzedzeniem, jeśli to możliwe, aby skorzystać z ofert specjalnych, zwłaszcza jeśli produkty można zamrozić lub mają długi okres przydatności do spożycia.

Ustal budżet

W ramach tworzenia planu musisz ustalić budżet. Pomoże Ci to skoncentrować się nie tylko na tym, co musisz kupić, ale także na tym, ile zamierzasz wydać. Co najważniejsze, należy się niego TRZYMAĆ. Nawet jeśli jesteśmy bardzo skoncentrowani na świątecznym budżecie, nie oznacza to, że możemy zignorować wszystkie swoje regularne miesięczne wydatki. Tak więc, zanim zabierzesz się za świąteczne zakupy, zapisz każdy wydatek, o którym wiesz, że na pewno się w tym miesiącu pojawi.

Zrób listę i sprawdź ją dwa razy

Przed rozpoczęciem świątecznych zakupów upewnij się, że masz listę tego, co kupić. Unikaj tych przedmiotów których naprawdę nie potrzebujesz i staraj się nie poddawać impulsywnym zakupom.

Zrób research

Wielu sprzedawców będzie starało się przyciągnąć Twoją uwagę jeśli chodzi o świąteczne zakupy. Niektórzy sprzedawcy oferują atrakcyjne okazje. Obserwuj swoich ulubionych sprzedawców, aby zobaczyć, co mają do zaoferowania, sprawdzaj czy ceny naprawdę są promocyjne i godne uwagi. Zmieniaj supermarkety — sporządź listę zakupów, których potrzebujesz na Boże Narodzenie, a następnie skorzystaj z konkurencji między supermarketami, nie kupuj wszystkiego w tym samym sklepie, jeśli możesz kupić taniej gdzie indziej.

Mniej znaczy więcej

Jak często widziałeś przygotowywaną ucztę Bożonarodzeniową, z której wiele się marnuje? Chociaż wspaniale jest rozpieszczać swoich gości specjalnymi posiłkami, możesz zmniejszyć menu. `Oszczędzając jednocześnie jedzenie które trafiłoby ze sporą szansą do kosza jak i Twoje pieniądze.

Christmas Money 1 646X363

Nie zostawiaj tego na później

Chociaż niektórzy ludzie potrafią cieszyć się gorączką świątecznych zakupów w ostatniej chwili, może się to skończyć katastrofą. Unikaj tłumów i ryzyka utraty tych przedmiotów lub prezentów, które bardzo chciałeś kupić i już teraz rozpocznij zakupy na Boże Narodzenie. Im bliżej Wigilii, tym będziesz bardziej zadowolony, że to zrobiłeś.

Zorganizuj przedświąteczne porządki i zdobądź szybko dodatkową gotówkę

Nadal masz czas, aby zdobyć trochę dodatkowej gotówki, aby zwiększyć swoje świąteczne możliwości finansowe. Poświęć kilka godzin na sprzątanie wszystkiego, czego już nie potrzebujesz, np. ubrań, książek, biżuterii, mebli lub sprzętu sportowego. Możesz sprzedać te przedmioty online, zorganizować wyprzedaż lub znaleźć lokalną ofertę kupna-sprzedaży.

Ozdoby z natury

Zamiast kupować ozdoby świąteczne, zdobądź wiecznie zielone gałęzie iglaka i zbierz szyszki sosnowe. Zrób samodzielnie stroik na świąteczny stół

Unikaj opcji „Kup teraz, wybierz zapłać później”

Myśl o kupnie teraz i zapłaceniu w późniejszym terminie może być kusząca, gdy jesteś w trakcie świątecznych zakupów, ale lepiej tego unikać. Wiedz, czego potrzebujesz, ile musisz wydać i trzymaj się tego. W ten sposób nie będzie szoku dostając rachunek w styczniu lub lutym.

Czy zrobienie świątecznego budżetu naprawdę pozwoli zaoszczędzić pieniądze?

Tak! Przekonasz się, że Twoje świąteczne zakupy są o wiele weselsze, gdy możesz odhaczyć wszystko, trzymając się swojego budżetu, zamiast najpierw wydawać pieniądze, a później martwić się konsekwencjami. Utrzymanie budżetu może nie być łatwe, ale mamy nadzieję, że ta seria przyjaznych budżetowi pomysłów na Boże Narodzenie pomoże Ci w tym roku uwolnić się od długów. Sezon świąteczny to czas na radość a zmniejszenie obciążeń finansowych, pomoże ci to robić. Przede wszystkim…..CIESZ SIĘ!

Blog