Jak nieuczciwe firmy pożyczkowe mogą wyłudzać pieniądze?

nieuczciwa-firma-pożyczkowa

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Wówczas sięgamy po dodatkowe finansowanie z banku lub z firmy pożyczkowej. Często jest to jedyna możliwość zdobycia środków, które możemy przeznaczyć na bardzo różne cele. Nie można wiec dziwić się temu, że, na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa grupa osób. Rynek ”chwilówek” funkcjonuje w Polsce już od wielu lat i trzeba przyznać, że większość działających na nim instytucji pozabankowych to rzetelne firmy. Jednakże pośród rzetelnych i bezpiecznych pożyczkodawców, zdarzają się nieuczciwe podmioty. Przed takimi powinniśmy się chronić. Nie warto bać się szybkich kredytów, ponieważ używane prawidłowo naprawdę mogą być pomocne.

Ochrona

Od razu zaznaczymy, że rynek pożyczek pozabankowych również podlega regulacjom prawnym. W 2016 roku weszły w życie nowe przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej, która ma regulować możliwości ustalania sobie przez parabanki nieskończenie wysokich kosztów pożyczek. W tej chwili poza odsetkowe koszty nakładane na pożyczkobiorców przez firmy pożyczkowe mogą wynosić maksymalnie do 25 proc. kwoty pożyczki. Wszystkie dodatkowe opłaty nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty kredytu. Do tej pory koszty były niejednokrotnie dużo wyższe. Ustawa ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z chwilówek.

Kolejna ustawa wprowadzona w 2017 roku mówi o tym ze wszystkie podmioty działające jako instytucje świadczące pożyczki pozabankowe, jeśli są uczciwe, powinny być wpisane do rejestru, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansów. Bez tego wpisu żaden z nich nie może rozpocząć legalnej działalności. Minęło wiele lat, w których zostało popełnionych wiele nadużyć, zanim te regulacje prawne, chroniące pożyczkobiorców się pojawiły. Obecnie firmy pożyczkowe muszą ściśle przestrzegać nowych regulacji, ale mimo tego nadal możemy trafić na nieuczciwe firmy.

0007Bkglabncrsrg C431

Jak firmy wyłudzają pieniądze?

Fałszywe strony internetowe i wysokie koszty rozpatrzenia wniosku

Powstają strony, które łudząco przypominają prawdziwe strony kredytodawców. Podczas składania na takiej stronie wniosku klient otrzymuje informację, że aby potwierdzić wniosek musi wysłać SMS-a, którego wartość wynosi często  ok 30 /40zl. Klienci chcący otrzymać pożyczkę wysyłają wiadomość, otrzymują jednak informacje zwrotna, że odrzucono ich wniosek.

Wymuszanie refinansowania pożyczki

Refinansowanie polega na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania, które mamy zamiar przeznaczyć na spłatę poprzednich zadłużeń. To nic innego jak kolejny kredyt proponowany przez firmę pożyczkową, by moc spłacić poprzedni. Jak wiadomo, większość chwilówek przyznawanych jest na krótki okres miesiąca lub dwóch. Dzięki refinansowaniu możemy przedłużyć czas spłaty zobowiązań. Może to być lepsza opcja, niż ponoszenie kosztów windykacji, kar umownych czy odsetek, które musielibyśmy ponieść za spóźnienia w spłacie poprzedniego zobowiązania. Pamiętajmy jednak usługa refinansowania, jest dość droga i zbyt często wykorzystywana może prowadzić do spirali zadłużenia, a firmy wykorzystują ja, by nie dawać możliwości uregulowania zadłużenia w ratach.

Przedstawianie nieprawdziwych informacji na temat kosztów pożyczki w reklamie

Podawanie nieprawdziwych informacji na temat kosztu kredytu oraz przedstawianie w umowie kredytu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niższej od tej stosowanej w rzeczywistości, to najczęściej kwestionowane praktyki. Kolejnym jest ukrywanie wskaźnika RRSO najczęściej pojawia się w reklamie zapisany drobnym prawie niewidocznym drukiem. Podczas gdy wskaźnik oprocentowania jest dużym i widocznym. Dzięki RRSO moglibyśmy się przekonać, z rzeczywisty koszt kredytu mimo korzystnego oprocentowania jest znacznie wyższy.

Instytucję pozabankową wybierajmy z rozsądkiem, stawiając wyłącznie na te legalnie działające. Jeśli jednak mimo licznych ostrzeżeń, zdarzyło się nam skorzystać z usług firmy, przez która zostaliśmy oszukani, lub wprowadzeni w błąd pamiętajmy, by jak najszybciej zgłosić takie zdarzenie organom ścigania. Powinniśmy również podjąć kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możemy poprosić o pomoc rzecznika finansowego, da nam wsparcie w trakcie procesu sądowego, poradnictwo oraz będzie mediatorem między nami a nieuczciwym pożyczkodawca.

Blog