Blue Monday Cię przygnębia?

depressing-blue-monday-composition

Blue Monday (czyli 3-ci poniedziałek stycznia) jest oficjalnie najbardziej przygnębiającym dniem w roku! Dlaczego tak jest, możesz zapytać? Cóż, tak naprawdę wynika to z kombinacji kilku rzeczy. Należą do nich: chłód, ciemne wieczory, nieudane postanowienia noworoczne i tak, zgadliście – napływ poświątecznych rachunków!

’Niebieski Poniedziałek’ ma być najgorszym dniem w roku dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia – ale czy rzeczywiście tak jest? Oto, co musisz wiedzieć.

Każdy miesiąc następujący po grudniu ma niemożliwie trudne zdanie by mu dorównać. Z powodu wzlotów w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, dużej ilości wolnego czasu i pełnego kalendarza towarzyskiego, być może nieuniknione jest, że tygodnie następujące bezpośrednio po okresie świątecznym nigdy nie będą do końca dorównywać temu co było wcześniej.Tak więc, to co niefortunne w styczniu, to często tylko to ze następuje po grudniu.

Z długimi, zimnymi i ciemnymi nocami i położeniem w samym sercu zimy, ten miesiąc może często wydawać się wyczerpujący. Tak więc ma sens, że powinien zawierać rzekomo najbardziej przygnębiający dzień w roku – Blue Monday.Ale czy Blue Monday jest rzeczywiście prawdziwy? A jeśli w tym miesiącu zmagasz się z niskim nastrojem, co może sprawić, że poczujesz się lepiej?

Oto, co musisz wiedzieć..

Czym jest Blue Monday?

Niebieski poniedziałek jest często uważany za najbardziej przygnębiający dzień w roku – dzień, w którym cała radość świąteczna i noworoczna wyparowała, kłótnie rozdarły relacje, a sytuacja z pieniądzmi jest napięta. Dodaj do tego, że jest poniedziałek – podobno najmniej lubiany przez wszystkich dzień powszedni – w najgłębszą, najciemniejszą zimę, a zaczyna mieć sens, że jest to data, w której możesz nie czuć się najlepiej. Jednak pomimo powszechnego uznania istnienia Blue Monday, w rzeczywistości nie ma na to oficjalnych podstaw naukowych.W rzeczywistości zrodził się z wyczynu PR.

Koncepcja Blue Monday po raz pierwszy pojawiła się publicznie w 2004 roku, kiedy firma wakacyjna Sky Travel zleciła psychologowi Cliffowi Arnallowi wymyślenie naukowej formuły 'styczniowego bluesa’. Doprowadziło to do krytyki powszechnego uznania mitu, a osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne twierdzą, że ten dzień może być szkodliwy dla ich dobrego samopoczucia, ponieważ może powodować niepokój.

Flat Lay Of Blue Monday Concept

Obecnie dużo słyszysz o Blue Monday, ponieważ to już jutro. Wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia, czyli w tym roku 17 stycznia.
Ale to nie musi być niebieski dzień. Organizacja charytatywna zajmująca się zapobieganiem samobójstwom ukuła nowy termin na ten dzień – „Brew Monday – pozytywny dzień, w którym ludzie powinni zwracać się do przyjaciół, rodziny i współpracowników przy filiżance herbaty, aby upewnić się, że czują się dobrze lub pomóc im, podnosząc ich na duchu jeśli się tak nie czują. Wolontariusze organizacji mówią, że pomysł na Brew Monday powinien być nie tylko czymś, co robisz w styczniu, ale o każdej porze roku.

Podczas gdy Blue Monday to mit, blues stycznia to prawdziwa rzecz.

Oprócz emocji związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, wiele osób cierpi na schorzenie zwane sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD).

Objawy SAD obejmują:

  • depresje
  • problemy ze snem
  • letarg
  • przejadanie się
  • drażliwość
  • poczucie przygnębienia
  • nietowarzyskość
  • niechęć do pracy, ale także funkcjonowania w społeczeństwie

Ale jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie przetrwać trudne dni.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli naprawdę zmagasz się ze swoim zdrowiem psychicznym, powinieneś zasięgnąć porady lekarza zdrowia psychicznego lub psychologa.

Jedz zdrowo
Nie musisz zrywać swojej diety i od razu przejść na weganizm lub wprowadzać jakieś wyjątkowo restrykcyjne zasady, aby jeść zdrowiej. Po prostu prowadź zrównoważoną dietę.

Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną lub poszukaj pomocy
Rozmowa z innymi ludźmi może pomóc w radzeniu sobie z przygnębieniem.Organizacje charytatywne oferują również wsparcie przez telefon, e-mail lub online. Rozmawianie z przyjaciółmi i rodziną również może przynieść dobre rezultaty.

Czekaj!
Umieszczenie niektórych wydarzeń w dzienniku lub nawet zaplanowanie małej weekendowej aktywności może pomóc Ci patrzeć w przyszłość.

Ale nie bój się też wspominać
Przywoływanie i powracanie do szczęśliwych wspomnień może wywołać pozytywne uczucia i może poprawić samopoczucie.

Blog