Otrzymałem nakaz w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jak napisać sprzeciw?

nakaz w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Elektroniczne postępowanie upominawcze to jednak z form postępowania sądowego, której celem jest szybkie przeprowadzenie sprawy i wydanie nakazu zapłaty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od nakazu zapłaty wydanego w ramach EPU służy sprzeciw – należy jednak wiedzieć w jaki sposób go skonstruować i jaki jest termin na wniesienie odwołania w sprawie.

Czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

EPU to odrębne postępowanie sądowe pojawiające się w sprawach finansowych, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Podstawowym celem jest tutaj szybkość przeprowadzenia sprawy i wydania wiążącego wyroku pod postacią nakazu zapłaty. 

Elektroniczne postępowanie upominawcze nie jest jednak pozbawione wad, stąd w praktyce dosyć często pojawiają się nieprawidłowe nakazy zapłaty. Wyroki wydane w ramach EPU kierowane są do osób, które nigdy nie były dłużnikami lub w sytuacji, gdy zobowiązanie uległo już przedawnieniu.

Czym jest sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w EPU?

Jeśli wydany nakaz zapłaty jest nieprawidłowy, a pozwany nie zgadza się z jego treścią, może skorzystać z prawa odwołania się od wyroku. W tym celu musi sporządzić sprzeciw i wnieść go do właściwego sądu w konkretnym terminie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty jest pismem procesowym i dla swojej ważności wymaga spełnienia pewnych warunków. Warto jednak zaznaczyć, że sporządzenie odwołania nie wymaga wynajęcia prawnika – strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może samodzielnie stworzyć sprzeciw od nakazu zapłaty. W praktyce jednak pomoc adwokata lub radcy prawnego jest istotna – napisanie skutecznego pisma procesowego wymaga bowiem posiadania nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także i doświadczenia.

Konstrukcja sprzeciwu od nakazu zapłaty 

Sprzeciw od nakazu zapłaty jest pismem procesowym, musi więc odpowiadać wymogom wskazanym w Kodeksie postępowania cywilnego. W treści naszego odwołania powinny zaleźć się następujące informacje:

  • data i miejsce sporządzenia sprzeciwu,
  • dokładne oznaczenie stron sprawy (wskazanie kto jest pozwanym i kto jest powodem – wraz z określeniem adresu zamieszkania lub siedziby stron),
  • wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprzeciwu (każdorazowo będzie to Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny, ul. Boczna Lubomelskiej 13, 20-070 Lublin),
  • określenie elektronicznego nakazu zapłaty, od którego wnoszony jest sprzeciw (należy wskazać tu sygnaturę akt, datę wydania takiego wyroku oraz przedmiot sprawy),
  • oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia (jest to kwota, która została zasądzona od pozwanego w ramach wydanego nakazu zapłaty),
  • określenie rodzaju pisma (wystarczające jest, że napiszemy SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY WYDANEGO W ELEKTRONICZNYM POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM),
  • uzasadnienie sprzeciwu (w tej części musimy wykazać dlaczego nie zgadzamy się z orzeczeniem sądu i jakie argumenty przemawiają za naszym stanowiskiem),
  • podpis wnoszącego sprzeciw,
  • wymienienie załączników (załącznikami są odpis pisma dla drugiej strony oraz dowody, które powołujemy w sprawie, a które mają udowodnić nasze stanowisko i obalić wydany nakaz zapłaty).

Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU?

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym może odbyć się na dwa sposoby:

  • tradycyjnie poprzez wysłanie odwołania listem poleconym na adres sądu,
  • elektronicznie poprzez wysłanie sprzeciwu do sądu w ramach funkcjonującego systemu EPU. Ta opcja jest jednak możliwa tylko pod warunkiem, że osoba wnosząca sprzeciw posiada aktywne konto użytkownika w elektronicznym systemie e-sądu oraz posiada ważny elektroniczny podpis kwalifikowany. Konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta na stronie www.e-sad.gov.pl. Natomiast podpis elektroniczny można uzyskać u jednej z firm certyfikacyjnych (tzw. bezpieczny podpis elektroniczny), bądź też pobierając bezpłatny certyfikat ze strony www.e-sad.gov.pl (tzw. zwykły podpis elektroniczny). 

Termin i opłata od sprzeciwu

Niezależnie od formy złożenia sprzeciwu strona niezadowolona z rozstrzygnięcia ma na dokonanie takiej czynności ściśle oznaczony termin. Zaskarżenie nakazu zapłaty może nastąpić w ciągu 14 dni od dnia odebrania nakazu (dzień odebrania listu poleconego z sądu nie wlicza się do tego terminu). 

Sprzeciw jest pismem, które inicjuje postępowanie odwoławcze, jednak przepisy nie wymagają, aby było ono w jakikolwiek sposób opłacone. Innymi słowy, sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie podlega żadnej opłacie sądowej. 

Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu do sądu?

Jeśli pozwany wniesie sprzeciw w prawidłowym terminie z zachowaniem wymogów formalnych pisma, wydany nakaz zapłaty traci swoją moc w tej części, w której został zaskarżony (jeśli wnieśliśmy sprzeciw od całego nakazu zapłaty, to całe orzeczenie traci moc). 

W następnej kolejności wyznaczany jest termin rozprawy, o czym informowane są strony postępowania (zostaną one wezwane do sądu listownie). Dalsza część sprawy toczy się jak standardowe postępowania sądowe (m.in. przeprowadzane jest postępowanie dowodowe uwzględniające wysłuchanie stron). 

Blog

Blog

Jak zadbać o swoje finanse w 2022 roku?

Aby cieszyć się wygodną przyszłością finansową, inwestowanie jest absolutnie niezbędne dla większości ludzi. Jak pokazały gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, pozornie stabilną gospodarkę można szybko postawić

Czytaj więcej »