Na co najczęściej zaciągamy kredyty?

credit-written-in-scrabble-letters-high-view

Polacy bardzo chętnie korzystają z ofert kredytowych przygotowanych przez banki. Co trzeci z nas w ciągu ostatnich dwóch lat wziął kredyt lub pożyczkę, wynika z badań zwyczajów finansowych a prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłaca w tej chwili zobowiązania kredytowe. Co oznacza, że aktywne zobowiązanie finansowe posiada aż 15 milionów osób w naszym kraju. Aktywnym zobowiązaniem może być zarówno kredyt ratalny na pralkę czy komputer, ale też wielotysięczny kredyt hipoteczny. Okazuje się że w Polsce jedynie około 25% Polaków w wieku 18-64 lat, nigdy nie wzięło kredytu ani pożyczki. Pod koniec maja 2020 roku łączna kwota zaległych zobowiązań kredytowych i poza kredytowych Polaków wyniosła 80 mld 972 mln 118 tys. 723 zł. Średnia kwota pożyczki przypadają na statystycznego dorosłego Polaka to ok 22 tysięcy. Różnica między zakredytowanymi mężczyznami (50%) a kobietami (47%) staje się praktycznie niewidoczna. Statystyki pokazują, że swoich zobowiązań nie spłaca prawie 2,8 ml.

Kobiety są zdecydowanie bardziej skrupulatne od mężczyzn przy spłacie zobowiązań  jest ich o 2/3  mniej niż zalegających z ratami mężczyzn.

Dlaczego Polacy się zadłużają?

Zaciągając zobowiązanie finansowe w banku lub innej,  instytucji zazwyczaj posiadamy jakiś konkretny ku temu powód. Przy zawieraniu umowy o kredyt bankowy, nie deklarujemy celu jego przeznaczenia a banki rzadko pytają nas o  powód, dla którego potrzebujemy dodatkowych środków.
Nad tym pytaniem jednak warto się zastanowić, chociażby po to aby poznać lepiej rynek i preferencje Polaków.

Tak więc: na co Polacy najczęściej biorą kredyty?

  1. Sprzęt AGD/RTV

    Zakup drobnego sprzętu domowego. W czołówce znajduje się zakup nowego telewizora, lodówki oraz pralki. Kredyt gotówkowy lub ratalny jest często jedynym możliwym rozwiązaniem. Taki cel zaciągnięcia zobowiązania deklaruje 25,41% rodaków.

  2.  Sfinansowanie zakupu samochodu

    Kupujemy więcej coraz droższych, lepiej wyposażonych nowych i używanych samochodów, ale też pożyczamy na nie coraz wyższe kwoty, ok 57% Polaków finansuje zakup auta z własnych oszczędności, (16%) posiłkuje się w zakupie kredytem samochodowym, a 10% leasingiem.

  3. Zakupy świąteczne

    Polacy nie oszczędzają na organizacji Bożego Narodzenia. Większość osób deklaruje chęć sfinansowania wszystkich wydatków z oszczędności. Nie  oznacza to jednak , że rodacy przestali interesować się świątecznymi kredytami. W porównaniu z całym rokiem, w tym okresie wzrost kredytów ratalnych sięga 50 proc. Zaciągamy też więcej pożyczek w parabankach.

  4.  Spłata innych zobowiązań

    Czynsz, bieżące wydatki, np. opłaty za mieszkanie, za media, inne pożyczki, raty kredytów, podatki, ubezpieczenia samochodu – mogą być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli zbyt wiele z nich skumuluje się w krótkim czasie. Dlatego też spora grupa Polaków zaciąga kredyty na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych i pokrycie domowych wydatków.

  5. Kredyt hipoteczny

    Jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw, gdzie spora część młodych ludzi mieszka ze swoimi rodzicami.

    Największa bariera w usamodzielnianiu się ”młodzieży” w Polsce i Europie jest brak pieniędzy, by moc sfinansować zakup własnego mieszkania. Głównym problemem związanym z uzyskaniem kredytu  jest z kolei wymóg posiadania wkładu własnego  w niektórych bankach nawet 30-procentowego.

    Pod koniec 2019 roku polskie gospodarstwa domowe spłacały około 2,29 mln kredytów mieszkaniowych.  W związku z wiosennym obniżeniem przez Radę Polityki Pieniężnej głównych stóp procentowych NBP można dziś uzyskać tani kredyt hipoteczny z rekordowo niskim oprocentowaniem. Niestety jednocześnie  niektóre banki zdecydowanie zaostrzyły kryteria przyznawania go.

  6. Kredyt odnawialny

    Kredyt odnawialny jest powiązany z naszym rachunkiem bankowym jest to stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Otrzymujemy od banku do dyspozycji określoną sumę pieniędzy. Pieniądze dostępne są na koncie jak własne środki.

    Wysokość udzielonego limitu jest zależna od zdolności kredytowej i osiąganych dochodów. Kwota przyznanego limitu może wynosić nawet do 150 000 zł. Nie trzeba martwić się o spłatę, wpływ na konto automatycznie odnawia nasz limit. Jeśli nie korzystamy z kredytu odnawialnego, bank nie nalicza nam żadnych odsetek.

Podsumowanie

Choć Polacy okazują dużą rezerwę wobec pożyczania pieniędzy (jedynie  niespełna 51% Polaków uważa kredyty za bezpieczne ) chętnie i często decydują się na ich zaciągnięcie, nie w tym nic złego. To czy warto wziąć kredyt to bardzo indywidualna kwestia, warto jednak na pewno zastanowić się czy to aby konieczność. Odpowiedzialność jest jednym z kluczowych elementów tej decyzji.

Musisz przede wszystkim dobrze ocenić swoją sytuację finansową. Wzięcie kredytu jest poważnym zobowiązaniem na miesiące lub lata.

Pamiętaj o tym, że jeśli nie będziesz na czas  regulować podjętego zobowiązania i pojawią się  zaległości w spłacie, informacja o tym zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej, adnotacja taka ma duży wpływ na to czy w przyszłości banki zdecydują przyznać Ci kolejne kredyty. Dobrze mieć stabilne zatrudnienie i wsparcie rodziny, gdyby nasza sytuacja niespodziewanie  się pogorszyła.

Blog