Ogarnij swoje finanse: Od czego w ogóle zacząć?

1_YC1LdsQOHDJflEVTfzv9eg

Jeśli zdecydowałeś się przejąć kontrolę nad swoimi finansami, być może zastanawiasz się, jak w ogóle zacząć i jakie są pierwsze kroki, które będziesz chciał podjąć. Jeśli to jest coś, co właśnie chciałbyś teraz osiągnąć w swoim życiu, gratulacje! Decydując się na przejęcie kontroli nad swoimi finansami jest jedną z najmądrzejszych decyzji finansowych, jakie możesz podjąć. Uzyskanie kontroli nad swoimi finansami jest pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia życia finansowego, którego zawsze pragnąłeś.

Podejmij pierwsze kroki

Właściwie podjęcie decyzji o rozpoczęciu jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem, więc jeśli już tam jesteś, jesteś o krok przed wieloma innymi. Kolejnym ważnym krokiem może być podzielenie się swoją podróżą z innymi. Nie musisz opowiadać całemu światu o wszystkich szczegółach swojej sytuacji finansowej, ale warto, abyś nie trzymał tego wszystkiego tylko w swojej głowie. Pamiętaj, że cele, które nie są zapisane, to tylko życzenia. Dlatego zapisz swoją decyzję i podziel się nią z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu porządkowania swoich finansów, będziesz chciał dokładnie wiedzieć, na czym stoisz. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest spojrzenie na raport kredytowy, aby wiedzieć, jakie informacje o Tobie widzą kredytodawcy. Przejrzyj dokładnie swój raport kredytowy i upewnij się, że zakwestionujesz wszelkie błędy lub nieścisłości, które się w nim znajdują.

Opracuj plan (i budżet)

Po zapisaniu decyzji o rozpoczęciu porządkowania swoich finansów, nadszedł czas, aby opracować plan. Przejrzenie raportu kredytowego może dać Ci pojęcie o istniejącym zadłużeniu i wydatkach, które masz. Spisz wszystkie swoje miesięczne wydatki i miesięczne dochody.

Zanotowanie całkowitego dochodu i wydatków to pierwszy krok do stworzenia budżetu. W zależności od Twojej historii z pieniędzmi, możesz mieć negatywne skojarzenia ze słowem budżet, ale ważne jest, aby pamiętać, że budżet to tylko narzędzie. Budżet może pomóc Ci przestać wydawać pieniądze na rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne, tak abyś nadal miał pieniądze na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Ogranicz swoje wydatki

Będziesz chciał się upewnić, że twój budżet jest zapisany i śledzony. Jeśli spróbujesz utrzymać to wszystko w głowie, tylko narazisz się na porażkę. Najlepiej spisz to w formie notatek. W ten sposób możesz zobaczyć wszystkie swoje wydatki w jednym miejscu, skategoryzować je i zobaczyć, jak radzisz sobie z budżetem.

Po kilku miesiącach oszczędzania, zaczniesz dostrzegać pewne tendencje, gdzie kończysz wydawać pieniądze. Zdecyduj, które pozycje w Twoich wydatkach są zgodne z Twoimi podstawowymi wartościami i bezlitośnie obetnij te, które nie są. Wykorzystaj wszelkie dodatkowe pieniądze każdego miesiąca, aby stworzyć fundusz awaryjny i wyjść z długów.

Zwiększ swoje dochody

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, że cięcie wydatków to tylko połowa planu utrzymania się w budżecie. Podczas gdy wiele przewodników budżetowania mówi o wyeliminowaniu tego codziennego zakupu kawy lub nieużywanego karnetu na siłowni, to tylko jedna strona opowieści. Jest tyle rzeczy, które możesz wyciąć ze swojego budżetu, a przynajmniej teoretycznie masz nieograniczony potencjał dochodowy. Rozpocznij realizację planu lub sprzedaj nieużywane przedmioty gospodarstwa domowego, aby zwiększyć swoje dochody i uzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

To maraton – nie sprint

Na koniec pamiętaj, że zdrowie finansowe to maraton, a nie sprint. W zależności od tego, od czego zaczynasz, jest prawdopodobne, że nie uda Ci się całkowicie wyeliminować zadłużenia w ciągu jednego miesiąca czy nawet roku. To zajmie trochę czasu i dlatego ważne jest, aby pamiętać o tym nawet na początku. I nie wszystkie miesiące będą takie same – będą dni, tygodnie i miesiące, w których poślizgniesz się i nie dokonasz optymalnych wyborów finansowych. To kolejny powód, dla którego zapisywanie i śledzenie swoich postępów może być przydatne. Daje to pewną historię i kontekst, aby wiedzieć, że jeśli nie idzie Ci z finansami w jednym dniu, to w przeszłości na pewno były jakieś lepsze dni. Daj sobie trochę luzu i pamiętaj, że jutro jest kolejny dzień.

Podsumowując..

Podjęcie decyzji o ogarnięciu swoich finansów jest jedną z najlepszych decyzji finansowych, jakie możesz podjąć. Posiadanie solidnych podstaw finansowych może dać Ci spokój ducha i pomóc w prowadzeniu stabilnego życia. Zdecyduj się zacząć, zapisz to i podziel się tym z zaufanymi przyjaciółmi i rodziną. Zbierz swoje miesięczne dochody i wydatki i zacznij tworzyć budżet.

Blog