Studencki budżet

Overhead portrait of young people with laptops and smartphones, sitting together on the floor. Students writing lectures holding textbooks on their knees.

Właśnie zaczął się nowy rok akademicki 1,2 mln studentów wróciło na uczelnie. Powrót do zajęć to nie lada wyzwanie. Być może akurat teraz rozpoczynasz swoją przygodę ze studiami, ale nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Nie panikuj, każdy kiedyś zaczynał!

Jeśli jesteś nowym studentem, pewnie nie masz jeszcze problemów z pieniędzmi ale u większości studentów prędzej czy później się one pojawiają. Studenci studiujący dziennie mogą zmagać się z problemami finansowymi z kilku powodów:

  • Jeśli mieszkasz z dala od domu po raz pierwszy, możesz mieć mniejsze doświadczenie w ustalaniu i trzymaniu się budżetu oraz ogólnie w zarządzaniu pieniędzmi.
  • Ponieważ potrzebujesz więcej czasu na naukę i inne aspekty życia na uczelni, możesz mieć mniej czasu na pracę i zarabianie pieniędzy.
  • Nawet jeśli otrzymujesz wsparcie finansowe od rodziny, Twoje fundusze nie są nieograniczone i musisz nauczyć się żyć w ramach budżetu.
  • Będziesz mieć wiele nowych wydatków w przypadku studiów prywatnych czesne, mieszkanie i wyżywienie oraz rachunki za media oraz żywność, książki i materiały naukowe.

Nie możesz pozwolić by problemy z pieniędzmi na studiach wpłynęły na Twój sukces akademicki. Problemy z pieniędzmi są stresujące i mogą uniemożliwić koncentrację na nauce a wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy może prowadzić do większej ilości godzin spędzonych w pracy niż na nauce. Co gorsza, problemy finansowe powodują, że wielu studentów całkowicie porzuca studia.

To jednak nie musi być takie trudne. Podobnie jak innych umiejętności, umiejętności finansowych można się nauczyć i mają one wartość na całe życie.

Powinieneś:

  • Wyznaczać cele finansowe
  • Rozważyć pracę i zarabianie pieniędzy
  • Dowiedzieć się, jak wydawać mniej i zarządzać budżetem
  • Określić, jak najlepiej sfinansować wydatki na studia

Jakie są Twoje cele finansowe?

Niezależnie od tego, co planujesz zrobić w przyszłości,Twoje cele finansowe w teraźniejszości powinny być realistyczne, abyś mógł zrealizować swój plan. Przejęcie kontroli nad swoimi finansami zaczyna się od myślenia o swoich celach i decydowania o tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Oto kilka rzeczy do przemyślenia:

  • Czy ważne jest, aby ukończyć studia z minimalnym zadłużeniem?
  • Jakie są Twoje priorytety na wakacje i inne przerwy na uczelni ? Pracujesz, aby zarabiać pieniądze? Odbywasz nieodpłatne staże lub wolontariat,
    aby zdobyć doświadczenie w swojej dziedzinie? Wybierasz zajęcia towarzyskie i czas z przyjaciółmi?
  • Jak ważne jest dla ciebie, aby mieszkać w ładnym miejscu, jeździć ładnym samochodem, nosić ładne ubrania lub jeść w dobrych restauracjach?
  • Jak to jest ważne w porównaniu z Twoimi celami edukacyjnymi?

Na takie pytania nie ma łatwych odpowiedzi. Większość ludzi chciałaby mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby móc mieć i robić to, co zechce oraz wystarczająco niskie wydatki, aby nie musieli zbyt dużo pracować.

Jednak niewielu takich studentów żyje w tym świecie. Dlatego będziesz musiał dokonywać wyborów, ważne jest, aby najpierw zastanowić się, co naprawdę jest dla Ciebie ważne – i co chcesz poświęcić, aby osiągnąć swoje cele.

Man Taking Out Coins From Saving Jar

Zarabiać więcej czy wydawać mniej?

To często staje się problemem dla studentów. Zaczynasz od ustalenia realistycznego budżetu i trzymania się go. Budżet to po prostu najlepszy sposób na równowagę pieniędzy, które wchodzą z tymi, które wychodzą. Dla większości studentów jedynym sposobem na zwiększenie „przychodzącej” strony budżetu jest praca. Nawet przy wsparciu finansowym ze strony rodziny, pomocy finansowej z uczelni, oszczędnościach z przeszłych prac nadal będziesz musiał pracować, jeśli chcesz wydawać więcej niż do Ciebie wypływa z różnych źródeł.

Unikanie długów – dlaczego to takie ważne?

Po prostu dlatego, że problemy finansowe i długi powodują, że więcej osób porzuca studia niż jakikolwiek inny czynnik. Możesz pracować ale zbyt dużo pracy może mieć negatywny wpływ, ponieważ zabiera czas potrzebny na naukę. Dlatego też, gdy myślisz o własnej sytuacji finansowej i potrzebie pracy, bardzo ważne jest, abyś zastanowił się, jak dużo pracujesz, być może byłbyś szczęśliwszy wydając mniej, gdyby to oznaczało, że możesz również mniej pracować i cieszyć się studenckim życiem.

Pamiętaj:

  • Posiadanie pieniędzy lub ich brak nie określa, kim jesteś.
  • Twoi prawdziwi przyjaciele będą myśleć o Tobie tak samo, nie ważne czy zrobisz sobie własny lunch i zjesz go między zajęciami czy pójdziesz z nimi do modnej knajpki
  • Nie musisz wydawać tyle, ile Twoi znajomi, aby być jednym z grupy.
  • Niektórzy ludzie zawsze mają więcej pieniędzy niż inni i wydają więcej.
  • Oprzyj się wszelkim wrażeniom, że Twoi przyjaciele, którzy wydają duże pieniądze, są normą.
  • Nie myśl, że musisz pogodzić się z jakimikolwiek kosztownymi zajęciami, które proponują, tylko po to, abyś pasował.

Pozytywne nastawienie prowadzi do sukcesu. Naucz się nie stresować pieniędzmi. Jeśli musisz zmienić sposób wydawania pieniędzy, potraktuj to jako ekscytujące wyzwanie, a nie przygnębiający fakt. Bądź realistą w kwestii tego, co możesz osiągnąć. Większość uczniów ma problemy finansowe i one nie odchodzą po prostu ”machając magiczną różdżką dobrych intencji”. Jeśli Twój budżet pokazuje, że nie masz wystarczającej ilości pieniędzy nawet podczas pracy i uważnej kontroli wydatków, możesz potrzebować pożyczki studenckiej a to przecież nie koniec świata.

A na końcu najważniejsze: uwierz w siebie!

Blog