Wynajem a kupno mieszkania. Która opcja jest dla mnie najlepsza?

kupno mieszkania

Jedną z największych decyzji, jakie każdy może podjąć w swoim życiu, jest zakup domu. Posiadanie domu może być celem na całe życie dla wielu Polaków, ale to nie znaczy, że jest dla każdego. Wskaźniki posiadania domów są obecnie wysokie w Polsce, ale powoli się to zmienia i sporo osób chce wynajmować dom lub mieszkanie do kogoś.

Niektórzy nabywcy domów mogą się zastanawiać, czy ich decyzja o zakupie domu jest dla nich właściwa. Jednak zakup domu ma wiele zalet. Są też oczywiście wady, co oznacza, że dla niektórych to wynajem może być lepszą opcją. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy kupić, czy wynająć przyjrzenie się swojej sytuacji, aby podjąć właściwą decyzję. Wynajem może nie być idealny, ale ma też swoje zalety. Dla niektórych osób wynajem może mieć większy sens ze względu na ich sytuację finansową.

Brak kosztów konserwacji i rachunków za naprawę

Jedną z korzyści wynajmu domu jest brak kosztów utrzymania lub rachunków za naprawy. Oznacza to, że kiedy wynajmujesz nieruchomość, właściciel bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie konserwacje, ulepszenia i naprawy. Jeśli urządzenie przestanie działać lub dach zacznie przeciekać, zadzwoń do właściciela, który ma obowiązek go naprawić lub wymienić.

Z drugiej strony właściciele domów są odpowiedzialni za wszystkie koszty naprawy, konserwacji i renowacji domu. W zależności od charakteru zadania (i tego, czy w tym samym czasie pojawia się wiele zadań), może to być dość kosztowne.

Brak podatków od nieruchomości

Jedną z głównych zalet wynajmu w porównaniu z posiadaniem jest to, że najemcy nie muszą płacić podatków od nieruchomości. Podatki od nieruchomości mogą być dużym obciążeniem dla właścicieli domów. Chociaż obliczenia podatku od nieruchomości mogą być skomplikowane, są one określane na podstawie szacowanej wartości nieruchomości i ilości gruntu, na którym jest on zbudowany.

Brak zaliczki

Innym obszarem, w którym najemcy mają lepszą ofertę finansową, są koszty z góry. Najemcy zazwyczaj muszą wpłacić kaucję zabezpieczającą w wysokości jednomiesięcznego czynszu. I to zwykle wszystko. Kaucja ta teoretycznie jest im zwracana, gdy się wyprowadzają, pod warunkiem, że nie uszkodzili wynajmowanej nieruchomości.

Kupując dom z kredytem hipotecznym, musisz mieć pokaźną zaliczkę — zwykle około 20/30% wartości nieruchomości. Oczywiście ta zaliczka skutkuje posiadaniem kapitału własnego w domu, który tylko rośnie w miarę stopniowej spłaty kredytu hipotecznego. A kiedy już posiadasz wolny i czysty dom, masz cenną inwestycję, której najemcy nigdy nie osiągną. Mimo to kwota potrzebna na zaliczkę na dom jest znacznie większa niż kaucja za wynajem.

Apartments 1845884 1920

Większa elastyczność w wyborze miejsca zamieszkania.

Najemcy mogą mieszkać praktycznie wszędzie, podczas gdy właściciele domów ograniczają się do obszarów, na które mogą sobie pozwolić. Mieszkanie w drogim mieście, takim jak Kraków, może być poza zasięgiem większości nabywców domów, ale jest to całkowicie możliwe dla najemców. Chociaż czynsze mogą być wysokie w obszarach, w których wartość domu jest również wysoka, najemcy są bardziej skłonni do znalezienia przystępnej miesięcznej raty niż nabywcy domów.

Niewiele obaw związanych z obniżeniem wartości nieruchomości

Wartości nieruchomości rosną i maleją. Chociaż może to mieć duży wpływ na właścicieli domów, dotyczy to znacznie mniej, jeśli w ogóle, najemców. Wartość Twojego domu może mieć wpływ na wysokość podatków od nieruchomości, które płacisz, oraz na kwotę Twojego kredytu hipotecznego. Na niestabilnym rynku mieszkaniowym najemcy mogą nie odczuwać tak niekorzystnego wpływu jak właściciele domów ale również korzystnego
(większa opłata za wynajem)

Elastyczność w zmniejszaniu rozmiaru

Najemcy mają możliwość zmniejszenia powierzchni do bardziej przystępnych cenowo pomieszczeń na koniec okresu najmu. Ten rodzaj elastyczności jest szczególnie ważny dla singli którzy chcą tańszej, mniejszej alternatywy, odpowiadającej ich budżetowi.
Dużo trudniej jest uwolnić się od drogiego domu ze względu na opłaty związane z kupnem i sprzedażą domu. Ponadto, jeśli właściciel domu zainwestował znaczną ilość pieniędzy w remonty, cena sprzedaży może nie pokryć tych kosztów, przez co nie będzie ich stać na sprzedaż i przeprowadzkę.

Stała kwota czynszu

Kwota, którą płacisz za czynsz jest stała przez cały okres umowy najmu. Podczas gdy właściciele mogą podnieść czynsz z wyprzedzeniem, możesz wydajniej planować budżet, ponieważ znasz wysokość czynszu, który musisz zapłacić.

To samo dotyczy właścicieli domów posiadających kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, które również pozwalają na efektywne budżetowanie. Jednak kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu mogą się zmieniać, często powodując wzrost spłat kredytu hipotecznego ze względu na wyższe odsetki. Podatki od nieruchomości to kolejna zmienna, która może zwiększyć koszty właścicieli domów, ale nie ma wpływu na najemców.

Niższe koszty ubezpieczenia

Właściciele domów muszą utrzymywać polisę ubezpieczeniową, najemcy nie.

Niższe koszty mediów

Chociaż domy mogą różnić się wielkością, zazwyczaj są większe niż mieszkania na wynajem. W rezultacie są one droższe w ogrzewaniu, a także mogą mieć wyższe rachunki za prąd. Nieruchomości na wynajem mają zazwyczaj bardziej zwarty i wydajny plan piętra, co czyni je bardziej przystępnymi pod względem ogrzewania i energii elektrycznej niż wiele domów.

Posiadanie domu może być korzystne dla właścicieli domów na dłuższą metę, ze względu na ilość kapitału, jaki nabywają w swoim domu. Najemcy nie mają nic namacalnego do pokazania przez lata płacenia czynszu. Jednak dla tych, którzy chcą uniknąć kłopotów związanych z posiadaniem domu, kosztów utrzymania i podatków od nieruchomości, lepszym rozwiązaniem może być wynajem. Oczywiście zależy to od stylu życia danej osoby, jej sytuacji finansowej oraz tego, czy pracuje, czy jest na emeryturze.

Blog