Jak wybrać najlepszą żywą choinkę?

christmas-tree-1149919_1920

Mimo, iż na rynku mamy obecnie duża ilość drzewek do wyboru to żywe choinki, nadal na święta nadal nie ma sobie równych. Rozpoczynając swoją podróż w poszukiwaniu najlepszej choinki, musisz wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie ona znajdować się w Twoim domu. Zanim udasz się na działkę lub do sklepu, aby wybrać tegoroczne idealne drzewo, musisz mieć pewność, gdzie chcesz je umieścić i jaką masz dostępną na to przestrzeń. Pamiętaj że stojak do kilka dodatkowych cm tak samo jak gwiazda lub anioł na czubku.

Wybierz swoją lokalizację w domu. Staraj się unikać miejsc w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery,  kominki, otwory wentylacyjne i nawet telewizory czy zalane słońcem okna. Spróbuj również umieścić drzewo w obszarze o małym natężeniu ruchu, aby uniknąć przypadkowego uderzenia i ewentualnych problemów z bezpieczeństwem. Następnie musisz zmierzyć wymiary przestrzeni, z którą musisz pracować, pamiętając, że drzewostan doda kilka dodatkowe cale wysokości, podobnie jak gwiazda lub anioł umieszczony na czubku. Jeżeli kupiliśmy ciętą choinkę należy ustawić ją w specjalnym stojaku z wodą, takie stojaki można obecnie kupić w supermarketach lub miejscach gdzie sprzedaje się choinki. Natomiast jeżeli mamy żywą choinkę w pojemniku wtedy można ją postawić bez stojaka ale z podstawką tak żeby woda miała gdzie odciekać.

Jaką choinkę kupić na święta – świerk czy jodłę, a może sosna?

  • ŚWIERK

    Najbardziej znanym i tym samym rozpowszechnionym drzewem bożonarodzeniowym jest Świerk pospolity. Bardzo często wybierany ze względu na swój zapach najbardziej kojarzący się ze Świętami i klasyczny wygląd, a także stosunkowo niewysoką cenę. Posiada krótkie, kłujące i zielone igiełki, które jednak dość szybko opadają. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny – są bardzo kłujące, jest również droższy.
  • JODŁA KAUKASKA

    Jest to droższe drzewko jednak naprawdę piękne. Posiada ciemnozielone, długie i niekłujące igły są cienkie, delikatne, gęsto ułożone i nadają drzewku efektowny wygląd. Ozdoby choinkowe na jodle są dobrze widoczne – wręcz wyeksponowane. Jest nieco mniej aromatyczna od świerka za to dłużej utrzymuje igły. Jodła kaukaska w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać.
  • SOSNA POSPOLITA

    Jest mniej gęsta niż pozostałe gatunki, za to urzeka swoim zapachem lasu i oryginalnością. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.
Autumn 1722699 1920

Drzewko naturalne w donicy

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – lepsza choinka żywa cięta, czy w doniczce?

Ten wybór warto uzależnić od wielkości drzewka świątecznego. Niezbyt wielkie, takie do półtora metra lepiej będzie kupić w donicy, dzięki czemu na pewno przetrwa dłużej. Duże choinki kupujmy raczej cięte, a to z tego powodu, że rozrośnięty system korzeniowy i tak nie zmieści się w donicy.
Zanim zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Kupując drzewko w pojemniku trzeba dowiedzieć się czy od początku drzewko było hodowane w pojemniku. Obejrzyjmy jej bryłę korzeniową – często się zdarza, że drzewka są wykopywane z ziemi i wkładane do pojemników krótko przed sprzedaniem. Jest to szczególnie ważne jeżeli chcemy wysadzić choinkę do ogrodu po świętach a gdy system korzeniowy drzewka jest silnie przycięty i choinka nie ma szans na dłuższe przeżycie. Aby choinka przyjęła nam się w ogrodzie trzeba jednak trzymać się pewnych zasad dotyczących postępowania z nią.

Choinka w doniczce powinna być zakupiona nawet tydzień przed Bożym Narodzeniem aby przygotować ją do domowych warunków. Przez pierwszy tydzień przechowuj np. w garażu lub w piwnicy a dopiero potem wnieś drzewko do mieszkania, gdzie nie powinno być cieplej niż 20°C a drzewko umieść jak najdalej kaloryferów. Nie zapominaj o częstym jej zraszaniu i podlewaniu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki we wnętrzu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni. Tym razem należy stopniowo zmniejszać jej temperaturę aby znów przyzwyczaiła się do warunków panujących na zewnątrz. Po tym okresie powinna wylądować np. na balkonie, regularnie podlewana wytrzyma tak do wiosny a w marcu jeżeli będziemy się nią odpowiednio opiekować z powodzeniem wsadzona w ziemię.

 

Blog