Wcześniejsza spłata kredytu

wczesniejsza_splata

Kiedy zaciągasz niezabezpieczoną pożyczkę, zgadzasz się na spłatę pieniędzy w ustalonym okresie, zazwyczaj w formie miesięcznych płatności. Masz jednak możliwość dokonania wcześniejszej spłaty pożyczki.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie ważne informacje, które musisz znać przed wcześniejszą spłatą pożyczki.

Dlaczego warto dokonać wcześniejszej spłaty kredytu?

Istnieje kilka powodów, dla których ktoś może chcieć spłacić kredyt przed terminem. To, czy jest to właściwe rozwiązanie, będzie zależało od indywidualnych okoliczności.

Wiele osób stawia sobie za cel finansowy redukcję lub spłatę bieżących długów, więc nieuchronnie rozważa wcześniejszą spłatę pożyczki, jeśli ma na to fundusze. Na przykład, niektórzy ludzie, którzy mają pieniądze (np. otrzymali spadek), ale mają niespłacony kredyt, mogą spłacić kredyt, aby się uwolnić od długów lub zmniejszyć kwotę, którą są winni.

Ponadto, w niektórych przypadkach wcześniejsza spłata może zaoszczędzić pieniądze dzięki mniejszym odsetkom. Należy jednak pamiętać o opłatach za przedterminową spłatę i zawsze należy sprawdzić umowę kredytową lub porozmawiać z kredytodawcą, aby uzyskać jasny obraz tego, ile może nas to kosztować.

Co to jest opłata za wcześniejszą spłatę?

Opłata za przedterminową spłatę jest opłatą, którą możesz zostać obciążony, jeśli spłacisz kredyt przed terminem. Koszt opłaty za przedterminową spłatę zależy od rodzaju pożyczki i pożyczkodawcy, z którego usług korzystasz, ale zazwyczaj jest ona obliczana na podstawie kwoty odsetek, które zapłaciłbyś za pożyczone pieniądze w określonym czasie, pomniejszonej o wszelkie dopuszczalne rabaty.

Może wydawać się mylące, że trzeba zapłacić dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę, ale dzieje się tak dlatego, że pożyczkodawcy zgadzają się na udzielanie pożyczek w oparciu o stopy procentowe, które są obliczane na podstawie pełnego okresu. Zanim spłacisz pożyczkę przed terminem, powinieneś sprawdzić, jaka będzie opłata za przedterminową spłatę.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, to i tak spłacisz mniej odsetek niż w przypadku, gdybyś czekał na pełne wykonanie umowy. Jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze całkowite rozliczenie kredytu, będzie to wyraźnie widoczne po otrzymaniu kwoty rozliczenia.

Co to jest kwota rozliczeniowa?

Kwota rozliczeniowa to kwota kredytu pozostała do spłaty (pieniądze, które nadal jesteś winny bankowi), plus wszelkie odsetki i opłaty (w tym opłata za przedterminową spłatę). Pożyczkodawca obliczy kwotę rozliczenia (rozliczenie przedterminowe). Zazwyczaj pożyczkodawca zsumuje pozostałe miesięczne raty i odejmie kwotę na poczet przyszłych odsetek, których nie będziesz już musiał płacić z powodu wcześniejszej spłaty. Uwzględni również wszelkie opłaty lub zaległości w spłacie umowy i doda je do kwoty rozliczenia.

Kiedy otrzymasz kwotę rozliczenia, podane zostaną również szczegóły dotyczące daty rozliczenia i okresu jego ważności. Pamiętaj, że prośba o podanie kwoty rozliczeniowej nie oznacza, że jesteś zobowiązany do wcześniejszej spłaty pożyczki. Możesz wykorzystać tę liczbę do podjęcia decyzji, czy warto zapłacić opłatę za wcześniejszą spłatę i uregulować dług.

Niektóre strony internetowe mogą oferować kalkulator wcześniejszej spłaty pożyczki, ale nie zawsze są one dokładne. Dlatego też zalecamy skontaktowanie się z pożyczkodawcą w celu uzyskania dokładnej kwoty rozliczenia.

Blog

Blog

Jak sfinansować ferie zimowe.

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a jeśli tu jesteś, prawdopodobnie szukasz kilku wskazówek dotyczących zdobycia pieniędzy na wakacje na nartach, wyjazd w góry lub

Czytaj więcej »