Prawda o Black Friday, o której powinieneś wiedzieć

black-friday-gc41178059_1280

Czarny piątek jeszcze nawet nie nadszedł, a założymy się, że Twoja skrzynka odbiorcza, powiadomienia i kanał informacyjny są już pełne ofert, wyprzedaży i rabatów!

Polacy coraz chętniej kupują w Black Friday. Szacuje się że na Czarny Piątek Polacy wydadzą ok 2,5 miliarda złotych. W tym roku ten dzień ma się odbyć 26 listopada i po raz kolejny kupujący będą wydawać setki złotych na elektronikę, gadżety, prezenty świąteczne, artykuły kosmetyczne i ubrania. Ale ile tak naprawdę wiemy o Czarnym Piątku i jak się to zaczęło? Tutaj zagłębiamy się nieco głębiej w prawdziwą prawdę o wyprzedażach w Black Friday.

Historia

Termin Czarny Piątek był właściwie po raz pierwszy kojarzony z kryzysem finansowym 24 września 1869 roku kiedy to dwaj bezwzględni finansiści z Wall Street, pracowali razem, aby kupić jak najwięcej krajowego złota, mając nadzieję, że podbiją cenę i sprzeda je z ogromnym zyskiem. W ten piątek ich spisek został rozwiązany, a amerykański rynek złota załamał się. To spowodowało spadek giełdy i przyczyniło się do bankructwa wszystkich, od baronów z Wall Street po farmerów. Tak powstała nazwa Czarny Piątek.

W latach pięćdziesiątych nazwa Czarny piątek była ponownie używana w USA w dniu następującym po Święcie Dziękczynienia, ale nie z tego powodu jak dzisiaj. Tego dnia policja w Filadelfii użyła tej nazwy do opisania chaosu w mieście. Tłumy kupujących i turystów zalewały miasto przed wielkim meczem piłki nożnej armii i marynarki, który odbywał się co roku w następną sobotę. Policjanci nie tylko nie mogliby wziąć tego dnia wolnego, ale musieli też pracować na bardzo długie zmiany, aby poradzić sobie z dodatkowymi tłumami i ruchem ulicznym.

Do 1961r Czarny Piątek odbywał się wyłącznie w Filadelfii gdzie sklepy wykorzystały go na swoją korzyść, oferując zniżki i wyprzedaże. Kupcy w mieście próbowali nawet zmienić nazwę na Wielki Piątek, aby pozbyć się negatywnych skojarzeń, ale bezskutecznie. Dużo później, w 1985 roku, ten dzień rozprzestrzenił się na resztę Stanów Zjednoczonych.

Wpływ Czarnego Piątku na środowisko

Wiele milionów ludzi planuje w tym sezonie robić zakupy i w Black Friday i w Cyber ​​​​Poniedziałek. Podsumowując = to wiele osób, kupujących wiele produktów, wiele z nich używanych tylko przez sezon lub dwa, a następnie wyrzucanych. Smartfony, telewizory i laptopy to jedne z najbardziej poszukiwanych ofert w Czarny Piątek, a wiele z tych zakupów trafia do najszybciej rosnącego strumienia odpadów na świecie: odpadów elektronicznych a to akurat ​​e-odpady zawierają najwięcej toksycznych składników, takich jak ołów, rtęć i bisfenol, gdy elektronika jest niewłaściwie usuwana, toksyny te mogą przenikać do gleby.

Zabawki i odzież są również przestępcami środowiskowymi. Większość popularnych zabawek jest nie tylko wykonana z plastiku (w większości z takiego który nie nadaje się do recyklingu), ale także jest do niego pakowana. Te tworzywa sztuczne pogarszają nasz globalny problem zanieczyszczenia i zajmują nasze cenne naturalne przestrzenie. Tymczasem tania (i produkowana) odzież podsyca pragnienie kupujących, aby stale odświeżać swoją garderobę i wyrzucać stare ubrania, zwiększając sterty odpadów tekstylnych na naszych wysypiskach.

People G34A9Dda88 1920

Warto czy nie warto?

Jasne, jeśli szukasz czegoś konkretnego i możesz to zdobyć w bardzo dobrej cenie, Czarny piątek może być niezwykle dobrą do tego okazją . Jednak nie zawsze oferty są tak naprawdę korzystne. Wiele osób już po zakupie odkrywa, że spora część produktów było dostępnych w tej samej lub niższej cenie w ciągu sześciu miesięcy po wyprzedażach w Czarny Piątek.

Nie ma potrzeby całkowitego bojkotu dnia! Sztuką jest upewnienie się, że kupujemy z właściwych powodów, otrzymujemy obiecaną nam ofertę i odpowiedzialnie pozbywamy się naszych poprzednich gadżetów. Oto jak możemy to zrobić:

  • Zrobić listę
    I przysięgnąć, że będziesz się jej trzymać! Warto wiedzieć dokładnie, czego szukasz w ten sposób nie dasz się wciągnąć w kupowanie na wyprzedaży rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz lub nie potrzebujesz.
  • Ustaw budżet
    Oprócz planowania tego, co chcesz, zaplanuj dokładną kwotę, jaką możesz i chcesz wydać. Pomoże Ci to zachować rozsądek przy zakupach.

  • Sprawdź, czy to prawdziwa okazja
    Odrób swoją pracę domową! Sprawdź cenę przedmiotu, który chcesz kupić na wielu stronach internetowych, aby upewnić się, że rzeczywiście jest to okazja. Warto również sprawdzić historię cen, ponieważ cena mogła wzrosnąć lub być przeceniona w innych ofertach w ciągu roku. Uważaj też na metki „było”, ponieważ nie zawsze jest to prawdą. Jeśli jakiś produkt możesz dostać w tej samej cenie dowolnego dnia, nie musisz spieszyć się z zakupami w Czarny Piątek.
  • Dobrze wykorzystaj nasze stare rzeczy
    Jeśli zamierzasz wymienić urządzenie możesz zrobić wiele rzeczy z naszymi starymi, aby upewnić się, że nie powiększasz rosnącego problemu wysypisk śmieci. Jeśli te przedmioty nadal działają, można je sprzedać, oddać lub przekazać na cele charytatywne, aby pomóc komuś w potrzebie. Jeśli są zepsute i nie można ich naprawić, można je poddać recyklingowi lub lepiej, przerobić na coś nowego!

    Pamiętaj o tych pomocnych wskazówkach, aby cieszyć się bezpieczniejszymi i bardziej odpowiedzialnymi zakupami.

Blog