Prepaid Card: czym jest i jak z niej korzystać?

co to prepaid

Prepaid Card są alternatywą dla gotówki i nie wymagają otwierania konta bankowego. Nasz przewodnik wyjaśnia, jak działają karty przedpłacone, od ich doładowania po podróże zagraniczne.

Co to jest karta przedpłacona?

Karty przedpłacone są alternatywą dla noszenia pieniędzy i są często nazywane kartami codziennego użytku. Są idealne, jeśli nie masz konta bankowego, ale potrzebujesz bezpieczeństwa, jakie dają transakcje bezgotówkowe.

W przeciwieństwie do karty debetowej lub kredytowej, doładowujesz je wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – co może pomóc w budżetowaniu.

Jak działają karty przedpłacone?

Gdy otrzymujesz kartę przedpłaconą, ładujesz ją pieniędzmi przy pierwszym zakupie, a następnie doładowujesz ją, gdy się skończą, tak jak w przypadku telefonu płatnego zgodnie z rzeczywistym użyciem. W przeciwieństwie do karty kredytowej, nie możesz na niej zadłużyć się i nie zostaniesz skontrolowany podczas składania wniosku.

Z tego powodu w swoim portfelu możesz mieć tyle kart przedpłaconych, ile chcesz. Pamiętaj, że karty przedpłacone mają różne limity salda, a sposób doładowania może wpłynąć na ten limit, więc upewnij się, że wcześniej przeczytałeś warunki.

Jak doładować swoją kartę?

Karty przedpłacone można doładować na kilka sposobów, m.in.:

Online: możesz doładować swoją kartę przedpłaconą, logując się na swoje konto w witrynie internetowej lub aplikacji dostawcy karty i doładowując kartę za pomocą karty debetowej czy mobilnej bankowości.

Przelewy bankowe: możesz wysłać przelew bankowy na swoją kartę kredytową ze swojego konta bankowego. Powinieneś być w stanie znaleźć kod sortowania, numer konta i numer referencyjny, których potrzebujesz, od dostawcy karty przedpłaconej.

Płatność gotówką: Możesz wpłacić gotówką na swoje konto w niektórych bankach.

Ktoś inny: Inni mogą doładować Twoją kartę przedpłaconą – Twój pracodawca może przesłać Twoją wypłatę na Twoją kartę przedpłaconą, jeśli używasz jej zamiast zwykłego konta bankowego.

Jeśli chodzi o wypłatę pieniędzy z karty przedpłaconej, wystarczy włożyć kartę do bankomatu, wprowadzić kod PIN i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Pamiętaj, że niektóre karty przedpłacone pobierają opłatę za wypłatę pieniędzy.

Co to jest przedpłacona karta podróżna?

Jeśli chodzi o podróże zagraniczne, przedpłacone karty podróżne (znane również jako przedpłacone karty walutowe) mogą być sposobem na zabezpieczenie pieniędzy podczas wakacji. Jeśli Twój portfel zostanie zgubiony lub skradziony, możesz skontaktować się z wystawcą karty, aby zablokować kartę, aby nie można jej było używać.

Przedpłacone karty podróżne przydają się również do budżetowania, zwłaszcza podczas wakacji, gdzie łatwo jest przepłacić. Są również opcją dla Twoich dzieci na wakacjach, aby nauczyć je, jak zarządzać swoimi pieniędzmi.

Jeśli chodzi o doładowanie przedpłaconych kart podróżnych, doładujesz je przed wyjazdem potrzebną walutą, niezależnie od tego, czy jest to euro, dolary amerykańskie czy funty. W ten sposób dowiesz się, jaki jest kurs wymiany, zanim wyruszysz w swoją przygodę.

Advantages And Disadvantages Of Trading Binary Options With Iq Option 1

Zalety kart przedpłaconych

Karty przedpłacone mają swoje zalety, w tym:

 • Budżetowanie: mogą pomóc w rozplanowaniu pieniędzy – możesz zarządzać wydatkami, doładowując je, gdy zajdzie taka potrzeba.
 • Brak sprawdzania zdolności kredytowej: w przeciwieństwie do karty kredytowej, nie możesz popaść w długi z kartą przedpłaconą i nie zostaniesz sprawdzona kredytowa podczas składania wniosku.
 • Podróżowanie: są również przydatne, jeśli chcesz trzymać się budżetu podczas pobytu za granicą i chronić swoje pieniądze – jeśli Twoja karta zostanie skradziona, możesz skontaktować się z dostawcą, który ją zablokuje.

Wady kart przedpłaconych

Karty przedpłacone mogą mieć wady w zależności od tego, do czego ich używasz i twoich osobistych okoliczności.

Te wady mogą obejmować:

 • Opłaty: Istnieje szereg potencjalnych opłat z kartami przedpłaconymi – w pierwszej kolejności otrzymanie karty, opłaty miesięczne (niektóre bez), opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatu.
 • Prowizje przy wydatkach: Niektóre karty przedpłacone pobierają opłatę za używanie ich do płacenia za towary. Za każdą wydaną kwotę możesz zostać obciążony niewielką kwotą

Karty przedpłacone do tworzenia kredytów

Chociaż karty przedpłacone mają zasadniczo na celu uniknięcie zadłużenia, istnieje kilka, które mają na celu odbudowanie historii kredytowej. Jeśli korzystasz z karty przedpłaconej, ponieważ odmówiono Ci otrzymania karty kredytowej lub debetowej, ponieważ masz złą historię kredytową lub nie możesz uzyskać konta bankowego z powodu problemów w przeszłości, karta przedpłacona może ci odpowiadać.

Porównaj karty przedpłacone

Przy tak wielu rodzajach kart przedpłaconych i dostawcach, wybór odpowiedniej karty może być przytłaczający. Niezależnie od tego, czy szukasz standardowej karty przedpłaconej, czy chcesz podróżować, porównaj oferty wiodących dostawców kart i banków, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednią dla siebie kartę przedpłaconą.

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała polskim bankom usunięcie anonimowych kart przedpłaconych. W związku z tym oferowana jest tylko przez niektóre banki :

 • Santander Banku Polska
 • mBank
 • Citi Handlowy
 • ING Bank Śląski
 • PKO BP
 • BNP Paribas Banku Polska

Karty pozabankowe u konkurencji gdzie bardzo często nie jest wymagana wymagają identyfikacja klienta to:

 • Revolut
 • Euroloan
 • ViaBuy
 • Skrill

Blog