Wspólne konto bankowe

hBck9kpTURBXy9mMmVhODRmNTE1ZTYzYzJiZmEwMGNlMjVjZWMyN2ZmMy5qcGeSlQMAdM0VtM0MNZMFzQNIzQH6gqEwAaExAQ

Wspólny rachunek bankowy może być użytecznym narzędziem dla osób, które chcą dzielić się swoimi dochodami i rachunkami, wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe. Konta wspólne mogą pomóc w ustaleniu budżetu i pokryciu codziennych wydatków w sytuacjach, które dotyczą wielu osób. Mogą jednak również skomplikować Twoją sytuację podatkową i wywołać obawy o odpowiedzialność współwłaściciela. 

Jak otworzyć wspólne konto bankowe?

Aby otworzyć konto wspólne, należy wypełnić wniosek, podając dane osobowe wszystkich posiadaczy rachunku. Ponadto niektóre banki mogą zażądać potwierdzenia adresu i tożsamości w postaci rachunków za media, paszportów lub praw jazdy. Często może się okazać, że banki wymagają przy zakładaniu konta obecności wszystkich osób, które planujesz dodać jako współposiadaczy rachunków.

Zasady dotyczące wspólnych rachunków bankowych: kto co jest właścicielem?

Wszystkie wspólne rachunki bankowe mają dwóch lub więcej właścicieli. Każdy właściciel ma pełne prawo do wypłaty, wpłaty i zarządzania środkami na koncie w inny sposób. Chociaż niektóre banki mogą oznaczać jedną osobę jako głównego właściciela konta, nie zmienia to faktu, że wszyscy są właścicielami wszystkiego – razem. Więc pieniądze należą w pełni i jednakowo do każdego posiadacza konta, niezależnie od źródła.

Po założeniu konta każdy posiadacz konta może również całkowicie je zamknąć. Biorąc pod uwagę te zasady, wpłacanie pieniędzy na wspólne konto bankowe wymaga oczywiście dużego zaufania do innych posiadaczy rachunków. Chociaż żaden posiadacz rachunku nie może usunąć innego posiadacza rachunku ze wspólnego konta bez zgody tej osoby, niewiele banków powstrzyma Cię przed samodzielnym wypłaceniem lub przelaniem całego salda.

Najczęstszymi posiadaczami kont wspólnych są rodzice i ich dzieci, małżonkowie i inni bliscy członkowie rodziny. Konta wspólne działają najlepiej, gdy ich właściciele utrzymują uczciwą, komunikatywną relację dotyczącą pieniędzy. W przeciwnym razie ustawienie automatycznych powiadomień mobilnych na temat aktywności na koncie wspólnym to kolejny sposób na zapewnienie, że wszyscy są na bieżąco.

Cashless - Wspólne konto to standard. Ale niewiele banków pozwala na  założenie go przez internet

Co się stanie, jeśli umrze wspólny posiadacz rachunku bankowego?

Większość rachunków wspólnych ma tylko dwóch posiadaczy rachunków, w którym to przypadku właściciel konta, który żyje otrzymuje 100% środków na koncie.

W innym scenariuszu wspólne konto może działać na podstawie innej reguły zwanej „wspólnym dzierżawą”. Kiedy właściciel konta umiera w takim przypadku, jego udział we wspólnym rachunku przechodzi do jego majątku. Na przykład, jeśli jest dwóch posiadaczy rachunków i jeden umrze, ocalały otrzymuje 50% salda – chyba że posiadacze konta wcześniej zgodzili się na inny przydział. Pozostałe 50% jest rozdzielane zgodnie z wolą zmarłego lub prawnie jeśli nie istnieje testament.

W każdym przypadku pozostali przy życiu właściciele kont powinni jak najszybciej przedstawić w swoim banku kopię aktu zgonu zmarłego. Pozwala uniknąć problemów z dostępem do konta w przyszłości.

Plusy i minusy wspólnego konta

Zasadniczo wspólne rachunki bankowe zapewniają wygodę i elastyczność jednak narażania Cię na błędy lub niewłaściwe zachowanie ze strony posiadacza wspólnego konta. Koncentrując zarobki i wydatki w jednym miejscu, ułatwiasz zrozumienie  oraz zarządzanie budżetem domowym. Jednak wspólne konta zawierają również wiele pułapek, o których musisz wiedzieć.

Korzyści:

-Upraszcza opłacanie wspólnych rachunków

-Ułatwia dzielenie się funduszami

-Buduje się zaufanie

Wady:

-Wystawia wszystkich posiadaczy kont na działania jednego

-Może skomplikować zeznania podatkowe i postępowanie rozwodowe

-Może wpłynąć na korzyści poprzez zawyżenie aktywów podlegających obowiązkowi zgłoszenia w przypadku dofinansowań/ świadczeń

Kiedy masz z kimś wspólne konto, jego problemy często stają się Twoimi problemami. Opłaty bankowe, takie jak debet w rachunku bieżącym, są nakładane na saldo wspólnego rachunku niezależnie od tego, kto je uruchomi, a wierzyciele innego posiadacza rachunku mogą zająć saldo na mocy orzeczenia sądowego, nawet jeśli inni posiadacze rachunków nie mają udziału w zadłużeniu. Wspólne konto bankowe to także doskonałe narzędzie kontroli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić – gdzie był, co, kiedy i za ile kupował nasz partner czy współwłaściciel konta.

Jak widać wspólne konto bankowe ma swoje dobre i słabe strony. Ciężko jednoznacznie wskazać, czy warto otwierać takie rachunki. Dla wielu małżeństw założenie wspólnego konta bankowego jest oczywiste. Jednak coraz więcej młodych ludzi chce pozostać niezależnych .Do rozpoczęcia bankowej współwłasności potrzebne jest przede wszystkim zaufanie obojga partnerów.

Ważne jest nie tylko to, czy są oni w stanie sobie zaufać ale tez czy mają podobne poglądy co do kwestii finansowych. Dla niektórych może okazać się to prawdziwym wyzwaniem.

Pożyczki internetowe