Czy wypalenie psychiczne oraz zawodowe rujnuje Twoje finanse?

wypalenie-zawodowe-objawy-przyczyny-1140x760

,,Wypaliłem się”. Jeśli ostatnio wypowiedziałeś to zdanie, niestety, to nie oznacza nic dobrego. Toksyczna wydajność, systemowy brak dostępu do niedrogiej opieki zdrowotnej i globalne problemy, takie jak zmiany klimatyczne, oznaczały, że wypalenie zawodowe było już poważnym problemem dla wielu Polaków.

Przedłużające się wypalenie, czyli wyczerpanie psychiczne, może mieć wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale na niemal każdy aspekt życia, w tym na podejmowane decyzje finansowe. Rozpoznawanie i reagowanie na oznaki wypalenia, zanim zawładnie ono naszym życiem osobistym i finansowym, może pomóc chronić nasze dobre samopoczucie i uchronić nas przed podejmowaniem decyzji finansowych, których później możemy żałować.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Do niedawna wypalenie zawodowe było najczęściej kojarzone z pracą – konkretnie, jak pracownicy czują się wbici w ziemię przez swoich pracodawców. W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała wypalenie jako ,,syndrom konceptualizowany jako wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany”. Ale teraz, dwa lata później, staje się coraz bardziej jasne, że wypalenie jest czymś znacznie więcej niż tylko problemem ograniczonym tylko do miejsca pracy.

Redefinicja wypalenia zawodowego

Wielu ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej uważa, że nadszedł czas, aby na nowo zdefiniować wypalenie jako syndrom, który wpływa na każdą sferę życia, w tym na relacje, rodzinę, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz finanse.

Jak wypalenie zawodowe wpływa na Twój dobrobyt finansowy?

Wypalenie może powodować podejmowanie złych decyzji w próbie radzenia sobie ze stresem – zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi. Rozpoznawanie oznak, zanim staną się one wzorcem, może pomóc utrzymać finanse w ryzach.

  1. Unikanie swoich finansów
    Niechętnie otwierasz aplikację bankową lub sprawdzasz stan swojego konta oszczędnościowego? Pieniądze mogą być głównym źródłem stresu. A jeśli martwisz się o swoje finanse, ignorowanie sytuacji może być niezwykle kuszące. Ale ignorowanie rzeczywistości finansowej prawdopodobnie z czasem pogorszy sytuację.

  2. Nadmierne wydawanie na wygody
    W normalnych czasach, większość z nas stara się zrównoważyć wyższe koszty dostaw rzeczy do naszych drzwi za pomocą środków zaradczych, takich jak zakupy na wyprzedażach, zakupy hurtowe i gotowanie w domu. Ale w ostatnich czasach dostawy naturalnie wzrosły. To, co kiedyś było bezpieczniejszym udogodnieniem, teraz może stać się nawykiem.

  3. Nadużywanie terapii detalicznej
    Nie bez powodu nazywa się ją ,,terapią” – zakupy są powszechną reakcją na stres. Ale w przeciwieństwie do wizyty u terapeuty, jest to tymczasowy mechanizm radzenia sobie z problemami, który może na krótką metę nadszarpnąć twój budżet, a na dłuższą – stworzyć niepotrzebny dług. Jeśli zauważysz, że robisz zakupy ponad stan lub wydajesz zbyt dużo na drogie rzeczy, których nie potrzebujesz, może to być kolejna oznaka wypalenia zawodowego.

  4. Pomijanie płatności rachunków
    Jeśli z trudem wiążesz koniec z końcem, kuszące jest pominięcie ważnych płatności i powiedzenie sobie, że poradzisz sobie z sytuacją później. Ale odkładanie tej sprawy na później sprawia, że staje się ona problemem dla ,,przyszłego ciebie”. Oczywiście, ważne jest, aby priorytetowo traktować jedzenie i schronienie, ale jeśli nie jesteś w stanie zapłacić rachunków, poszukaj sposobów na rozwiązanie problemu, zamiast pozwalać, aby problemy się nawarstwiały.

Jak chronić swoje finanse osobiste przed wypaleniem zawodowym?

Chociaż wielu pracodawców i dostawców usług medycznych zaczyna traktować syndrom wypalenia zawodowego poważnie – prawdziwe, systemowe zmiany wymagają czasu. W międzyczasie, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z wypaleniem, kiedy zaczyna ono wpływać na Twoje zdrowie finansowe.

Przede wszystkim, zobowiąż się do przestrzegania budżetu. Wykonalny budżet może pomóc Ci wyeliminować złe nawyki finansowe, które prowadzą do większych problemów finansowych i stresu. Popularne strategie budżetowe, takie jak metoda kopertowa lub metoda zerowa, mogą pomóc Ci odzyskać kontrolę finansową i zmniejszyć część stresu związanego z pieniędzmi.

Możesz również rozważyć zautomatyzowanie swoich oszczędności poprzez ustawienie comiesięcznych przelewów na konto oszczędnościowe lub fundusz awaryjny. Takie drobne ruchy mogą się sumować w czasie, zwłaszcza jeśli zarabiasz na odsetkach. Sama świadomość, że zacząłeś odkładać pieniądze, aby zbudować gniazdko, może pomóc złagodzić stres finansowy.

A zatem…

Wypalenie psychiczne nie jest twoją winą. Twój mózg i ciało mogą czuć się jak na niekończącej się przejażdżce rollercoasterem, co utrudnia wykonywanie nawet prostych zadań. Choć może się to wydawać przytłaczające, świadomość, że istnieją kroki, które możesz podjąć, aby poprawić swoją sytuację, może znacznie przyczynić się do złagodzenia objawów.

Blog