Pożyczki osobiste z poręczycielem – wszystko, co musisz wiedzieć

hands-1917895_1920

Jeśli masz trudności z uzyskaniem pożyczki osobistej – być może z powodu niskiego dochodu lub złej historii kredytowej – poreczyciel może otworzyć drzwi do zaciągnięcia pożyczki. Ponieważ kredyt  ten wymaga wsparcia finansowego znajomego lub członka rodziny co  wiąże się z ryzykiem, obie strony powinny podjąć tą decyzje świadomie

Pożyczkodawcy przeprowadzają szereg kontroli przed zatwierdzeniem pożyczki gwaranta, aby ocenić, czy pożyczkobiorca lub gwarant będzie w stanie spłacić pożyczkę. Kontrole zdolności kredytowej sprawdzają Twoją historię kredytową i ujawniają Twoją zdolność kredytową, dając pożyczkodawcy wgląd w to, jak dobrze spłaciłeś w przeszłości inne rodzaje kredytów i pożyczek. Tak więc, jak wspomniano powyżej, gwarant z dobrą zdolnością kredytową doda wiarygodności Twojemu wnioskowi. Prowadzą również kontrole przystępności, aby ocenić, ile możesz pożyczyć każdego miesiąca.

Co to jest pożyczka poręczeniowa?

Pożyczka osobista, ale pożyczkobiorcę musi wspierać ktoś inny – poręczyciel.Osoba występująca w charakterze poręczyciela zobowiązuje się do pokrycia spłat pożyczki w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić pożyczki.

Kto może być poręczycielem?

Poręczycielem powinien być ktoś, kogo dobrze znasz – zwykle bliski członek rodziny lub przyjaciel. W wielu przypadkach rodzic występuje na przykład jako poręczyciel dla swojego dziecka. Jednak gwarant nie może mieć żadnych powiązań finansowych z pożyczkobiorcą, takich jak wspólne konto bankowe.Gwarant zwykle musi mieć ukończone 21 lat. 

Jakie są wady?

Oprocentowanie pożyczek z poręczycielem jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku zwykłej pożyczki osobistej (bez poręczyciela). Podczas poszukiwania pożyczki z poręczeniem wybór dostawców może być również mniejszy w porównaniu z szerszym rynkiem pożyczek osobistych.

Oczywiście skorzystanie z umowy gwarancyjnej może nadwerężyć stosunki między pożyczkobiorcą a gwarantem, jeśli pożyczkobiorca będzie miał problemy ze spłatą, a gwarant musi wkroczyć w spłatę.

Pożyczki z poręczeniem mogą oferować pożyczkobiorcom szansę na odbudowanie historii kredytowej, w której mogli mieć problemy w przeszłości. Mogą ją zaciągać osoby z negatywna historia BIK.

Jednak pożyczkobiorcy muszą uczciwie mówić swoim poręczycielowi o swojej sytuacji finansowej i zdolności do spłat rat. 

Poręczyciele muszą czuć się usatysfakcjonowani, że mogą zaufać pożyczkobiorcy i że pożyczka jest przystępna cenowo dla pożyczkobiorcy, a także że oni, jako poręczyciel, mogliby bez problemu spłacić spłatę, gdyby coś poszło nie tak.

Scale 2635397 1920

Jakie jest ryzyko dla gwaranta?

Kiedy gwarant zgadza się spłacić pożyczkę, staje się odpowiedzialny za dokonywanie miesięcznych spłat, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki i nie będzie w stanie jej spłacać.

Okres kredytowania może być długi – na przykład pięć lat – a poręczyciele nie mogą zrezygnować z roli poręczyciela, dopóki pożyczka, którą zabezpieczają, nie zostanie w pełni spłacona.

Jeżeli pożyczka jest „zabezpieczona”, wówczas mieszkanie gwaranta może być zagrożone, jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci spłaty, a gwarant również nie będzie w stanie spłacić. Nie ma to miejsca w przypadku niezabezpieczonych pożyczek gwarantowanych, ale pożyczkodawca nadal będzie dochodził od poręczyciela spłaty zadłużenia, prawdopodobnie na drodze sądowej.

Ważne jest, aby zapytać pożyczkodawcę, w jaki sposób rejestruje on rachunek pożyczki gwaranta w biurach informacji kredytowej, zanim pożyczkobiorca zaciągnie pożyczkę. Jeśli zostanie uznany za wspólny rachunek pożyczkowy, natychmiast pojawi się w historii kredytowej gwaranta, co nie musi stanowić problemu, jeśli pożyczka jest odpowiednio obsługiwana i spłacana.

W niektórych przypadkach pożyczka pojawi się tylko w aktach kredytowych pożyczkobiorcy. Jeśli jednak pożyczkobiorca przegapi płatność, a gwarant zostanie wezwany do dokonania spodziewanej płatności w celu pokrycia zaległości, wówczas w aktach kredytowych gwaranta zwykle pojawia się odpowiedni zapis.

Może to negatywnie wpłynąć na własną zdolność kredytową gwaranta i jego zdolność do uzyskania kredytu w przyszłości, ponieważ pożyczkodawcy mogą wnioskować, że ich finanse są napięte.

Przed podpisaniem umowy należy koniecznie zapoznać się z drobnym drukiem umowy pożyczki i umowy – dotyczy to pożyczkobiorcy i poręczyciela.

Obie strony powinny być świadome ryzyk i obowiązków, a także sposobu, w jaki informacje o pożyczce będą rejestrowane w biurach informacji kredytowej.

 

Blog