Czy powinniśmy dawać dzieciom kieszonkowe?

kieszonkowe dla dzieci

Dawanie dzieciom kieszonkowego może pomóc im nauczyć się ważnych umiejętności związanych z pieniędzmi i budżetem, ale rodzice często borykają się z decyzją, czy je dawać – zwłaszcza teraz, gdy finanse mogą są napięte. Twoje serce może podpowiadać Ci, że przyznanie kieszonkowego dla dzieci jest słuszne, zwłaszcza jeśli coś w zamian zrobią, ale Twój rozum może przypominać Ci o Twoich własnych ograniczonych zasobach. Nic nie szkodzi.

Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnego sposobu na wbudowanie kieszonkowego w budżet i nie ma też właściwego sposobu na jego zorganizowanie. Jest to raczej indywidualny wybór, który ma swoje plusy i minusy.

Przyjrzyjmy się bliżej kieszonkowym dla dzieci. Kiedy jako rodzic jesteś pewny planu, metody i rozumowania stojącego za dawaniem dziecku kieszonkowego – i jesteś w stanie o tym z nim rozmawiać – pomaga to w nauce podstaw odpowiedzialności finansowej. Ostatecznie, bądź realistą i pozwól, aby twoje cele i zasoby kierowały twoją decyzją.

Czy powinienem dawać dzieciom kieszonkowe?

Według ostatniego badań,92% rodziców twierdzi, że bardzo ważne jest, aby ich dzieci rozumiały, jak efektywnie zarządzać pieniędzmi, a 66% z nich daje swoim dzieciom kieszonkowe.

Poza nauką wartości pieniądza, kieszonkowe dla dzieci może pomóc im we wczesnym wprowadzeniu się na drogę odpowiedzialnego oszczędzania, wydawania i budżetowania. Regularny dochód pozwala dzieciom regularnie oszczędzać na przyszłość. Jest to dla nich okazja, aby dowiedzieć się, że małe oszczędności mogą w dłuższej perspektywie sumować się do czegoś dużego.

how much pocket money should I give my child

Co więcej, decyzja o przyznawaniu dzieciom kieszonkowego może stać się częścią większej dyskusji rodzinnej na temat zarządzania pieniędzmi, co może otworzyć drzwi do kolejnych rozmów o finansach oraz pożyczkach gdy dzieci dorosną.

Wyniki szkolne

Niektórzy rodzice wykorzystują nagrody finansowe, aby zachęcić do dobrych wyników w szkole. Oczywiście to nie jest wina twojego dziecka, jeśli zmaga się z konkretnym tematem, więc nagrody mogą być oparte na wysiłku, a nie wynikach.

Czy dzieci powinny zarabiać na kieszonkowe?

Płatności to atrakcyjny sposób na zmotywowanie dziecka do pomocy w domu. Może to być albo wymóg otrzymania kieszonkowego, albo premia do podstawowego kieszonkowego. Istnieją różne rodzaje prac, które dzieci mogą wykonywać, aby zarobić na kieszonkowe, i nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć.

Ale dawanie kieszonkowego nie jest właściwym wyborem dla każdej rodziny. Niektórzy rodzice rezygnują z tego, ponieważ obawiają się, że ich dzieci będą wykonywać obowiązki domowe tylko wtedy, gdy w grę wchodzą pieniądze.

W takim przypadku warto rozważyć zaoferowanie dzieciom zapłaty tylko za prace wykraczające poza ich zwykłe obowiązki, takie jak mycie samochodu czy koszenie trawnika. Twoje dzieci nadal będą mogły uczyć się zarabiania i zarządzania pieniędzmi, ale nie będzie to związane z codziennymi zadaniami.

Inni mogą się martwić, że ich własny miesięczny budżet nie wytrzyma dodatkowych kosztów związanych z dawaniem dzieciom kieszonkowego. Jeśli tak jest w Twojej rodzinie, nie zniechęcaj się. Istnieje wiele alternatyw dla cotygodniowych dodatków, które mogą się sprawdzić.

Jakie są alternatywy dla tygodniowych kieszonkowych dla dzieci?

Realne potrzeby finansowe mogą sprawić, że alternatywy w postaci kieszonkowego staną się bardziej realistyczne dla Twojej rodziny. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na nauczenie podstawowych pojęć związanych z zarabianiem, oszczędzaniem i wydawaniem pieniędzy bez dodatkowych cotygodniowych wydatków.

Używaj pieniędzy do zabawy

W przypadku małych dzieci, pieniądze do zabawy mogą być używane jako alternatywne kieszonkowe, aby płacić za drobne prace, takie jak sprzątanie pokoju lub takie jak punktualne przygotowywanie się do pracy. Przy każdym wykonanym zadaniu odkładaj udawane pieniądze do przezroczystego słoika, który dzieci będą mogły zobaczyć. Na koniec tygodnia pomóż im policzyć ich łupy, zdecydować, ile mogą „wydać”, a ile „zaoszczędzić”. Na przykład, mogą spieniężyć 5 zł za gałkę lodów lub 10 zł za dodatkowe dwadzieścia minut czasu ekranowego. Możesz nawet poprosić dzieci, aby same zrobiły pieniądze, co będzie dodatkowym uroczym zajęciem.

Stwórz listę życzeń

Dla starszych dzieci, takich jak nastolatki, alternatywą dla cotygodniowego zasiłku jest zachęcenie ich do stworzenia listy życzeń, na którą będą mogły zapracować. Lista życzeń może zawierać ogólne rzeczy, które chciałyby robić lub konkretne plany, jak na przykład wycieczka na plażę lub do kina. Zamiast dawać im tygodniowe fundusze, zaoszczędź pieniądze, które dałbyś im na ich przyszły cel.

Taka struktura ma kilka zalet: Uczy podstaw planowania finansowego, zwłaszcza jeśli jest rozmowa wokół oszczędzania na dany cel, i wpaja pojęcie opóźnionej gratyfikacji, ponieważ dzieci muszą poczekać dłuższy okres czasu, zanim otrzymają swoją nagrodę. Pozwala to również nauczyć dziecko koncepcji zarabiania bez zobowiązywania się do harmonogramu płatności.

Podsumowując..

Decyzja o przyznaniu dzieciom kieszonkowego jest bardzo indywidualna. Jeśli to rozwiązanie sprawdza się w Twoim przypadku, rozważ stopniowe angażowanie dzieci w ten proces w miarę ich rozwoju. Dawanie dzieciom wpływu na to, jak wydają, oszczędzają i przeznaczają pieniądze, buduje ich finansową pewność siebie i zdolność do podejmowania inteligentnych decyzji, co może ustawić je na drodze do finansowego sukcesu.

Blog