W pewnym momencie wszyscy mieliśmy swój udział w kłopotach z finansami osobistymi. Niezależnie od tego, czy nie w pełni rozumiemy, w jaki sposób oprocentowanie działało na pierwszej karcie kredytowej, czy też nie mamy odpowiedniego budżetu na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego, wszyscy moglibyśmy skorzystać z nieco wcześniejszej wiedzy, jak zadbać o nasze finanse. Dobrą wiadomością jest jednak to, że praktycznie nigdy nie jest za wcześnie – ani za późno, aby zacząć.
Kluczowe jest wprowadzenie dzieci w finanse osobiste w młodym wieku. W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele różnych sposobów płacenia za rzeczy (karty kredytowe/debetowe, czeki, gotówka, PayPal, Venmo, Apple/Samsung Pay itp.), że niezwykle trudno jest przekazać tę koncepcję pieniędzy dla dzieci.
Oto pięć sposobów, w jaki możesz pomóc zapewnić swoim dzieciom solidne podstawy umiejętności finansowych, które poprowadzą je ku dostatniej przyszłości.
Zacznij jak najwcześniej
Zacznij jak najwcześniej Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o przyszłości finansowej swojego potomstwa. Koncepcja oszczędzania i wydawania pieniędzy może być zrozumiała już w wieku 3 lub 4 lat. Warto rozważyć wprowadzenie systemu trzech słoików, w których dziecko będzie przechowywało swoje pieniądze. Pierwszy słoik powinien być oznaczony jako „Oszczędzaj” i powinien być przechowywany przez dłuższy czas z myślą o większych zakupach. Drugi słoik powinien być oznaczony jako „Wydawaj” i pozwalać dziecku na swobodniejsze wydawanie tych pieniędzy na mniejsze rzeczy. Trzeci słoik powinien być oznaczony jako „Podziel się” i te pieniądze mogą być użyte do przekazania na wybrany przez dziecko cel lub organizację charytatywną. Za każdym razem, gdy dziecko otrzymuje pieniądze, wrzucaj je po ⅓ do każdego z tych słoików. Twoje dziecko będzie mogło obserwować, jak słoik z oszczędnościami powoli się zapełnia, podczas gdy ilość pieniędzy w pozostałych będzie się zmieniać w zależności od tego, ile wyda.
Załóż konto bankowe dziecku
Kiedy dziecko staje się starsze, a jego przepływ gotówki przekracza pojemność słoika, może nadejść czas, aby przejść do konta oszczędnościowego w banku lub unii kredytowej. Podstawowe konto oszczędnościowe zapozna je również z pojęciem odsetek i ich funkcjonowaniem. Pokaż im, że za samo wpłacenie pieniędzy do banku, bank da ci w zamian niewielką sumę pieniędzy… na zawsze. To, że nasze pieniądze pracują dla nas, nigdy nie jest złe, a konto oszczędnościowe jest jednym z najprostszych sposobów, aby zademonstrować, jak to działa.
Spraw, aby zakupy w sklepie lub w Internecie stały się czymś 'wyjątkowym’
To jest zabawa dla całej rodziny! Spraw, aby Twoje następne zakupy w sklepie lub w Internecie stały się czymś fajnym i zaangażuj w nie dzieci. Wyznacz im małe zadania, które pokażą, jak znaleźć najlepszą wartość za ich pieniądze. Na przykład, spróbuj dać dziecku 5 dolarów i poproś je o kupienie pewnych rodzajów owoców, i pomóż mu dowiedzieć się, ile każdego z nich może kupić. Możesz również odliczyć gotówkę i pozwolić mu wręczyć ją kasjerowi jako „praktykę”. Wszystkie te techniki wprowadzają dziecko w świat bycia konsumentem, a ono będzie miało o wiele więcej doświadczenia finansowego za sobą.
Czy powinieneś dawać 'wypłaty’?
Podczas gdy debata na temat tego, czy powinniśmy dawać dzieciom 'wypłaty’, dawanie dziecku pieniędzy za wykonane zadania lub czyny może być świetnym sposobem na wprowadzenie dochodu do doświadczenia edukacyjnego. Z większymi dochodami przychodzi większa wolność finansowa, ale także większe ryzyko, ponieważ mogą one łatwo przekroczyć to, co zarabiają, jeśli nie ma odpowiedniego budżetu.
Niezależnie od kwoty, danie dzieciom wystarczającej ilości pieniędzy na zakup mniejszych przedmiotów (takich jak zabawki) da im możliwość nauczenia się porównywania i badania wartości przedmiotu. Kluczem jest wczesne wprowadzenie tych dobrych nawyków.
Daj im przykład
Nawet jeśli nie jesteś najlepszym osobistym finansistą, nauczenie dzieci podstaw dobrych nawyków finansowych może zmienić Twoje spojrzenie na własne finanse. Kontrola nad finansami domowymi może również pomóc w uniknięciu przyszłych problemów z kartami kredytowymi i pożyczkami. Wszystkie omówione nawyki można skalować wraz ze wzrostem dochodów, a wdrażanie tych praktyk można rozpocząć w dowolnym momencie.
Przy ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia, Twoje dziecko będzie miało dobre zrozumienie podstaw finansów, zanim wyruszy w krainę dorosłości, płacenia czynszu i rachunków za media!