Co lepsze – pożyczka czy karta kredytowa?

karta kredytowa

Ze względu na wciąż poszerzającą się ofertę banków i firm pozabankowych istnieje coraz więcej możliwości na podreperowanie domowego budżetu. Nawet jeśli mamy dobrze płatną pracę, to nagły, duży wydatek może doprowadzić do utraty płynności finansowej. By sobie z tym poradzić, możemy wziąć kredyt gotówkowy albo zdecydować się na kartę kredytową. Tylko które rozwiązanie jest lepsze?

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów bankowych. Wszystko dlatego, że jest szybką i stosunkowo prostą formą pozyskania pieniędzy. Decydują się na niego szczególnie osoby, które niespodziewanie musiały wydać dużą sumę na jakiś określony cel, np. zakup nowego samochodu. 

By uzyskać kredyt gotówkowy, należy zgłosić się do wybranego banku i złożyć wniosek wraz z wszelkimi potrzebnymi dokumentami. Czynnikiem decydującym o tym, czy pożyczka zostanie nam przyznana, jest nasza zdolność kredytowa, określana przez bank na podstawie zarobków i wszelkich świadczeń. Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa. Wysokość kwoty zostaje ustalona przed podpisaniem umowy. Kredyt gotówkowy może obejmować sumę nawet 200 tysięcy złotych, a jego spłata może zostać rozłożona na okres 120 miesięcy. Co szczególnie ważne, bank nie potrzebuje informacji, na co planujemy przeznaczyć pieniądze. Możemy je zatem wykorzystać w dowolny sposób.

Kredyt gotówkowy jest bardzo wygodną formą pozyskania pieniędzy. Nie ma zbyt wiele formalności – często istnieje nawet możliwość złożenia wniosku online – a decyzja może zapaść nawet w ciągu kilkunastu minut. Wiele banków oferuje także możliwość zawieszenia spłaty, na wypadek, gdyby aktualne wydatki nie pozwalały nam na uregulowanie rat w terminie. Dzięki temu przez miesiąc lub dwa kredyt może być “zamrożony”, aż uda nam się wyjść na prostą.

Niestety trzeba pamiętać, że każdy kredyt to duże zobowiązanie. Jeśli nie będziemy spłacać rat w wyznaczonym czasie, może to nas narazić na dodatkowe opłaty, a przede wszystkim negatywnie wpłynie to na naszą historię kredytową. Przez to otrzymanie kolejnej pożyczki w przyszłości może być utrudnione. Ponadto podpisując nierozważnie umowę możemy zgodzić się na nieplanowane koszty. Dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na oprocentowanie, prowizję oraz zakup produktów dodatkowych (jak ubezpieczenie).

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa, w odróżnieniu od debetowej, służy wyłącznie do zawierania transakcji bezgotówkowych. Gdybyśmy chcieli wypłacić z niej pieniądze w bankomacie, zostanie naliczona spora prowizja oraz odsetki. Płacąc kartą kredytową, zadłużamy się bezpośrednio wobec banku. Możemy to wykorzystać na pokrycie pilnego wydatku, jak chociażby naprawa potrzebnego sprzętu.

Zazwyczaj oprocentowanie karty kredytowej wynosi 10% w skali roku. Jej limit jest uzależniony od naszej zdolności kredytowej. Co ważne, jeśli zwrócimy dług w ciągu wyznaczonego okresu, nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat. Pożyczka jest wówczas całkowicie bezodsetkowa. Płatność można w razie potrzeby rozłożyć na dogodne raty. Posiadanie karty kredytowej często wiąże się z różnymi promocjami i rabatami. Będzie to także przydatne rozwiązanie w chwili, gdy potrzebujemy szybkiej gotówki, ponieważ możemy pożyczać pieniądze w ramach lub przekraczając ustalony wcześniej limit.

Karta kredytowa jest bardzo komfortowym sposobem na pokrywanie bieżących wydatków. Jest łatwa i szybka w obsłudze, pozwala też na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Dodatkowo możemy uczestniczyć w licznych programach lojalnościowych. Jeśli spłacamy wszystko w terminie, pożyczka będzie darmowa, istnieje zresztą możliwość automatycznej spłaty.

Trzeba jednak pamiętać, że karta kredytowa wiąże się z pewnym ryzykiem. Dość łatwo stracić kontrolę nad wydatkami, kiedy mamy pod ręką tak wygodne narzędzie, a to już prosta droga do spirali zadłużenia. Takie rozwiązanie często pociąga też za sobą wysokie opłaty za użytkowanie karty, a oprocentowanie jest spore.

Girl with credit card
Girl with credit card close-up

Pożyczka czy kredyt: co wybrać?

Jeśli podejmujemy decyzję z głową, to obie formy pozyskania dodatkowych pieniędzy doskonale się sprawdzą. W przypadku, gdy potrzebujemy większej kwoty na już, zdecydowanie lepiej wybrać kredyt gotówkowy. Kiedy jednak środki są nam potrzebne do pokrycia aktualnych, mniejszych wydatków, to karta kredytowa będzie najlepszą opcją.

Blog