Przywróć swoje finanse na właściwe tory

Finanzen, Euro Münzstapel, Kugelschreiber, Tabellen,  und Taschenrechner, Hintergrund

Jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmagałeś się z finansami, to nie jesteś sam. Miliony ludzi doświadczyły zmiany okoliczności w związku z pandemią czy to w postaci zmiany dochodów, zmniejszenia liczby godzin pracy, czy też zwolnienia z pracy.

Mając do dyspozycji mniej pieniędzy na zarządzanie spłatami, wiele osób zwróciło się do pożyczkodawców z prośbą o wakacje w spłacie takich rzeczy jak kredyty hipoteczne i pożyczki osobiste. Spłacane wakacje mogą zaoferować krótkoterminową przerwę od comiesięcznych spłat, ale ważne jest, aby pamiętać, że w tym okresie nadal naliczane są odsetki. Oznacza to, że całkowita kwota zadłużenia, którą musisz spłacić, wzrośnie i zazwyczaj jest doliczana do całkowitej kwoty do zapłaty.

Niestety, dla niektórych pandemia popchnęła ich w trudną sytuację finansową. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, lub masz trudności z zarządzaniem swoimi pieniędzmi, co możesz zrobić?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zacząć radzić sobie z problemami finansowymi

  • Nie jesteś sam – Jeśli martwisz się o pieniądze, to bardzo ważne jest, aby z kimś porozmawiać, czy to z partnerem lub rodziną, bliskim przyjacielem, czy też z profesjonalistą, takim jak doradca ds. zadłużenia. Możliwość porozmawiania o swoich problemach finansowych pomoże spojrzeć na nie z innej perspektywy i znaleźć najlepszy sposób na ich rozwiązanie.

  • Oceń swoje dochody i wydatki – Na kartce papieru zapisz, jakie dochody uzyskujesz każdego miesiąca, a następnie zsumuj, ile wydajesz w tym samym okresie. Ważne jest, aby uwzględnić wszystko, od zwyklej kawy na wynos po regularne rachunki, takie jak czynsz czy raty kredytu hipotecznego. Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz, zastanów się, gdzie możesz ograniczyć wydatki – na przykład te dania na wynos lub subskrypcje, których nie potrzebujesz – aby zaoszczędzić pieniądze.

  • Porozmawiaj z kredytodawcą – Ważne jest, aby poinformować kredytodawcę o swojej sytuacji. Nie należy spóźniać się z płatnościami ani ignorować problemu, lepiej jest skontaktować się z kredytodawcą i ustalić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej sytuacji.

  • Skorzystaj z profesjonalnej pomocy – Czasami problemy finansowe mogą wydawać się przytłaczające. Zanim to nastąpi, należy porozmawiać z jedną z wielu organizacji i organizacji charytatywnych, które mogą udzielić porady, co należy zrobić, a nawet jakie zasiłki lub inne wsparcie może być dla Ciebie dostępne.

A oto kilka innych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy:

  • Planuj z wyprzedzeniem – Stworzenie tygodniowego planu posiłków jest nie tylko dobrym sposobem na zapewnienie sobie zdrowej diety, ale także może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Wiedząc dokładnie, co musisz kupić i dodając składniki do listy zakupów, masz mniejsze szanse na nadmierne wydatki w supermarkecie, zwłaszcza jeśli robisz zakupy przez Internet. Prawdopodobnie powstrzyma Cię to również przed skuszeniem się na jedzenie na wynos w środku tygodnia, kiedy nie jesteś pewien, co ugotować.

  • Rozejrzyj się – Jeśli chodzi o odnawianie ubezpieczenia samochodu lub domu, czy też przegląd usług komunalnych, takich jak gaz, prąd czy telefon komórkowy, zawsze powinieneś się rozejrzeć. Automatyczne odnawianie może być droższe, ponieważ nie jesteś już nowym klientem, więc sprawdź na stronach porównujących, czy możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy z innym dostawcą. Być może uda Ci się nawet wrócić do obecnego operatora i wynegocjować lepszą ofertę.

  • Upewnij się, że nie płacisz za to, czego nie potrzebujesz – Chociaż wiele osób częściej korzystało z usług strumieniowego przesyłania sygnału telewizyjnego, koszty mogą się sumować – a czy naprawdę potrzebujesz dwóch usług? Sprawdź, czy naprawdę z nich korzystasz, a jeśli nie, anuluj je lub wstrzymaj. Sprawdź też, czy nie płacisz dwa razy za coś takiego jak strumieniowe przesyłanie muzyki, które czasami jest dołączane do innych usług rozrywkowych.

  • Sprzedaj to, czego nie potrzebujesz – Coraz częściej ludzie sprzedają swoje używane przedmioty, od ubrań po książki i płyty DVD, na licznych internetowych serwisach aukcyjnych i lokalnych portalach ogłoszeniowych. Wszyscy znają Allegro, ale są też strony takie jak Olx czy Gumtree dla sprzedaży lokalnej. Upewnij się tylko, że jesteś świadomy kosztów wystawienia i ewentualnych opłat za wysyłkę, zanim wystawisz swoje przedmioty po zbyt okazyjnej cenie. Jeśli podczas lockdownu zajmowałeś się tworzeniem własnych dzieł sztuki i rzemiosła, możesz spróbować sprzedać swoje dzieła, aby zarobić trochę dodatkowej gotówki.

Niestety, wygląda na to, że koronawirus i jakaś forma lockdownu będzie z nami jeszcze przez jakiś czas. Nawet wtedy, gdy wirus osłabnie, pomysł na powrót do normalności będzie bardzo różny, ponieważ kraj odzyskuje siły po ekonomicznych skutkach COVID.

Tak więc, niezależnie od tego, czy masz obecnie problemy finansowe, czy nie, teraz jest dobry czas, aby przejrzeć swoje finanse i przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Blog