Roczny koszt posiadania zwierzaka: czy możesz sobie pozwolić na futrzanego przyjaciela?

Group portrait of adorable puppies

Posiadania psa w pierwszym roku przekracza 3 a nawet 4 tysiące zł. Dowiedz się, jakich wydatków na zwierzę możesz się spodziewać przed wprowadzeniem psa do rodziny.

Jeśli rozsądnie i odpowiedzialnie zastanawiasz się nad wprowadzeniem do domu futrzaka, powinieneś zapytać: Czy możesz sobie pozwolić na bycie właścicielem zwierzaka?

Koszty sprowadzenia kota lub psa do domu znacznie przekraczają początkową opłatę adopcyjną. Niektóre rasy specjalne mogą kosztować tysiące złotych. Ale istnieje wiele wspaniałych psów i kotów, które potrzebują kochającego domu a są w schroniskach czy fundacjach. Niektóre z tych organizacji pozwalają na adopcję zwierzaka zupełnie za darmo.

Podstawowe koszty posiadania psa:

Pakiet startowy

Zdecydowanie największe wydatki czekają nas w pierwszych dniach po pojawieniu się psa u nas w domu. Bez względu na to, czy pies jest z hodowli czy schroniska, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zabranie go do dobrego weterynarza. W zależności od zapotrzebowania na szczepionki, leki zapobiegawcze i specjalne zabiegi, ta pierwsza wizyta prawdopodobnie będzie kosztować od 50 do 300zł.

Na starcie musimy również zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak miski, smycz, obroża, szelki do nauki chodzenia, zabawki, legowisko, ewentualnie kaganiec, mata zabezpieczająca do samochodu czy pasy bezpieczeństwa. Warto pamiętać też o akcesoriach do pielęgnacji one akurat ściśle uzależnione są od typu rasy jaka wybierzemy ale podstawy takie jak szampon, obcinacz do pazurów czy szczotka do wyczesywania psiej sierści zawszę będą nam potrzebne.

Koszt takich akcesoriów może wynieść 400-700 zł a nawet więcej, tu też wiele zależy od rozmiaru psa. W przypadku akcesoriów możemy jednak sporo zaoszczędzić szukając atrakcyjnych cen w hurtowniach lub tańszych odpowiedników.

Zabawka Dla Psa Toffi Felix Duckie Roy Bax Kosz Na Zabawki Cotton Pink Bowl And Bone Republic Ls1Sa

Żywność

Najbardziej oczywistym kosztem jest jedzenie. Każde zwierzę musi jeść i niezależnie od tego, czy są to płatki rybne, granulki dla królika, karma dla psa czy karma dla kotów, jedno jest pewne: wszystkie kosztują. Koszt karmy dla psa jest oczywiście uzależniony od jej jakości, potrzeb specjalnych psa oraz wielkości naszego czworonoga. Najbardziej popularne są karmy suche, które jednocześnie są najtańsze, pamiętajmy jednak ze zdrowa bezzbożowa karma zawsze będzie znacząco droższa od marketowego pełnego węglowodanów i zbóż zapychacza.

Podczas gdy na psich akcesoriach możemy oszczędzić to od tego czym karmimy naszego pupila zbyt wiele zależy by próbować to robić. Oszczędność w tej kwestii może wiązać się z późniejszymi uszczerbkami na zdrowiu i ogromnymi kosztami wydanymi na leczenie oraz wizyty w gabinecie weterynaryjnym.  Jeśli wybierzemy jedną z lepszych karm zapłacimy za nią ok 130-200 zł w worku takiej karmy mieści się jednak zazwyczaj 11/12 kg wiec w przypadku małych ras czy szczeniaków, karmy starczy na kilka miesięcy. Tak jak i ludzie tak i psy mają czasami ochotę na jakąś przekąskę, do miesięcznych kosztów wyżywienia warto więc dodać, jakieś 30 zł na tzw ”smaki”.

Opieka weterynaryjna

Jeśli nasz pies jest zdrowy opieka weterynarza ogranicza się do niezbędnego minimum w postaci wizyt na szczepienia, koszt jedynego obowiązkowego szczepienia w Polsce, jakim jest wścieklizna to od 40 do ok 100zł. Warto jednak zaszczepić psa na inne poważne i groźne dla niego choroby. Koszt rocznych szczepień nie powinien raczej przekroczyć 300zł.

Kolejnym kosztem który może nasz czekać jest kastracja/sterylizacja która może kosztować od 200 do nawet 700 zł nie jest również obowiązkowa ale wskazana ze względów medycznych. W tym przypadku jednak jesteśmy wstanie uniknąć tego kosztu szukając pomocy w licznych programach fundacji czy stowarzyszeń które przeciwdziałają psiej bezdomności.

U weterynarza również chipujemy psa ale to jednorazowy wydatek rzędu 50-80 zł, razem z wpisem do odpowiedniej bazy.
Pamiętajmy jednak ze przygarnięcie zdrowego psa nie oznacza ze nigdy nie zachoruje, wtedy koszty mogą być bardzo poważne, powinniśmy również być przygotowani na wiele zdarzeń losowych np takich jak zatrucie czy zapalenie ucha.

Szkolenia

Punkt nie obowiązkowy ale myślę jednak ze godny uwagi, przyjmijmy ze chcemy nauczyć naszego pupila podstaw w takim przypadku, koszt psiego przedszkola to ok 400-600 zł. Każdy dodatkowy kurs to podobne sumy a w razie potrzeby konsultacje  indywidualne z behawiorystą to 80-200 zł.

Jak widać koszt utrzymania psa może być naprawdę bardzo, bardzo różny. Musimy pamiętać o tym by nie podejmować decyzji o pojawieniu się zwierzaka w naszym życiu pod wpływem silnych emocji, jak to często bywa oraz  upewnić się, czy koszty was nie przerastają.

Blog