Pożyczka na weksel – co to jest?

pozyczka na weksel

Nieprzewidziany wydatek może sprawić, że utracimy płynność finansową, a domowy budżet przestanie nam wystarczać. W takiej sytuacji prawdopodobnie konieczna okaże się pożyczka. Jedną z popularnych form uzyskania gotówki jest pożyczka na weksel. Ponieważ jednak wiąże się ona z pewnym ryzykiem, warto poznać wcześniej wszystkie zasady, zanim się zadłużymy.

Na czym polega pożyczka na weksel?

Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczeniem takiej pożyczki jest weksel, czyli papier wartościowy, wystawiany przez wybranego przez nas inwestora. W nim zostają zawarte wszystkie nasze dane, wysokość pobieranej kwoty oraz termin jej spłaty. Po jego spisaniu inwestor zobowiązuje się do wypłacenia określonej sumy, również we wskazanym czasie.

Weksel jest korzystny przede wszystkim dla samego pożyczkodawcy. Jeśli nie zwrócimy długu, sprawa może zostać oddana do sądu. Nie jest wówczas ważne, na jaki cel przeznaczyliśmy pieniądze i czy zobowiązanie jest w ogóle zasadne. Liczy się tylko zgodność wszystkich informacji oraz poprawne wypełnienie weksla, by sąd wydał natychmiastowy nakaz zapłaty.

Jak dostać pożyczkę na weksel?

Pożyczka na weksel jest zawierana między dwiema osobami prywatnymi. Nie bierze w tym udziału ani żaden bank, ani nawet firma pozabankowa. Inwestorzy ogłaszają się na tematycznych stronach, jednak sami decydują, komu pożyczą pieniądze. W związku z tym nie ma właściwie ograniczeń co do tego, kto może wziąć pożyczkę na weksel. Wystarczy, że nawiążemy współpracę z konkretnym inwestorem i przygotujemy wszystkie dokumenty. 

Kwota, jaką możemy otrzymać dzięki takiej pożyczce, jest dowolna. Warunki i termin spłaty są ustalane indywidualnie. Nie trzeba sprecyzować, na co planujemy wydać pieniądze. To wszystko sprawia, że z pożyczki na weksel mogą także skorzystać osoby zadłużone czy bez stałego zatrudnienia. Nie potrzebujemy raportu BIK, nie ma znaczenia nasza historia kredytowa.

Weksel musi być odpowiednio zatytułowany, a w jego treści powinna zostać umieszczona kwota pożyczki, jak i suma do zapłaty przez pożyczającego. Niezbędne jest umieszczenie wszystkich podstawowych informacji (dane pożyczkobiorcy oraz inwestora wraz z ich podpisami, termin, data i miejsce spłaty oraz spisania weksla). Trzeba też pamiętać, że dla pożyczkodawcy weksel ma też wartość płatniczą i obiegową, więc może go sprzedać.

Pożyczka na weksel – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Z pożyczek na weksel chętnie korzystają osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a negatywna historia kredytowa czy też brak wystarczających dochodów uniemożliwia im otrzymanie kredytu w banku. 

Weksel może okazać się wygodną formą na pozyskanie dodatkowej gotówki, jednak jego podpisanie to spore ryzyko. Pożyczkodawca ma nieograniczony dostęp do naszego majątku, więc jeśli nie spłacimy pożyczki w terminie, ma prawo wyegzekwować od nas określoną kwotę. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, jaka kwota do zapłaty zostaje wpisana do weksla. Jeśli inwestor będzie nalegał na to, by nie wpisywać konkretnej sumy, jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Najlepiej wycofać się wówczas z umowy.

Positive Insurance Broker Handshaking With Young Couple
Czy pożyczka na weksel do to dobry pomysł?

Drugą, ale przy tym najważniejszą kwestią jest wybór samego inwestora. Powinniśmy drobiazgowo zweryfikować jego wiarygodność. Dlatego trzeba dokładnie przestudiować warunki umowy, a przede wszystkim – w miarę możliwości – sprawdzić opinie na temat osoby, od której planujemy pożyczyć pieniądze. Lepiej nie zawierać transakcji zbyt pochopnie z pierwszym inwestorem, jakiego znajdziemy w internecie.

Blog

Blog

Pomysły na Majówkę w domu

Weekend Majowy był zawsze idealnym pretekstem do ucieczki z miasta: pierwsze oznaki cieplejszej pogody i dodatkowy dzień weekendu po prostu wołają o wypad za miasto

Czytaj więcej »