Pożyczka odnawialna – jak działa?

pożyczka odnawialna

Nawet jeśli posiadamy stałą pracę i wysokie dochody, nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której tracimy płynność finansową. Nie mamy wpływu na nieprzewidziane wydatki – może to być naprawa samochodu albo drobny, ale jednak konieczny remont w domu czy mieszkaniu. Łatwo może się zatem okazać, że nasz budżet nie wystarcza już na bieżące potrzeby.

Z pomocą w takich przypadkach może przyjść pożyczka odnawialna – inaczej limit odnawialny.

Co to jest pożyczka odnawialna?

Pożyczka odnawialna to dość nietypowy, ale jednak chętnie wykorzystywany produkt finansowy. Jej działanie przypomina debet lub też limit kredytowy na dowolnym rachunku bankowym.

Polega to na tym, że pożyczkodawca udziela nam pożyczki na określoną sumę, która pozostaje na naszym koncie do wykorzystania na pokrycie aktualnych wydatków. Jej odnawialność wiąże się z tym, że można z niej korzystać wielokrotnie – czyli po spłacie ponownie możemy wydać przyznaną kwotę. Środki pozostają do naszej dyspozycji przez wyznaczony czas. Powtórne wydanie pieniędzy nie wiąże się z odsetkami ani żadnymi dodatkowymi opłatami.

Pożyczka odnawialna – czyli linia pożyczkowa, jak bywa również nazywana – zazwyczaj jest udzielona na okres kilku miesięcy. Najczęściej możemy z niej korzystać maksymalnie pół roku. Przykładowo jeśli bank przyznał nam 2500 zł, po ich wydaniu możemy uregulować dług, po czym ponownie wydać tę kwotę.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, by przed upłynięciem terminu zwrócić całą sumę na konto, tak żeby bank po zakończeniu umowy mógł ją odebrać. Pożyczek odnawialnych udzielają także liczne firmy pozabankowe. 

Warto wiedzieć, że pożyczka odnawialna doskonale wpływa na naszą historię kredytową. To, że dokonujemy na bieżąco spłaty naszego limitu, zostaje regularnie odnotowywane, więc później, gdy będziemy starać się o inną, długoterminową pożyczkę, znacznie prościej będzie nam uzyskać pozytywną decyzję.

Jak dostać pożyczkę odnawialną?

Ubieganie się o pożyczkę odnawialną w banku nie różni się od formalności, których musimy dopilnować podczas starania się o jakikolwiek inny kredyt. Musimy złożyć stosowny wniosek wraz z szeregiem wymaganych przez bank dokumentów. Oczywiście sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa

W przypadku firmy pozabankowej cały proces jest prostszy i szybszy. Podobnie jak w przypadku innych kredytów oferowanych przez parabanki możemy złożyć wniosek online. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej pożyczkodawcy i wypełnić wszystkie niezbędne dane. Po pozytywnej decyzji nawet umowa kredytowa zostanie nam przesłana drogą elektroniczną.

Smiling Retired Couple Looking Over Documents
O czym pamiętać przy pożyczce odnawialnej?

Pożyczka odnawialna – o czym pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, czy odnawialna linia kredytowa jest bezpieczna. Dlatego warto pamiętać, że nawet te pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe są ściśle regulowane przez prawo. W związku z tym nad przebiegiem takich transakcji czuwa Instytucja Nadzoru Finansowego. Dodatkowo również kredyty odnawialne podlegają pod ustawę o kredycie konsumenckim, dlatego jako pożyczkobiorcy mamy zapewnioną ochronę przed ewentualnymi nieprawidłowościami. Bank czy firma pożyczkowa zobowiązane są do przestrzegania zasad dotyczących chociażby maksymalnego oprocentowania.

Czy warto korzystać z pożyczki odnawialnej? Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, kiedy nasz stały domowy budżet uniemożliwia pokrycie niespodziewanych wydatków.

Kredyt odnawialny pozwala na odzyskanie płynności finansowej. Jeśli potrzebujemy niewielkich kwot na pilne potrzeby, to właśnie odnawialna linia pożyczkowa będzie najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem. Kredyty długoterminowe dotyczą zazwyczaj większych sum, a przede wszystkim musimy je spłacać przez co najmniej kilkanaście lat – po co zatem nakładać na siebie taki dług, kiedy pożyczka odnawialna jest znacznie wygodniejsza.


To, co musimy wziąć pod uwagę, to fakt, że kredyty odnawialne nie nakładają na nas zobowiązania w postaci comiesięcznej raty do spłacenia. W związku z tym to pożyczkobiorca bierze na siebie całą odpowiedzialność dotyczącą uregulowania płatności w terminie. Trzeba więc odpowiedniej samodyscypliny, by pamiętać o zwrocie całej sumy. Stały dostęp do linii pożyczkowej może doprowadzić do przesadnej rozrzutności, a to już prosta droga do spirali długów. Należy w takim razie planować swoje wydatki z umiarem.

Blog